AKTUALNOŚCI

Rok szkolny 2024/2025

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Dnia 15 listopada wzięliśmy udział w akcji promującej ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Przedszkolaki pięknie pokolorowały nam sowy — symbol tego wyjątkowego dnia, którymi ozdobiliśmy szkołę. Klasy 1-3 wykonały proste obliczenia matematyczne oraz policzyły i pokolorowały symbole tego święta. Klasy 4 – 8 podczas lekcji matematyki rozwiązywały działania matematyczne z tabliczki mnożenia na czas, aby zdobyć tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA. Poza tym wytypowały dwóch przedstawicieli ze swojej klasy, którzy podczas przerw szukali i rozwiązywali łamigłówki matematyczne. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem i duchem walki przystąpili do rywalizacji. Do rozwiązania było 7 zagadek. Oto wyniki: III miejsce klasa 4 i 5 (4 zadania), II miejsce klasa 7 (5 zadań), zwycięzcą została klasa 6 (6 zadań), która otrzymała IMMUNITET zwalniający ją z pisania jednej kartkówki z matematyki.

Ilona Niedziela – Jańczak, Jolanta Fajczyk

Wycieczka przedszkolaków z oddziałów przedszkolnych do Kreatywnego Zakątka i Muzeum Aut Zabytkowych rodziny Peda w Gostyniu

Dnia 13 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się na wycieczkę do Kreatywnego Zakątka na jesienne warsztaty. Przedszkolaki z wielkim entuzjazmem tworzyły swoje własne żelowe świece, wybierając kolory i dodatki, które idealnie odzwierciedlały ich pomysły i kreatywność. Krok po kroku uczestnicy warsztatów dowiadywali się, jak powstają świece i z dużym zaciekawieniem zanurzali się w ten proces.

Po stworzeniu jesiennych świec przyszedł czas na zabawę z nauką! Przeprowadziliśmy eksperymenty z gęstością płynów, które przyciągnęły uwagę każdego młodego odkrywcy. Dzieci obserwowały, jak różne płyny układają się warstwami i dowiedziały się, że każdy płyn ma swoją gęstość.

Na koniec wycieczki udaliśmy się do pobliskiego Muzeum Aut Zabytkowych rodziny Peda obejrzeć zgromadzone tam eksponaty.

To był dzień pełen wrażeń, kreatywności i radosnej nauki.

A. Naskręt

Dzień postaci z bajek

5 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas, wzruszają, bawią ale także przekazują ważne prawdy życiowe.  Obchody Międzynarodowego Dnia Postaci  z Bajek obfitowały w przygotowane przez nauczycielki zabawy i konkursy, których celem było utrwalenie oraz wzbogacenie dziecięcej wiedzy na temat znanych i lubianych bajek. Był to dzień kolorowy i wesoły! Dzieci przebrane w bajkowe stroje, uczestniczyły w konkursach i quizach. Wysłuchały fragmentów znanych bajek, a następnie rozpoznawały ich tytuły. Bajkowe przedpołudnie dało przedszkolakom wiele optymizmu i radości, a uśmiech na ich twarzach był najlepszym tego dowodem.

B. Wolniak

Uroczystości z okazji rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

11 listopada to Dzień Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym dniu delegacja pocztu sztandarowego z naszej szkoły uczestniczyła w uroczystych obchodach upamiętniających ten najważniejszy dla naszej Ojczyzny dzień. Uroczystość rozpoczęła się w kościele farnym pw. św. Małgorzaty w Gostyniu gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy patriotycznej manifestacji przemaszerowali ulicami: Kościelną, Tkacką, św. Floriana i 1 Maja na Rynek. Tam zebrani odśpiewali cztery zwrotki polskiego hymnu państwowego. Wspierali ich w tym: uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Józefa Zeidlera w Gostyniu oraz Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń. Był to element ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Zastępca Burmistrza Gostynia – Grzegorz Skorupski. Na zakończenie uroczystości złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Serca Jezusowego. 

B. Wolniak

Tydzień Uczniowskiej Supermocy

W przedostatnim tygodniu października uczniowie klas 4-8 wzięli udział w Tygodniu Uczniowskiej Supermocy. Jest to międzynarodowy projekt, który ma na celu odkrycie swoich mocnych stron.
W poniedziałek wszyscy mogli zapoznać się z hasłami motywującymi do działania i przekonać się, że sukces jest jak wspinanie się po drabinie. Następnie zmagali się z kilkoma wyzwaniami. Challenge pierwszy polegał na znalezieniu pozytywnej cechy swojego charakteru do każdej litery imienia. We wtorek uczniowie odrysowywali na kartkach swoje dłonie i na każdym palcu wpisywali jedną mocną stronę. W środę zastanawiali się nad pięcioma najważniejszymi priorytetami w życiu, a w czwartek wycinali liście z kolorowego papieru i zapisywali na nich dwie pozytywne myśli, które motywują do wspinania się po drabinie do sukcesu. W piątek zamiast zadania dostali życiową wskazówkę – marzenia nie są po to, aby marzyć, ale po to, aby je spełniać.
Uczniowie w ramach podziękowania za zaangażowanie w działania projektowe otrzymali dyplomy „właścicieli supermocy”, a Szkoła zdobyła tytuł „placówki odkrywców supermocy”.


M. Bulińska

Pasowanie na Przedszkolaka

Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w Oddziale Przedszkolnym I odbyła się 6 listopada. Od samego rana trwały przygotowania, a w sali gimnastycznej gromadzili się goście. Dzieci po dwóch miesiącach nauki i zabawy zaprezentowały swoje umiejętności, które do tej pory zdobyły. Mali artyści przedstawili wierszyki, piosenki i taniec. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor. Dla nowych przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Nie zabrakło wspólnych fotografii i rozmów.

A. Naskręt

Przedstawienie Teatralne Śnieżka

29 października uczniowie klas 1-3 wyjechali wraz z opiekunami do GOK Hutnik w Gostyniu. Mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „Śnieżka” w wykonaniu artystów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Był to niezwykle wesoły, kolorowy, rozśpiewany i roztańczony spektakl z emocjonującymi efektami świetlnymi. Towarzyszące dzieciom w trakcie spektaklu emocje pokazały, że dzieci doskonale się bawiły. Ponadto przedstawienie w bardzo przystępny sposób ukazało wartości takie jak: umiejętność odróżnienia dobra od zła oraz pozytywy zespołowego działania.

Marzena Moryson

Dzień Dyni w oddziałach przedszkolnych

Święto Dyni celebrują przedszkolaki w całej Polsce – pomarańczowym strojem. Sale są udekorowane dyniową girlandą, a w nich dynie jadalne i ozdobne. Każde przedszkole celebruje ten dzień inaczej, jednak wszystkich łączy chęć wspólnej zabawy.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych również ten dzień uczciły w sposób wyjątkowy. W ich strojach nie zabrakło elementu w kolorze pomarańczowym. Były tańce, zabawy z użyciem dyni, galaretka pomarańczowa. Przedszkolaki dowiedziały się też jakie potrawy można przygotować z dyni. Nie zabrakło dyniowej fotobudki, w której każde dziecko wykonało sobie pamiątkowe zdjęcie.

 


Anita Naskręt

Obchody 85. rocznicy rozstrzelania przez Niemców 30 obywateli Gostynia i okolic

Dnia 21 października miały miejsce uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar egzekucji z 1939 r. Wydarzenie to rozpoczęło się odsłonięciem na skwerze przed muzeum rzeźby Michała Archanioła, wykonanej przez artystę z Drezna, a następnie w gostyńskiej farze odbyła się msza święta w intencji wszystkich poległych.
Główna część obchodów miała miejsce na rynku przy pomniku rozstrzelanych. Wśród przedstawicieli lokalnych władz, rodzin poległych, uczestników, delegacji i gości byli również przedstawiciele Związku Antyfaszystów Saksonii oraz partnerzy z Drezna. Delegacja z naszej szkoły także uczestniczyła w tym ważnym wydarzeniu.


A. Naskręt

Światowy Dzień Owoców i Warzyw

Światowy Dzień Owoców i Warzyw jest obchodzony każdego roku w trzeci piątek października. Ma przypominać o konieczności regularnego spożywania owoców i warzyw. Z tej okazji 18 października uczniowie przynieśli do szkoły i zjedli w czasie przerw międzylekcyjnych swoje ulubione owoce i warzywa. Wszyscy mogli zapoznać się z gazetką tematyczną na szkolnym korytarzu, informującą o tym, jak owoce i warzywa wpływają na zdrowie człowieka, dlaczego warto je jeść, co robić, aby spożywać ich więcej, ile porcji powinno się zjadać w ciągu jednego dnia    i co to jest jedna porcja.

M. Bulińska

Wybuchowe warsztaty w oddziale przedszkolnym I

Dnia 17.10.2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego I uczestniczyły w zajęciach eksperymentalnych, którym przewodniczyła Pani Marlena Ciemniak.
Mali milusińscy w tak młodym wieku chłoną wiedzę jak gąbka, jednak szybko się nudzą. Bardzo lubią świetną zabawę i ciężko sprawić by usiedzieli w jedynym miejscu. Tym razem było inaczej. Dzieci z zaciekawieniem śledziły wszystko co prezentowała im Pani Marlena. Podczas pokazu towarzyszyły im przeróżne emocje począwszy od delikatnej nutki strachu skończywszy na radości i fascynacji. Na pewno to nie są nasze ostatnie warsztaty 🙂.

A. Naskręt

Wycieczka w ramach projektu Ekoszkoła 2025

Dnia 16 października klasy 4, 5 i 6 wybrały się na wycieczkę do Zdrowikowa w Dąbczu. Uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjno-kulinarnych, w których mieli możliwość sami przygotować zdrową żywność. Z wielkim zaangażowaniem zrobili między innymi gofry buraczane, placuszki dyniowe, smoothie ze szpinakiem i owocami oraz sałatkę owocową. Potrawy zdecydowanie smakowały uczniom, zajadali je ze smakiem. Następnie wysłuchali krótkiego wykładu o budowie swojego ciała oraz z czego powinien składać się nasz zdrowy posiłek. Na zakończenie odbyły się zajęcia sportowe tj. ZUMBA, podstawy jogi i trening funkcjonalny. Każdy z uczestników otrzymał medal za uczestnictwo w warsztatach sportowo-żywieniowych. Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu EKOSZKOŁA 2025.

Ilona Niedziela – Jańczak

Dzień Nauczyciela

Dzień Nauczyciela, obchodzony w Polsce 14 października, to wyjątkowy moment w szkolnym kalendarzu, który ma na celu uhonorowanie pracy i zaangażowania nauczycieli.
W Szkole Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie obchody tego święta miały jak zawsze szczególne znaczenie.

Uroczystość rozpoczęła się akademią, w której udział wzięły dzieci z klas 7 i 8. Młodzi artyści zaprezentowali kabaret pt. „Dzień z życia naszej szkoły”, który był pełen humoru i refleksji nad codziennością szkolną. Przedstawienie ukazało w zabawny sposób szkolne sytuacje, w których uczniowie wcielili się w role nauczycieli. W programie znalazły się także utwory muzyczne, które podkreśliły atmosferę radości i wyjątkowości tego dnia. W dowód uznania nasi artyści otrzymali gromkie brawa oraz pochwały od szkolnych kolegów i koleżanek.

Po części artystycznej głos zabrała pani Dyrektor Monika Talaga, która w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła wszystkim nauczycielom życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podkreślając, jak ważna jest ich praca oraz wpływ, jaki mają na rozwój młodych ludzi. Uroczystość zakończyła się wręczeniem Nagród Dyrektora dla nauczycieli i pracowników szkoły. A owe nagrody otrzymali: Kamila Matyśkiewicz, Ilona Niedziela -Jańczak, Patrycja Rajewska, Anna Kaczmarek-Niewmierzycka, Krzysztof Michalak, Stefania Wasiak- Szolek, Arkadiusz Turla, Rafał Kordus, Magdalena Kordus, Joanna Paszkowiak, Sylwia Pasieracka, Maria Śmierzchała.

Pani Dyrektor Monika Talaga otrzymała  Nagrodę Burmistrza.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych oraz rodzinnych.

Dzień Nauczyciela w Szkole Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie zakończył się spotkaniem w salach lekcyjnych uczniów i wychowawców. Uczniowie wyrazili swoją wdzięczność za codzienny trud nauczycieli, ich poświęcenie oraz troskę, jakie okazują w procesie kształcenia, składając życzenia i ofiarując kwiaty.

Anna Gano

Witajcie w naszej bajce!

11. 10. 2024 roku to szczególny dzień dla pierwszoklasistów. Po rozwiązaniu zadań matematycznych, polonistycznych, po wykonaniu tańców, piosenek i po ślubowaniu, p.dyrektor szkoły dokonała pasowania. W uroczystości wzięli udział rodzice pierwszoklasistów, którzy dzielnie dopingowali swoje pociechy i bili brawa za wysiłek włożony w recytację i śpiew.

Wszystkim pierwszakom życzymy radości i wytrwałości w zdobywaniu nowych umiejętności.

Kamila Matyśkiewicz

 

Pomagajmy zwierzętom

7 października dzieci z oddziałów przedszkolnych pojechały na wycieczkę do Schroniska w Dalabuszkach. Podczas wycieczki przedszkolaki dowiedziały się, jak funkcjonuje schronisko oraz przekazały na ręce opiekunów dziesiątki kilogramów smakołyków dla psów i kotów, zebranych w ramach szkolnej akcji zbiórki karmy dla bezdomnych zwierząt. Cieszymy się, że los potrzebujących zwierząt nie jest im obojętny. W imieniu psiaków i kotków: Dziękujemy!!!

B. Wolniak

30 września zakończyła się akcja pt. „Podziel się zabawką!”

Dzięki zaangażowaniu wielu osób wspólnymi siłami udało nam się zebrać zabawki, które zostały przekazane do oddziałów przedszkolnych naszej szkoły, wnosząc tym samym w życie dzieci wiele uśmiechu i mnóstwo pomysłów do zabawy!  W imieniu dzieci serdecznie dziękujemy za wszystkie przekazane zabawki.

B. Wolniak

Ekoszkoła – co jeść, by być zdrowym

W ramach projektu EKOSZKOŁA 2025 klasy 1 i 2 obejrzały film: „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” Następnie omówiły, jak należy prawidłowo się odżywiać i dbać o swoje zdrowie. Na koniec pięknie pokolorowały piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.

Ilona Niedziela – Jańczak

Dzień Przedszkolaka w oddziałach przedszkolnych

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 września zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”


20 września — to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
Tego dnia, wszystkie dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Nie zabrakło śpiewu i tańców. Były zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz rysowanie kredą. Dzieci mogły skosztować pysznej waty cukrowej i galaretki.
Ich wychowawczynie przygotowały dla każdego miły upominek.
Czas upłynął w miłej, koleżeńskiej atmosferze.

Tekst: A. Naskręt

Ekoszkoła

W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła została zgłoszona do projektu EKOSZKOŁA 2025 Podejmując się wykonania różnorodnych zadań, mających na celu pobudzić uczniów do aktywnego działania na rzecz środowiska przyrodniczego. Wspólnymi siłami zdobądźmy tytuł EKOSZKOŁY 2025

Ilona Niedziela-Jańczak

Światowy Dzień Fryzjera


16 września dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Światowy Dzień Fryzjera. Z tej okazji gościły u siebie p. Julitę Jędryczkę, mamę Olgi i Bruna z młodszej grupy przedszkolnej. Pani Julita opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie, zaprezentowała narzędzia których używa w pracy. Opowiedziała jakie zabiegi wykonuje w swoim salonie. Dzieci były zachwycone, ponieważ każdy miał możliwość zrobienia sobie fryzury jak w prawdziwym salonie fryzjerskim. Na koniec każdy otrzymał kolorowankę z postacią fryzjera.

Tekst: B. Wolniak

Międzynarodowy Dzień Kropki

Każdego roku, 15 września, obchodzony jest Dzień Kropki – wyjątkowe święto kreatywności, odwagi i odkrywania własnych talentów. Choć może wydawać się, że to dzień poświęcony zwykłej kropce, w rzeczywistości za tym wydarzeniem kryje się głębsza idea, która inspiruje dzieci i dorosłych na całym świecie do podejmowania wyzwań i wyrażania siebie. Dzień Kropki to doskonała okazja, by przypomnieć sobie, jak ważne jest wspieranie dzieci w odkrywaniu swoich pasji i talentów. Każda kropka może być początkiem czegoś wielkiego – wystarczy tylko odwaga, by zrobić pierwszy krok!
Klasy 1-8 uczciły ten dzień 16 września w poniedziałek, wkładając element stroju w kropki.

Tekst: B. Wolniak

W niedzielę podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi miał premierę komiks pt.: Cząberek. Dlaczego o tym piszemy? Bo autorem jest Wiktor Talaga – absolwent naszej szkoły z roku 2008 (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa).

Cząberek to czarny kocurek, który rozpaczliwie potrzebuje domu, ale ciąży na nim stereotyp, że czarny kot przynosi pecha. Czy uda mu się znaleźć swoje miejsce, życzliwych ludzi, przyjaciół? Dowiecie się ze stron komiksu, który już jest dostępny w księgarniach oraz w naszej szkolnej bibliotece.

Cząberek to komiks nagrodzony w V edycji Konkursu im.Janusza Christy na komiks dla dzieci.

Wiktor Talaga – scenarzysta i Aleksandra Machoń – rysowniczka stworzyli niezwykle emocjonalną historię, w której każdy znajdzie coś dla siebie – opowieść o poszukiwaniu drogi do domu, byciu sobą, porzuceniu, potrzebie miłości.

Międzynarodowy Dzień Kropki w oddziałach przedszkolnych

13 września dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to wspaniałe święto celebrujące inność, kreatywność i rozwijanie ukrytego potencjału, który posiada każdy z nas. W naszym przedszkolu w tym dniu nie brakowało kolorowych kropek, były kolorowanki, prace plastyczne z wykorzystaniem kropek. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywały wszystkie zadania, jakie tego dnia przygotowały dla nich ich wychowawczynie. W ciągu całego dnia kropki zauważyliśmy wszędzie, nawet tam, gdzie wcześniej wcale ich nie dostrzegaliśmy. Czasem przecież nawet nie zwracaliśmy na nie uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w życiu codziennym wciąż: są na koronie króla, na skrzydełkach małej biedronki, a nawet zdobią kapelusz muchomora. Na koniec dzieci miały okazję wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie w „kropkowej” fotobudcce co sprawiło im wiele radości.

Tekst: Anita Naskręt

Witajcie w naszej bajce!

Witajcie w naszej bajce – tymi słowami, nawiązującymi do filmu Akademia pana Kleksa, pani dyrektor Monika Talaga rozpoczęła rok szkolny 2024/2025. W ten sposób określiła czekający nas czas, jako czas poszukiwania swoich pasji, talentów,  zdobywania wiedzy i umiejętności nie tylko za pomocą podręczników, ale budowanych relacji, przyjaźni, emocji, doświadczeń. To także czas popełniania błędów, bez których trudno byłoby dostrzec postęp. Szkoła to także miejsce na uczenie się bycia sobą, co czasami wcale nie jest takie proste.

Życzyła powodzenia tym, którzy są w naszej szkole po raz pierwszy, po raz kolejny i po raz ostatni.  Zwróciła się także do Rodziców, którzy towarzyszyli swym pociechom u progu nowego roku szkolnego, aby wytrwale wspierali zmagania dzieci.

Nauczycielom i pracownikom szkoły życzyła nieustającej pasji, kreatywności, ale i cierpliwości
w kierowaniu odkrywaniem tajemnic świata przez młodych ludzi.

Niech początek roku szkolnego będzie dla wszystkich kolejnym nowym rozdziałem pasjonującej książki, której bohaterowie przeżywają wspaniałe przygody w świecie nauki, wiedzy, umiejętności!

85. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września delegacja uczniów Szkoły Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej uczestniczyła w obchodach 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Obchody jak co roku rozpoczęły się mszą św. w gostyńskiej farze. Po mszy delegacje władz, szkół i mieszkańcy Gostynia udali się pod pomnik Serca Jezusowego, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

Rok szkolny 2023/2024

 

Serdecznie dziękujemy rodzicom, dziadkom, byłym uczniom

za pomoc w przewożeniu i przenoszeniu mebli.

Bez Was nie dalibyśmy rady!

 

Zakończenie roku szkolnego

21 czerwca 2024 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość zakończenia roku szkolnego. Tego dnia o godz. 7:30 zebraliśmy się na Mszy św. w kaplicy w Sikorzynie, następnie na sali gimnastycznej rozpoczęła się oficjalna część uroczystości.

To dzień, który pozwala nam podsumować ostatnie miesiące, zamknąć etap i rozpocząć nowy. Ten rok szkolny, jak każdy był pełen wyzwań, ale szczególnie w tym roku chcemy cieszyć się z codziennych – małych i dużych – sukcesów naszych uczniów i pracowników. To wielki przywilej dostrzegać zmiany i być częścią karty historii każdego z nich.

W trakcie uroczystości głos zabrała Pani Monika Talaga – dyrektor szkoły, która słowa wdzięczności skierowała do nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, rodziców i wszystkich Przyjaciół Szkoły za współpracę i ogromne zaangażowanie oraz wspieranie wszystkich działań szkoły. Pani Dyrektor zauważyła, że stanowimy zgrany zespół, który każdego ucznia traktuje indywidualnie, co niewątpliwie pomaga mu rozwinąć skrzydła. Podkreśliła także, że ważne jest dostrzeganie małych sukcesów, które odnosimy każdego dnia – małe zmiany tworzą wielkie postępy. I tych w tym roku mieliśmy dużo – co daje nam wiele radości i poczucie spełnienia.

Następnie nadszedł czas na wręczenie nagród i wyróżnień najlepszym uczniom. Nagrodzeni zostali uczniowie, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy oraz wzorowej czy bardzo dobrej postawie przez cały rok szkolny, osiągnęli średnią 4,75 i powyżej. Przyznano także nagrody w różnych kategoriach.

Pani Dyrektor wraz z wychowawcą klasy ósmej wręczyła wszystkim świadectwa, uczennica Malwina Kordus ukończyła szkołę z wyróżnieniem. Państwo Kordus otrzymali list gratulacyjny za wkład, jaki włożyli w wychowanie i kształcenie córki.

Kolejna część uroczystości poświęcona została ósmoklasistom, którzy podziękowali swoim nauczycielom, Pani Dyrektor, wychowawcy oraz pracownikom szkoły za wspólnie spędzone lata i trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. Nie zapomnieli również o tych, bez których ich sukcesy nie byłyby możliwe. Za troskliwą opiekę, za nieprzespane noce i za pomoc, na którą zawsze mogli liczyć, podziękowali swym rodzicom.

Na koniec nadszedł czas na najbardziej chyba wyczekiwany przez wszystkich moment, kiedy kolorowe konfetti pofrunęło nad naszymi głowami, zapowiadając w ten symboliczny sposób zakończenie nauki w szkole podstawowej i tym samym zasilenie szeregu jej absolwentów.

Dziękujemy uczennicom z klasy szóstej za pomoc w oprawie muzycznej i pokazie tanecznym.

Zarówno absolwentom jak i wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie życzymy wspaniałych wakacji, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz tego, byśmy pamiętali, że kiedy nam się wydaje, że wszystko się skończyło, to tak naprawdę wszystko się zaczyna…

Stefania Wasiak – Szolek

 

NAGRODY

Świadectwa z wyróżnieniem

Kl.IV

Adam Andrzejewski

Sandra Idczak

Zuzanna Piętak

Lena Sikora

Kl.V

Szymon Chudy

Lena Jankowiak

Aurelia Maćkowiak

Eliza Siekierkowska

Kl.VI

Oliwia Karolczak

Aleksandra Kordus

Karolina Nowak

Alicja Pełechata

Nina Smektała

Gabriela Wojdowska

Nikola Żarnowska

Kl.VIII

Malwina Kordus

Sportowiec roku

Kl.I

Franciszek Goszczyński

Kl.II

Michał Kubiak

Kl.III

Hanna Kołak

Kl.IV

Lena Sikora

Kl.V

Mikołaj Goszczyński

Kl.VI

Daniel Pawlaczyk

Kl.VII

Konrad Osiński

Kl.VIII

Jakub Goszczyński

Wzorowy czytelnik

Sandra Idczak

Zofia Grzempowska

Witold Chudy

Uczeń Roku

Igor Matuszyk z kl.VI

Tytuł Przyjaciela Szkoły dla rodziców uczniów kl.VIII, którzy w sposób szczególny wspierali działalność szkoły:

Państwo Magdalena i Rafał Kordusowie

Państwo Paulina i Damian Goszczyńscy.

Zakończenie roku szkolnego oddziały przedszkolne

18 czerwca 2024 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość zakończenia roku przedszkolnego, oraz pożegnania starszaków, które pójdą do pierwszej klasy. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i żywiołach szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. Pierwszym punktem programu przygotowanego przez przedszkolaki był występ dzieci, które wierszykami i wesołą piosenką powitały wakacje. Następnie przyszedł czas na podziękowania dla rodziców, którzy byli zaangażowani w działania na rzecz oddziału przedszkolnego i udzielali się bezinteresownie. Rodzice w podziękowaniu otrzymali dyplomy. Na zakończenie, najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie wszystkim dzieciom dyplomów oraz książeczek ufundowanych przed radę rodziców. Kolejni absolwenci naszych oddziałów przedszkolnych żegnają się, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej.

Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji.

Bogumiła Wolniak

Niedziela, słoneczne popołudnie, dobry humor, wakacje tuż tuż … Czego to zapowiedź? Rodzinnego festynu w szkole!

16 czerwca na szkolnym boisku spotkała się cała szkolna społeczność: grono pedagogiczne, pracownicy, rodzice i uczniowie, aby spędzić ze sobą czas. Wspólnej zabawie towarzyszyły dmuchańce, konkurencje sportowe, mecz, błyszczące tatuaże, tańce z grupą Ev Dance, pokaz strażacki z OSP Bodzewo oraz występy najmłodszych z oddziałów przedszkolnych i klas I – III. Wiele emocji wzbudził mecz ojcowie – synowie! Tym razem zwycięsko ze spotkania wyszli synowie w rewanżu za rok ubiegły. Aby nie opaść z sił, można się było wzmocnić pysznościami z grilla i słodkościami z kącika kawowego. Świetna zabawa była osłodą dla wszystkich, którzy kibicowali polskiej reprezentacji w meczu z Holandią na Euro 2024.

Festyn Rodzinny u progu wakacji na stałe wpisał się w szkolny kalendarz. Do zobaczenia za rok!

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej im.Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie składa

serdeczne podziękowania gronu pedagogicznemu, pracownikom szkoły,

rodzicom oraz uczniom za wspólny czas podczas Festynu Rodzinnego.

Nauczycielom, pracownikom oraz rodzicom zaangażowanym w organizację festynu dziękuję za wszelką pomoc!

Do zobaczenia za rok!

Monika Talaga

Wyjazd oddziałów przedszkolnych do Gościńca „Marzymięta”.

Dnia 14 czerwca dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się na wycieczkę autokarową do Gościńca „Marzymięta”. Podczas pobytu w tym urokliwym miejscu uczestnicy wycieczki mieli okazję skorzystać z takich atrakcji jak: dmuchańce, ścieżka edukacyjna, park linowy oraz co najważniejsze obcowanie z przyrodą ożywioną w postaci urokliwych zwierząt egzotycznych – alpak. Dużo radości wywołała możliwość karmienia ich, przytulania i głaskania. Alpaki nie były jednak jednymi zwierzętami, z jakimi mogliśmy się tam spotkać. Były tam również: łanie, kucyki, daniele, kozy i wiewiórki. Ciekawym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których każde dziecko wykonało tekturową alpakę ozdobiona runem świeżo zgolonych alpak. Ostatnim punktem był wspólny posiłek. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych. Dzieci zmęczone, lecz zadowolone powróciły do szkoły. Na pewno jeszcze tam wrócimy!

Anita Naskręt

Europa i ja

W tym roku szkolnym klasa 6 brała udział w ogólnopolskim projekcie „Europa i ja”. Celem projektu było poszerzenie wiadomości o wybranym przez siebie kraju, my wybraliśmy Włochy,  zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń, integracja zespołu klasowego oraz rozwijanie umiejętności pracy w grupie. Uczestnicy projektu musieli wykonać 8 z 13 zadań. My zrealizowaliśmy następujące zadania:

  • Poznaliśmy symbole narodowe Włoch (flaga, godło, hymn)
  • Poznaliśmy powieść Pierdomenico Bacialario „Ognisty pierścień”, którego akcja toczy się w Rzymie
  • Stworzyliśmy słowniki obrazkowe
  • Poznaliśmy najciekawsze miejsca Włoch
  • Spróbowaliśmy włoskiej kuchni
  • Poznaliśmy osoby znane na cały świat, a pochodzące z Włoch
  • Przeprowadziliśmy wywiad z Panią Anią, która mieszka koło Turynu już 20 lat i poznaliśmy Włochy z perspektywy jej mieszkańca
  • Wysłaliśmy pocztówkę z naszej miejscowości

Justyna Jakubowska

Dzień Przyjaciela

10 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Przyjaciela. W tym dniu Samorząd Uczniowski rozdawał karteczki, zawierające miłe słowa, które można było przekazać swojemu najlepszemu przyjacielowi jako miły gest.
 
Większość z nas wie o tym, że najtrwalsze przyjaźnie zawiera się w szkole. Posiadanie przyjaciela i bycie nim wymaga od nas niejednokrotnie wiele wysiłku i poświęcenia. Nasza akcja umożliwiła okazanie wdzięczności najlepszemu przyjacielowi i wywołanie u niego uśmiechu na twarzy. Wszyscy chętnie uczestniczyli w tej zabawie. 
 
Karolina Nowak 

Wycieczka do „Zatoki Przygód” w Rydzynie

W czwartek, 6 czerwca br. dzieci z oddziałów przedszkolnych aktywnie spędziły czas w sali zabaw „Zatoka Przygód” w Rydzynie. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, integracja dzieci oraz możliwość radosnego spędzenia czasu. Dzieci korzystały z różnych zjeżdżalni, labiryntów, zjazdu na pontonach, trampolin, basenów z kulkami, tuneli i magicznej ściany do gier. Szaleństwom nie było końca. Wycieczka była doskonałą okazją do integracji dwóch grup przedszkolnych oraz spożytkowania niezmierzonych pokładów energii zarówno maluchów jak i starszaków. Wszyscy doskonale się bawili, co widać na zdjęciach. Zadowoleni, lekko zmęczeni, ale pełni wrażeń i emocji, pożegnaliśmy się z tym bajkowym miejscem i wróciliśmy do szkoły. Było super!!

 

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka obchodzimy w Polsce niezmiennie 1 czerwca od 1952 roku. Jest to zasługa organizacji The International Union for Protection of Childhood (Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa). Święto to miało uświadomić wszystkim dorosłym, że prawa najmłodszych powinny być respektowane na całym świecie, a dzieci nie powinny uczestniczyć w wojnach, chodzić głodne ani być krzywdzone. Społeczność szkolna również uczciła dzień, który uszczęśliwia każdego młodego człowieka! 29 maja 2024 r. był Dniem Dziecka oraz Sportu. Uczniowie brali udział w różnych konkurencjach i rozgrywkach sportowych. Piękna i słoneczna pogoda sprzyjała temu, aby rozłożyć kocyk i urządzić sobie piknik w gronie kolegów i koleżanek. Dodatkową atrakcją była fotobudka, którą ufundował Samorząd Uczniowski wspólnie z Radą Rodziców. Serdecznie dziękujemy firmie AM Fotobudka360 za uatrakcyjnienie tego dnia naszym uczniom!

Jagoda Sarbinowska

 

Dzień Mamy klasy 1-3

28 maja w sali gimnastycznej naszej szkoły klasy 1-3 przygotowały uroczystą akademię z okazji Dnia Mamy. Dzieci zaprezentowały się: tańcząc, recytując wiersze, śpiewając piosenki, a na sam koniec obdarowały swoje mamy wcześniej wykonanymi laurkami oraz kwiatami. Kochane mamy życzymy Wam wszystkiego najlepszego! Jesteście jedyne i kochane!

Anna Gano

Dzień Okularów Przeciwsłonecznych

27 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Okularów Przeciwsłonecznych. Tym pomysłem chcieliśmy przywołać lato, które zbliża się do nas wielkimi krokami. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele chętnie uczestniczyli w zabawie oraz z wielką ochotą prezentowali różne rodzaje okularów. Okulary przeciwsłoneczne to modny i przydatny gadżet, dzięki któremu chronimy oczy przed działaniem promieni UV. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w akcji.
 
Samorząd Uczniowski
 

Dzień Mamy i Taty oddziały przedszkolne

24 maja w oddziałach przedszkolnych odbyły się uroczystości z okazji pięknego święta, jakim jest Dzień Matki i Dzień Ojca. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do prezentowania swoich możliwości wokalnych, recytatorskich i ruchowych. W pięknych strojach prezentowały program artystyczny- wiersze, piosenki, tańce i życzenia dla kochanych rodziców. Po wspaniałych występach na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusów i uścisków nie było końca. Czas upłynął w ciepłej rodzinnej atmosferze przy kawce i słodkościach.

Anita Naskręt

Rekonstrukcja historyczna

23 maja 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w rekonstrukcji historycznej, przygotowanej przez grupę artystyczną „Rekonstrukto”, której głównym celem było popularyzowanie historii II wojny światowej, a w szczególności jednego z jej wydarzeń powstania warszawskiego z 1944 roku.

W czasie pokazu uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie informacje z naszej historii, a ci, którzy ich jeszcze jej nie znają, przyswoić. Pomogły w tym mundury i broń z epoki, które uczestnicy mogli obejrzeć z bliska, przymierzyć, by  przez chwilę poczuć się jak żołnierz z dawnych lat.

Zaangażowanie uczniów w odgrywanie ról ludzi z tamtego okresu, wywoływało wiele emocji i na pewno skłoniło uczestników do refleksji, na temat co to znaczy być patriotą nie tylko w czasie wojny, ale również w czasie pokoju.

 

Dzień Patrona


W dniu 22.05.2024 społeczność szkolna uczciła pamięć swojej patronki – Wandy Modlibowskiej. Uczniowie na początku obejrzeli filmy opowiadające o życiu pilotki, a następnie każda klasa złożyła i pomalowała model szybowca. Następnie wszyscy udali się na salę gimnastyczną na uroczysty apel. Po części oficjalnej nastąpił wywiad z samą Modlibowską, która, ku zaskoczeniu uczniów, zjawiła się w studiu telewizyjnym. W tym dniu nie mogło również zabraknąć Biegu Patrona, który stał się już coroczną tradycją. Uczniowie mogli pokonać dystans w dowolny sposób – bieg lub spacer. Najszybsi uczniowie otrzymali dyplomy oraz upominki. Lista zwycięzców przedstawia się następująco:

Kategoria dziewczyn:

I miejsce – Lena Sikora, kl. 4

II miejsce – Hanna Kołak, kl. 3

III miejsce – Aurelia Maćkowiak, kl. 5

 

Kategoria chłopców:

I miejsce – Antoni Pawlaczyk, kl. 5

II miejsce – Wojciech Kubiak, kl. 7

III miejsce – Daniel Pawlaczyk, kl. 6

 

Serdecznie gratulujemy!

Składamy podziękowania Radzie Rodziców za ufundowanie nagród oraz wody dla uczestników biegu.

Jagoda Sarbinowska

Konkurs recytatorski


7 maja 2024 r. dwoje naszych uczniów z klasy 5: Aurelia Maćkowiak i Szymon Chudy uczestniczyli w II Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Skoraszewicach. Tegorocznym tematem przewodnim w tym roku były strofy o Ojczyźnie.
Ogromne gratulacje dla uczniów za doskonałą pamięć i zdolności recytatorskie.


Jagoda Sarbinowska

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich


23 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Uczniowie naszej szkoły również pamiętali o tym dniu. W oddziałach przedszkolnych przez cały tydzień przychodzili rodzice, aby umówić najmłodszym czas i przeczytać książkę. Natomiast 3 klasa uczestniczyła w pogadance w szkolnej bibliotece. W trakcie spotkania dowiedzieli się, czym są prawa autorskie i co robić, aby ich nie łamać. Działania te pozwoliły na promowanie czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły.


Jagoda Sarbinowska

Akademia z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

We wtorek 30 kwietnia odbył się w szkole uroczysty apel z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na apelu zgromadzili się nauczyciele i uczniowie, aby wspólnie uczcić to ważne święto narodowe. Podczas akademii uczniowie szkoły poprzez recytację i śpiew uczcili to święto, a uwieńczeniem tej uroczystości był taniec narodowy w wykonaniu uczniów klasy pierwszej.

Tomasz Woźniak

Dzień bez plecaka.

 
29 maja w naszej szkole obchodziliśmy dzień bez plecaka. Tym pomysłem chcieliśmy umilić uczniom kolejny dzień w szkole. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zabawie. Z wielką ochotą prezentowali różne inne sposoby na spakowanie i transport do szkoły podręczników i zeszytów.
 
Plecak to bardzo przemyślany i pomocny przedmiot, dzięki, któremu możemy pomieścić wszystko, czego potrzebujemy w szkole, ale czasami warto wymienić go na coś ciekawszego.😜 
 
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w akcji.
 
Samorząd Uczniowski 

Wyjazd klasy pierwszej na basen.

W piątek 26 kwietnia klasa pierwsza pojechała na basen do Gostynia. Podczas pobytu na basenie uczniowie kształtowali właściwe nawyki prozdrowotne, uczyli się pływać oraz prawidłowo i bezpiecznie zachowywać się w miejscu publicznym. Dzieci korzystały z zjeżdżalni, jacuzzi, pływalni. Zabawie nie było końca. Pełni wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do domu.

Anna Gano

Gminny Konkurs Ekologiczny w Daleszynie: „Mądre główki mamy, o przyrodę dbamy”.

24 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Daleszynie odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny klas 1-3 pod hasłem: „Mądre główki mamy, o przyrodę dbamy”. W konkursie wzięło udział 21 uczniów z różnych szkół, w tym 3 uczniów z naszej szkoły: Maja Robak – kl. II, Dawid Szczepaniak – kl. II, Marcelina Krajka – kl I.  Podczas konkursu uczniowie wykazali się posiadaną wiedzą z ekologii. Było mnóstwo zabawy, a organizatorzy zadbali, by każdy z uczestników już na starcie mógł poczuć się jak  zwycięzca, ponieważ wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplom i nagrodę.

Gratulujemy Mai, Dawidowi, Marcelinie i podziwiamy szeroką wiedzę!

Marzena Moryson

Zwiedzamy komendę policji i straży pożarnej w Gostyniu

 

23 kwietnia najmłodsze klasy wraz ze swoimi wychowawczyniami zwiedzały ważne miejsca w Gostyniu. Uczniowie zapoznali się z pracą policjantów i strażaków. Obejrzeli areszt dla zatrzymanych, radiowóz policyjny, dyżurkę. Zrobili sobie pamiątkowe pieczątki i odbicia linii papilarnych, zapoznali się z umundurowaniem policjantów i narzędziami pracy. Uczniowie mieli możliwość założenia kajdanek, strojów policjantów, dmuchali w alkomat, obejrzeli od środka radiowóz. Wiele emocji dostarczyła dzieciom również wizyta w straży. Strażacy demonstrowali podnośnik, wóz strażacki. Atrakcją były „zawody wodne” i obsługa węża strażackiego. Strażacy zaprezentowali swoją sprawność fizyczną, pokazując nam zjazd po rurze. Wielu chłopców i część dziewczynek zadeklarowała, że w przyszłości chcą wykonywać te odpowiedzialne  zawody.

Dzisiejsza wycieczka na długo pozostanie nam w pamięci!

 

Kamila Matyśkiewicz

Anna Gano

Marzena Moryson

Sprzątanie świata

Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi uczniowie klas 7-8 wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata”. Ilość odpadów, którą udało im się zebrać w okolicy szkoły, była przerażająca. Wśród nich znalazły się głównie butelki, opakowania plastikowe, a także opony. To przykre, że dorosłe osoby pozbywając się śmieci z własnego domu, czy samochodu, myślą, że pozbyli się problemu, zanieczyszczając w ten sposób planetę, która jest przecież domem BEZ WYJĄTKU dla KAŻDEGO z nas. Ponadto uczniowie klas 4-8 podczas godziny wychowawczej wykonali przepiękne plakaty dotyczące sposobów ochrony naszej planety. Jesteśmy przekonani, że powyższe działania przyczynią się do poprawy jakości życia na naszej planecie. 🌍

Marlena Ciemniak
Anna Kaczmarek- Niewmierzycka

Dzień Czekolady

Dnia 12 kwietnia 2024 r. w grupie Żabek odbył się Dzień Czekolady. Dzieci dowiedziały się, z czego powstaje czekolada oraz co jest jej głównym składnikiem. Przedszkolaki obejrzały film, w którym wyjaśniono, jak wygląda proces tworzenia czekolady, jakie są jej rodzaje oraz gdzie jest ona wykorzystywana. Dzieci miały okazję spróbować banany i winogrona zanurzone w przepysznej czekoladzie mlecznej. Na koniec wykonaliśmy prace plastyczne pt. lód czekoladowy.

Anita Naskręt

Dzień Świadomości Autyzmu

5 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świadomości Autyzmu. Gościem była pani Tatiana Grobelna pracownik biblioteki pedagogicznej, która wszystkim klasom przybliżyła funkcjonowanie osoby ze spektrum. Serdecznie jej za to dziękujemy. Klasy wykonały plakaty i gazetki związane z tym dniem. Uczniowie przyszli ubrani na niebiesko. Mamy nadzieję, że wzbudziliśmy w uczniach naszej szkoły większą świadomość oraz tolerancję. Klasom i wychowawcom dziękujemy za współpracę.

Marzena Moryson i Patrycja Rajewska

Społeczność szkolna składa podziękowania

Państwu

Róży i Markowi Andrzejewskim

za podarowanie roślin doniczkowych.

Dzięki Państwa podarunkowi korytarze stały się jeszcze ładniejsze!

Serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pomoc!

Dzień zająca

27 marca obchodziliśmy DZIEŃ ZAJĄCA. Każdy uczeń wyglądał cudownie i świątecznie. Na szkolnych korytarzach królowały uszka zajączków. Dziękujemy wszystkim za liczny udział w wydarzeniu.🐇🌺🐰
 
Samorząd Uczniowski

Pomagajmy! Dobro wraca!

Robiąc wiosenne porządki, pomogliśmy Julce i dołożyliśmy swoją cegiełkę do jej ogromnych potrzeb. Wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję dziękujemy my - nauczyciele, a przede wszystkim Mama Julki.

Pierwszy dzień wiosny


21 marca, jak powszechnie wiadomo, obchodzony jest pierwszy dzień wiosny. Społeczność szkolna również próbowała przegonić zimę oraz przywołać przyjemniejszą i wyczekiwaną przez wszystkich porę roku, czyli wiosnę. Od samego rana w budynku szkolnym zrobiło się kolorowo za sprawą ubioru uczniów. Na pierwszych lekcjach dzieci i młodzież wykonały nakrycia głowy dla pani wiosny, a następnie zaprezentowały je na szkolnym wybiegu mody. Były przepiękne kapelusze, wianki, czapki, a nawet korony. Następnie uczniowie udali się na boisko szkolne, aby rozpocząć pierwszy wiosenny piknik. Zjedli również przepyszne kiełbaski z ogniska. Po odpoczynku chętni uczniowie mogli zagrać w dwa ognie. Odbył się również turniej piłkarski. Zgodnie z tradycją została spalona marzanna, co wiąże się z symbolicznym przegonieniem zimy i przywołaniem wiosny. Pogoda nam dopisała i liczymy na coraz więcej słonecznych oraz ciepłych dni. Nie zapomnieliśmy również, że 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa i założyliśmy kolorowe skarpetki nie do pary. Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie posiłku.


Samorząd Uczniowski

Wizyta stomatologa Mikołaj Brzóskowskiego w klasie 1 i 3.

15 marca do Szkoły Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie przyjechał dr Brzóskowski oraz jego asystentka. Celem wizyty była rozmowa na temat konieczności i ważności dbania o higienę jamy ustnej oraz prawidłowe kształtowanie nawyków prozdrowotnych.

Dzieci podczas spotkania dowiedziały się jak dbać o zęby, by były zawsze białe i zdrowe. Pan stomatolog oraz jego asystentka zademonstrowali jak prawidłowo szczotkować zęby. Wyjaśnili dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz częsta wizyta w gabinecie stomatologicznym. Dzieci na koniec spotkania podziękowały gościom za spotkanie i ciekawy wykład na temat zdrowia jamy ustnej.

Uczniowie klasy 1 i 3 od pana doktora otrzymały kolorowanki, szczoteczki oraz zdrowe i witaminowe lizaki.

Serdecznie panu doktorowi dziękujemy za przybycie i poświęcony czas.

Anna Gano

Pożegnanie pani dyrektor Iwony Albert

Dzień 14 marca 2024 roku przejdzie do szkolnej historii jako dzień pożegnania pani Dyrektor mgr Iwony Albert, odchodzącej na zasłużoną emeryturę. Uroczystość pożegnania odbyła się
w sali gimnastycznej naszej szkoły w obecności dyrektorów pani Moniki Talagi oraz Jolanty Przybył, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców.

Zakończenie pracy zawodowej to moment szczególny w życiu, który skłania do refleksji
i wspomnień, ale także do podsumowania tego, co stanowi większą część życia. Pani Monika Talaga w swoim przemówieniu przedstawiła ważne daty i działania na rzecz szkoły w czasie  pracy pani Iwony Albert. Samorząd Uczniowski, Rada Rodziców, pani dyrektor, nauczyciele
i pracownicy złożyli serdecznie podziękowania za zaangażowanie włożone w rozwój placówki i ogromny wkład w podnoszenie jakości edukacji uczniów. Jednocześnie w związku
z przejściem pani dyrektor na emeryturę cała społeczność szkolna życzyła dużo zdrowia, spełnienia marzeń oraz realizacji wszystkich planów oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Klasa VI oraz klasa I na tę okazję przygotowała mały występ artystyczny. Dzieci zaprezentowały swoje zdolności taneczne oraz muzyczne. Dzieci zaśpiewały piosenki „Ty jesteś powodem” oraz „Wszystkiego najlepszego”. Zatańczyły Rock and roll do muzyki Chubby Checker „Let’s Twist Again”. Na koniec akademii wszyscy uczniowie pani dyrektor Albert zaśpiewali „Sto lat”.

Pani Albert w podziękowaniu wszystkich uczniów poczęstowała słodkim upominkiem oraz zaprosiła nauczycieli oraz pracowników szkoły na pożegnalną kawę i ciasto. W swoim przemówieniu przypomniała, że poznała naszą szkołę z każdej strony: jako uczennica, nauczycielka, dyrektor oraz rodzic. Podkreślała swoje przywiązanie do wykonywanego zawodu, miejsca pracy oraz uczniów i wieloletnich współpracowników.

Jeszcze raz za wszystko dziękujemy i życzmy Pani Iwonie Albert na zasłużonej emeryturze wszystkiego najlepszego.

Anna Gano

Dzień Liczby Pi oraz Międzynarodowe Święto Matematyki

Dnia 14 marca obchodziliśmy Dzień Liczby Pi oraz Międzynarodowe Święto Matematyki. Na szkolnym korytarzu pojawiły się karteczki z ciekawostkami z dziedziny matematyki. Uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak duży jest milion, co to jest liczba Pi, co może się zdarzyć w ciągu 0,001 sekundy, gdzie w życiu codziennym spotykamy się z królową nauk oraz wiele innych informacji. Tego dnia klasy 1 – 3 kolorowały barwną spiralę powstałą z liczby Pi. Natomiast klasy 4 – 8 rozwiązywały łamigłówki. Pojawiły się puzzle matematyczne, które wymagały znajomości kolejności wykonywania działań. Uczniowie poznali stary hinduski sposób mnożenia, który jest znany od średniowiecza. Następnie wykorzystując ten właśnie sposób, tzw. „tabelkowy” sami spróbowali mnożenia tą metodą. Aby dowiedzieć się, jak inaczej nazywa się liczba Pi, musieli poszukać odpowiedzi na pytania, jeśli udzielali właściwych odpowiedzi, to otrzymali prawidłowe hasło, jakim było ludolfina.


Ilona Niedziela – Jańczak
Jolanta Fajczyk

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE POKAHONTAS

Dnia 11 marca 2024 r. uczniowie klasy I, II i III wybrali się wraz z opiekunami do GOK Hutnik w Gostyniu na przedstawienie teatralne pt. „Pokahontas”. Spektakl został przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa i był bajkową adaptacją historii o słynnej indiańskiej księżniczce. Ciekawe kostiumy i rekwizyty, charakteryzacja, rozbudowana dekoracja oraz znakomicie dobrane dialogi, rozbawiły wszystkie dzieci. Z ogromnym zaangażowaniem przeżywały przygody głównych bohaterów. Z wielkim entuzjazmem reagowały na to, co dzieje się na scenie, klaszcząc, włączając się w dialogi i śpiewając wraz z aktorami. Przedstawienie dostarczyło wszystkim dzieciom wielu cennych doświadczeń teatralnych, uśmiechu oraz dobrej zabawy. Uczniowie mieli możliwość obcowania ze światem teatru.

Marzena Moryson

Dzień Kobiet

8 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet.  Wszystkim Paniom małym i dużym życzymy dużo zdrowia i uśmiechu na twarzy.

Samorząd Uczniowski

Matematyczne lapbooki

Na zajęciach z koła przedmiotowego z matematyki klasa 6 wykonała lapbooki o wielokątach. Kolorowe, własnoręcznie wykonane książki tematyczne zapełnili informacjami oraz schowkami w trójwymiarowym formacie. Zawierały one wszystkie niezbędne wiadomości o wielokątach, które przedstawili w sposób graficzny. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i kreatywnością, a ich prace były bardzo ciekawe. Zebranie i pogrupowanie wszystkich informacji dotyczących wielokątów pozwoliły im utrwalić wiedzę z tematu figury geometryczne. Poza tym staną się dla nich przydatną pomocą na lekcjach matematyki.

Ilona Niedziela – Jańczak

Szkolne walentynki


W ostatni dzień przed feriami, czyli 9 lutego, w naszej szkole obchodziliśmy walentynki. Dzień ten większości z nas kojarzy się ze świętem zakochanym. Nasi uczniowie udowodnili, że jest to doskonała okazja, aby wyrazić sympatię do kolegów i koleżanek. Kilka dni wcześniej Samorząd Uczniowski postawił skrzynkę, do której można było wrzucać walentynki. Dodatkowo w piątek chętni uczniowie wzięli udział w akcji „znajdź swoją drugą połówkę”. Zabawa polegała na wylosowaniu połówki serca z numer, a następnie odnalezieniu kolegi lub koleżanki z drugą częścią. Ostatnim krokiem było wykonanie wspólnego zdjęcia w specjalnej, walentynkowej fotobudce. Zabawa pozwoliła na zintegrowanie społeczności szkolnej, a także na lepsze poznanie uczniów z innych klas. Dziękujemy za liczny udział!


Samorząd Uczniowski

Dzień w szlafroku i kapciach

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w czwartek 08.02.2024 r. w naszej szkole odbył się dzień w szlafroku i kapciach. Tego dnia na szkolnych korytarzach królowały domowe i swobodne stroje. W ostatnich dniach pogoda nas nie rozpieszczała, więc była to świetna okazja,  aby otulić się w szkole mięciutkim szlafrokiem oraz zdjąć przemoczone buty i włożyć ciepłe kapcie. Dzięki temu można było poczuć się jak w domu. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.
 
Samorząd Uczniowski

Dyskoteka szkolna

1 lutego w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowo-walentynkowa dla uczniów klas 1-8 zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Wiele osób przyszło w przepięknym przebraniu. Oprócz wspólnych pląsów na parkiecie były także różne zabawy: taniec z balonami, rodzina oraz taniec do piosenki „Supermoce”. Każda osoba, która się przebrała, mogła wziąć udział w konkursie „Top model”. Głosowanie wyłoniło dwóch zwycięzców: Franka Goszczyńskiego z klasy 1 i Magdę Michalską z klasy 6. Świetną oprawę muzyczną zapewnili nam profesjonalni DJ Marcin i Sebastian.


Składamy podziękowania Radzie Rodziców, która ufundowała nam napoje.


Dziękujemy także wszystkim uczniom za liczny udział w dyskotece i wyśmienitą zabawę!

Samorząd Uczniowski

W corocznym plebiscycie edukacyjnym Głosu Wielkopolskiego Szkoła Podstawowa im.Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie zajęła I miejsce w powiecie gostyńskim!

Kandydatów do plebiscytu (szkoły, nauczycieli i dyrektorów) zgłaszali rodzice lub uczniowie. Głosowanie za pomocą sms trwało do grudnia, a w styczniu zostały ogłoszone wyniki.

Każdy głos oddany na szkołę, dyrektora i wszystkich zgłoszonych nauczycieli to dowód życzliwości, docenienia wysiłku w zmianę wizerunku placówki, dobrej współpracy i relacji pomiędzy pracownikami, rodzicami i uczniami.

Dziękujemy każdemu z Państwa za głosy i cieszymy się z naszego wspólnego sukcesu!

32 FINAŁ WOŚP ZA NAMI

Już po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do zbiórki pieniędzy na rzecz WOŚP. Hasło tegorocznego finału (32) brzmiało: „Płuca po pandemii”, a zebrane środki finansowe przeznaczane zostały na zakup specjalistycznego pulmonologicznego dla dzieci i dorosłych. Licytacja przygotowanych na tę okazję przedmiotów oraz sprzedaż słodyczy pozwoliła nam zebrać rekordową sumę 7134,90 złotych i 5,32 Euro.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom zaangażowanym w przeprowadzenie WOŚP!

Za pyszny tort WOŚP dziękujemy p. Andrzejowi Józiakowi!

Sie ma!

Autor: Szkolny koordynator WOŚP Tomasz Woźniak

Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie

W dniach 25 i 26 stycznia w naszej szkole w Sikorzynie  odbywały  się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z klas 1-3 pod kierunkiem swoich wychowawczyń pani Kamili Matyśkiewicz, Marzeny Moryson oraz Anny Gano przygotowały przedstawienia artystyczne skierowane dla wyjątkowych gości. Zaproszeni dziadkowie i babcie licznie się zjawili, aby wziąć udział w obchodach tego święta. Dzieci już od samego wejścia serdecznie powitały i zaprowadziły gości do sali gimnastycznej, gdzie miała odbyć się owa uroczystość.
O godzinie 9.00 zaczęły się występy naszych uczniów. Dzieci pięknie się zaprezentowały: śpiewały piosenki, mówiły wiersze oraz zatańczyły wesołe tańce. Bez wątpienia występ każdego dziecka był wyrazem szacunku i miłości dla swoich dziadków. Dzieci po akademii złożyły życzenia, zaśpiewały tradycyjne sto lat oraz wręczyły upominki.
Następnie Babcie i Dziadkowie zostali zaproszeni na poczęstunek, w którego przygotowaniu  pomogli rodzice dzieci. Był to czas wspólnych rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania się. To były dni pełne uśmiechów, wzruszeń i radości. Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za przybycie, a z okazji Waszego święta jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia oraz długich i szczęśliwych lat życia.

Autor: Anna Gano

Dzień koszuli w naszej szkole

13 stycznia obchodzony jest międzynarodowy dzień koszuli, który w naszej szkole odbył się 12 stycznia w piątek. Nasi uczniowie ubrali tego dnia koszule, wszyscy wyglądali wspaniale.

Ciekawostka: Powszechnie przyjmuje się, że pierwowzorem koszuli były tuniki noszone przez przedstawicieli koczowniczych plemion z Azji Środkowej.

Karolina Nowak

Szafa – tajemnicze przejścia do magicznej Narnii


Piątoklasiści przed świętami omawiali na lekcjach języka polskiego lekturę C.S.Lewisa „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”. Poznali przygody czwórki rodzeństwa: Łucji, Edmunda, Zuzanny oraz Piotra i razem z nimi przenieśli się do niezwykłej krainy, gdzie panowała Biała Czarownica. Na podsumowanie uczniowie wykonali projekt szafy, która w książce dzieliła świat realny od Narnii i była tajemnym przejściem. Oprócz tego musieli w niej umieścić kilka przedmiotów związanych z przeczytaną lekturą i na lekcji omówić ich znaczenie w odwołaniu do treści.


Jagoda Sarbinowska

Smartfon ulubionego bohatera

Czwartoklasiści poznali w ostatnim czasie przygody niesfornego Mikołajka i jego kolegów. Bohaterowie lektury byli tak zabawni, że uczniowie postanowili obdarować ich współczesnymi smartfonami. Najczęściej wybieraną postacią był Alcest, a w jego telefonie królowały aplikacje związane z jedzeniem, gdyż bohater uwielbiał jeść. Projekt pozwolił na utrwalenie informacji związanych z lekturą R. Goscinnego pt. „Mikołajek”.

Jagoda Sarbinowska

Świat tolkienowskich postaci, stworów i potworów

Klasa 6 niedawno miała okazję poznać przygody sympatycznego hobbita Bilba Bagginsa oraz jego przyjaciół. Uczniowie towarzyszyli im podczas wędrówki do Samotnej Góry, aby odnaleźć Arcyklejnot. W trakcie drogi bohaterowie napotkali wiele przeszkód i wrogów. Na zakończenie omawiania lektury „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena dzieci wykonały różnorodne postacie, stwory i potwory z surowców wtórnych. Następnie zaprezentowały swoje prace na forum klasy i opowiedziały w kilku słowach o swoim bohaterze.


Jagoda Sarbinowska

W czasie deszczu dzieci … się nie nudzą!

Kiedy pada deszcze, jest zbyt zimno, by spędzać przerwy na zewnątrz, nie trzeba się nudzić. Na szkolnych korytarzach pojawiły się naklejki – gry. Można zagrać w chińczyka, w klasy czy przejść po wyznaczonych torach. Dodatkowo korytarze ozdobiły kolejne kolorowe kredki na ścianach i szybach! Od razu zrobiło się weselej!

„Akcja Mikołaje 2023″ zakończyła się sukcesem.

W tym roku Nasza Szkoła już po raz kolejny wzięła udział w akcji  pt.: „Mikołaje 2023”, organizowanej pod nadzorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu oraz Stowarzyszenie Dziecko. Celem przedsięwzięcia  było wsparcie dzieci, osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych z terenu naszej Gminy. Koordynatorem zbiórki była pedagog szkolna Pani Katarzyna Włoch. Zbiórka artykułów żywnościowych i środków czystości, artykułów chemicznych — w naszej szkole miała miejsce w dniach od 22 listopada do 5 grudnia 2023 roku.  Podsumowanie działań i uroczyste wręczenie, przygotowanych przez naszą placówkę  świątecznych paczek,  odbyło się  dnia 12 grudnia 2023 r.

Wszystkim rodzicom, uczniom oraz nauczycielom, którzy zaangażowali się w tworzenie paczki, serdecznie dziękujemy!

Katarzyna Włoch

Obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2023 r. na rynku w Gostyniu odbyła się uroczysta manifestacja patriotyczna, upamiętniająca 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. O godz. 17.00 w kościele farnym Św. Małgorzaty odprawiona została uroczysta msza święta w hołdzie poległym bohaterom tego wielkiego wydarzenia. W tym dniu naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie Oliwia Karolczak, Konrad Osiński oraz Karolina Nowak, oraz delegacja uczniów z klasy piątej, która złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Serca Jezusowego. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem „Roty”.

Anna Gano

Świąteczny czas


22 grudnia był dniem wigilii klasowych. Dzięki temu uczniowie poczuli przedsmak zbliżających się świąt. Zanim jednak nastąpiło wspólne świętowanie, cała społeczność szkolna zebrała się w sali sportowej, aby wziąć udział w przeglądzie kolęd i piosenek świątecznych. W tym dniu nie było przegranych. Każda klasa, przedszkole i zerówka otrzymały dyplom oraz słodki upominek. Jury, w składzie pani dyrektor Monika Talaga oraz pani Patrycja Rajewska, postanowiło przyznać dwa wyróżnienia – dla klasy 2 oraz 6. Samorząd Uczniowski, który był inicjatorem tej akcji, serdecznie dziękuje wszystkim za zaangażowanie i piękne wykonanie utworów.


Samorząd Uczniowski.

„A Betlejem to my sami”

Boże Narodzenie to wyjątkowy  czas… Czas, gdy staramy się być dla siebie serdeczni, życzliwi, zapominamy o problemach dnia codziennego. Oczekujemy na pierwszą gwiazdkę, aby wspólnie z najbliższymi zasiąść przy stole, podzielić się opłatkiem i złożyć sobie szczere życzenia.
W Szkole Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie to także niezapomniane chwile… Dzieci ubierają choinki w klasach, własnoręcznie wykonują ozdoby i z niecierpliwością czekają na jasełka Bożonarodzeniowe, które tradycyjnie, jak co roku, przygotowują najstarsi uczniowie naszej szkoły.
„ A Betlejem to my sami” pod takim hasłem 15 grudnia o godzinie 10.00 odbyły się jasełka Bożonarodzeniowe. Do szkoły licznie przybyli rodzice uczniów, którzy po przedstawieniu mieli okazję wraz ze swoimi dziećmi wykazać się talentami plastycznymi w warsztatach świątecznych. Nie zabrakło również gości, wśród których byli: zastępca Burmistrza Gostynia Pan Grzegorz Skorupski, zastępca Burmistrza Krobi Pan Michał Listwoń, sołtysi wsi należących do obwodu szkoły oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy naszej placówki. Zaproszeni goście mogli podziwiać nie tylko świąteczne dekoracje, ale również zmiany jakie zaszły od poprzedniej wizyty: wyremontowane korytarze wraz z wielobarwnymi ławkami, kolorowe toalety, wirtualną gazetkę oraz odnowione klasy.
Uczniowie klasy VI i VIII w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach oraz w pięknej scenografii przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był święty Józef, Maryja, królowie, pasterze. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię narodzin Jezusa Chrystusa, którą pięknie zaprezentowali nasi uczniowie. Przesłanie jasełek było bardzo wymowne: w dzisiejszych czasach, tak samo jak 2000 lat temu, Jezus puka do drzwi i szuka schronienia w sercu niejednego człowieka, tylko od nas zależy, czy to zauważymy i przyjmiemy Go do siebie.
Jasełka wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku… Piękne kolędy i pastorałki zaśpiewane przez chór i solistów  przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli jak i zaproszonych gości.

Katarzyna Włoch

https://gostynska.pl/kultura/jaselka-w-szkole-w-sikorzynie-a-betlejem-to-my-sami-nawet-po-uplywie-2000-lat/zX204m6FkhxDeO0Ek24G

Mikołajkowa Liga Robotyki

9. grudnia reprezentacje klasy trzeciej i siódmej naszej szkoły wzięły udział w Mikołajkowej Lidze Robotyki zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 1 w Gostyniu. Klasę trzecią reprezentowały dwa dwuosobowe zespoły: Rafał Zając i Szymon Jankowiak oraz Tomasz Maćkowiak i Kacper Wysocki. Zadanie tych grup polegało na zaprogramowaniu i zbudowaniu korowodu świątecznego. Nasi projektanci poradzili sobie wyśmienicie, prezentując swoje budowle licznie zgromadzonej publiczności.

Klasy starsze reprezentowali uczniowie klasy siódmej: Paweł, Konrad, Adam, Wojciech. Ich zadanie polegało na zbudowaniu w szkole dwóch pojazdów, które następnie rywalizowały w wyścigu z innymi podobnymi konstrukcjami po specjalnie przygotowanych torach.

Uczniów wspierała i dopingowała p. dyrektor Monika Talaga oraz Patrycja Rajewska, Kamila Matyśkiewicz i Krzysztof Michalak.

Autor: Kamila Matyśkiewicz

Wycieczka do parku trampolin

8 grudnia uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w wycieczce do Śremu. Celem wyjazdu był Park trampolin Jump Space. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, zapoznaniu się z zasadami BHP oraz przedstawieniu walorów rekreacyjnych trampolin dzieci rozpoczęły korzystanie z szeregu atrakcji m.in. ścianka wspinaczkowa, zjeżdżalnia, basen wypełniony gąbkami, trampoliny. Pobyt w tym miejscu okazał się wspaniałą lekcją wychowania fizycznego! Wspólne skakanie wprawiło wszystkie dzieci w dobry nastrój i wyzwoliło mnóstwo pozytywnej energii. Po trampolinach dzieci udały się na posiłek do MacDonalda. Szczęśliwi i zmęczeni powróciliśmy do Sikorzyna.

Anna Gano

Mikołajki

6 grudnia zgodnie z tradycją naszą szkołę odwiedził święty Mikołaj wraz z pomocnikami. Przedstawicielki Rady Rodziców p. Magdalena Kordus i p. Róża Andrzejewska wręczyły wszystkim grzecznym dzieciom kalendarze  adwentowe. Samorząd Uczniowski pamiętał również o wszystkich małych i dużych uczniach i częstował czekoladkami. Panował miły nastrój, słuchaliśmy świątecznych piosenek ubrani w czerwone części garderoby.

Kamila Matyśkiewicz

Poznajemy zawód górnika

Dzieci z oddziału przedszkolnego II poznały zawód górnika. Obejrzeliśmy film o wydobywaniu węgla, poznaliśmy właściwości tego surowca, oraz jego możliwe zastosowanie. Przedszkolaki dowiedziały się, skąd pochodzi nazwa święta — Barbórka, kolorowały podobiznę górnika i otrzymały medal na zakończenie zajęć.

Bogumiła Wolniak

Andrzejki

30. listopada w naszej szkole, zgodnie z tradycją, odbyły się andrzejki. Już od rana każdy uczeń otrzymał specjalną krówkę z wróżbą. Po południu odbyła się andrzejkowa dyskoteka dla wszystkich uczniów przygotowana przez Samorząd Uczniowski. Były wróżby, dekoracje andrzejkowe, wspólne tańce oraz zabawa w rytmach piosenek wybranych przez uczniów. Mamy i uczennice zadbały o słodkie przekąski.

Panie: Jolanta Fajczyk, Ilona Niedziela-Jańczak, Jagoda Sarbinowska oraz Kamila Matyśkiewicz dziękują wszystkim uczniom za zgodną i wesołą zabawę.

Specjalne podziękowania kierujemy dla Marcina i Sebastiana za oprawę muzyczną!

Samorząd Uczniowski

ANDRZEJKI  „Dżungla party”

29 listopada Żabki obchodziły ANDRZEJKI zatytułowane „Dżungla party”. Dzieci przebrały się za zwierzęta zamieszkujące dżunglę. Wśród tańca i wspaniałej zabawy nie zabrakło wróżb, podczas których dzieci poznały swoją przyszłość dotyczącą zawodu, imion swoich przyszłych żon/mężów oraz tego, co ich czeka w najbliższym czasie. Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.

Joanna Chuda

Latawiec lekturowy


Uczniowie klasy 5 po omówieniu książki „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza wykonali lapbooki. Dlaczego akurat w formie latawca? Ponieważ główni bohaterowie – Staś i Nel, również puszczali je, aby uzyskać pomoc i poinformować swoich ojców, że żyją. Piątoklasiści musieli umieścić na swojej pracy informacje związane z lekturą, np. czas i miejsce akcji, bohaterów, krzyżówkę czy opisać swoją ulubioną przygodę. W ten sposób uczniowie utrwalili sobie treść powieści.


Jagoda Sarbinowska

Ortograficzne frytki

Frytki na języku polski? Jak najbardziej jest to możliwe! Przekonali się o tym czwartoklasiści, którzy w ostatnich dniach poznali zasady pisowni wyrazów z „ó” oraz „u”. Uczniowie losowali kartki z wyrazami, podawali poprawny zapis oraz zasadę pisowni. Następnie zapisywali dane słowo na frytce i wkładali do odpowiednich pudełek, na których znalazły się znaki firmowe ulubionych restauracji. W ten sposób uczniowie utrwalili pisownię wyrazów.

Jagoda Sarbinowska

Motywujący słoik pełen pozytywnych myśli

W październiku oraz listopadzie obchodziliśmy w naszej szkole miesiąc zdrowia psychicznego. Celem tego wydarzenia była promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi ludzi na całym świecie na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób. To także walka ze stygmatyzacją, szeroka edukacja i pomoc potrzebującym.
Pedagog szkolny wraz z Samorządem Uczniowskim postanowił umilić ten dzień całej społeczności szkolnej. Przygotowany został  „Słoik dobrych myśli” skąd wszyscy uczniowie losowali dla siebie dobre słowo, z czego czerpali wiele radości. To był dobry dzień 🙂

Katarzyna Włoch

Dzień Pluszowego Misia

24.11 Żabki obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Każdy przedszkolak przyszedł w tym dniu ze swoim ulubionym pluszakiem. Dzieci wykonały kolorowe prace plastyczne, przywitały się z dużym misiem Kazikiem i zatańczyły wspólnie ze swoimi ulubieńcami.

Joanna Chuda

Dzień kredki

22 listopada 2023 r. Biedronki i Żabki obchodziły dzień kredki. Z tej okazji odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej! Przedszkolaki brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych przy piosence pt.” Kolorowe Kredki”. Dzieci poznały rodzaje kredek, tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości. Dzieci wykonywały prace plastyczne kredką ołówkową.

Paulina Nowak, Joanna Chuda

Szkolna skrzynka życzliwości

W naszej szkole w dniach 20 – 21 listopada funkcjonowała skrzynka życzliwości i pozdrowień. Uczniowie mogli do niej wrzucać krótkie listy dla koleżanek i kolegów, które zawierały kilka miłych słów. Następnie dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego weszły w rolę listonosza i w środę rano doręczyły pocztę. Pamiętajcie, żeby okazywać życzliwość, czynić dobre uczynki, obdarzać uśmiechem czy dobrym słowem drugiego człowieka nie tylko 21 listopada, ale przez cały rok.

Opiekunki Samorządu Uczniowskiego

Alicja w krainie czarów 

16 listopada uczniowie klas 1-5 mieli okazję obejrzeć musical profilaktyczny pt: „Alicja w krainie czarów” wystawiony przez teatr muzyczny Forte w auli Wyższej Szkoły Humanistycznej w Lesznie. Była to piękna opowieść rozwijająca emocje i wyobraźnię, a przede wszystkim mówiąca o tym, aby kroczyć pewnie przez życie i nie poddawać się.

Kinga Walczak

Przegląd spektakli profilaktycznych „Uzależnia mnie tylko uśmiech”

16 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w gminnym przeglądzie spektakli profilaktycznych „Uzależnia mnie tylko uśmiech”. Dzieci z klasy 6 wystawiły przedstawienie, które miało uwrażliwić rówieśników na to, że na każdy akt przemocy, zastraszania czy wymuszenia należy bezwzględnie zareagować. Uczniowie na scenie czuli się jak ryba w wodzie. Być może wśród nich znajdzie się osoba, która w przyszłości wybierze zawód aktora.

Jagoda Sarbinowska

Pasowanie na przedszkolaka

15 listopada grupa Żabek powiększyła się o sześcioro nowo przyjętych dzieci, które zostały uroczyście pasowane, na przedszkolaka przez panią Dyrektor.  O tym szczególnym dniu świadczyły odświętne stroje, tańce, śpiew i recytacje wierszy. Nowym Żabkom gratulujemy i życzymy samych sukcesów.

Joanna Chuda

Zajęcia z psychologiem z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

W miniony czwartek 14.11.2023 r. naszą szkołę odwiedził pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Pani Lucyna Nowak- psycholog. Pani Nowak przygotowała dla klasa I-VIII zajęcia wykładowe na temat zagrożeń wynikających z nadmiernego używania telefonu komórkowego. Uczniowie zapoznani zostali także z limitami czasowymi jakie obowiązują ich w danym przedziale wiekowym. Zajęcia te miały uświadomić uczniów o negatywnym wpływie wysokich technologii na rozwój mózgu oraz układu nerwowego.

Katarzyna Włoch

Baśniowa szkoła

13 listopada nasza szkoła zamieniła się w szkołę niczym z bajek Disneya. Wszystko to za sprawą obchodzonego dnia postaci z bajek. Wszyscy uczniowie z chęcią i zaangażowaniem przebrali się za swoich ulubionych bohaterów. Na korytarzach mogliśmy zobaczyć m.in. superbohaterów, księżniczki czy kowbojów wprost z Dzikiego Zachodu. Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najlepsze przebranie. W skład jury weszli oczywiście wszyscy uczniowie. Poniżej przedstawiamy wyróżnione osoby:
– kat. przedszkole i zerówka – Barbara Pawlaczyk
– kat. klas 1 – 3 – Franciszek Goszczyński, Witold Chudy
– kat. klas 4 – 8 – Malwina Kordus, Marta Jakubowska.
Serdecznie gratulujemy!
Wszystkim składamy ogromne podziękowania za udział i zaangażowanie w akcję.

Samorząd Uczniowski

Eksperymenty chemiczne dla przedszkolaków

We wtorek 7 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych miały okazję uczestniczyć w pokazie żywiołowych eksperymentów chemicznych demonstrowanych przez panią Marlenę Ciemniak. Dzieci nie tylko widziały różne barwy roztworów, które zmieniały się w zależności od odczynu roztworu, ale także obserwowały właściwości magnetyczne magnesów. Ponadto uczestniczyły w rozpalaniu ogniska wodą, a także podpalaniu stołu za pomocą magiczej cieczy. Z pewnością na długo zapamiętają to niesamowite widowisko.

Paulina Nowak

Słodkie chwile

10.XI.23 dzieci z grupy Żabki robiły pyszne rogaliki. Cieplutkie, świeże pyszności były idealne na drugie śniadanko. Głównym powodem radości był fakt, że z rogalików wypływała pyszna Nutella.

Joanna Chuda

Sałatka owocowa w klasie I

10 listopada klasie I na zajęciach przyrodniczych wykonała sałatkę owocową. Dzieci przyniosły potrzebne pomoce kuchenne oraz składniki na sałatkę. Z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do pracy: kroiły, układały i mieszały owoce w miseczkach. Gdy wszystko było już gotowe, rozpoczęła się degustacja. Wszystkim dzieciom smakowała kolorowa, zdrowa, a przed wszystkim własnoręcznie zrobiona, sałatka. Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając im, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.

Autorka: Anna Gano

Obchody 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę na gostyńskim rynku

Poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w uroczystości upamiętniającej 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Obchody rozpoczęła msza święta w kościele św. Małgorzaty w Gostyniu. Następnie ulicami miasta przemaszerowaliśmy na rynek, gdzie odśpiewaliśmy hymn Polski. Na koniec uczennice naszej szkoły złożyły kwiaty pod Pomnikiem Serca Jezusowego.

Ilona Niedziela – Jańczak

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole

Dnia 9 listopada w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W uroczystości uczestniczyła cała społeczność naszej szkoły. Podczas apelu odśpiewaliśmy hymn państwowy oraz obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez klasy 4 – 8. Odsłuchaliśmy również zestaw pieśni patriotycznych przygotowanych przez klasy starsze oraz przez klasę pierwszą. Niech żyje wolna i niepodległa!

10 listopada nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Uczniowie wspólnie z nauczycielami i pracownikami szkoły odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego dokładnie o 11.11. 

Tomasz Woźniak

Kreatywna lekcja muzyki

 

Igor Matuszyk – uczeń  klasy VI naszej szkoły  przeprowadził zajęcia muzyczne w klasie III. Igor zapoznał uczniów z różnymi instrumentami strunowymi. Zaprezentował utwory na swoim ulubionym instrumencie – skrzypcach. Wszyscy z wielkim podziwem uczestniczyli w tej niezwykłej lekcji. Dziękujemy!

 

Kamila Matyśkiewicz

Śniadanie daje moc kolejnej klasie

W środę uczniowie klasy  III przyłączyli się do akcji promującej zdrowe odżywianie. Wykorzystując warzywa, pasty, jajka,  wędliny, różnorodne sery – przygotowali samodzielnie kreatywne kanapki, które z apetytem zjedli.  Przy okazji wspólnego posiłku  uczniowie przypomnieli sobie zasady kulturalnego zachowania się przy stole.

Kamila Matyśkiewicz

Śniadanie daje moc!


Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki i zabawy. 8 listopada dzieci z grupy Żabki zorganizowały wspólne, zdrowe śniadanie pełne witamin zawartych w warzywach. Przedszkolaki samodzielnie przygotowały w tym dniu kanapki i rozmawiały na temat zdrowego odżywiania się.

Joanna Chuda

Wycieczka do Schroniska

Dnia 8 listopada 2023 r. klasa 1 odwiedziła Schronisko dla Bezdomnych Kotów i Psów w Dalabuszkach. Celem wycieczki było przekazanie zebranej karmy suchej i mokrej oraz innych potrzebnych rzeczy dla podopiecznych tego schroniska. Wszystko to zostało zgromadzone w ramach akcji zbiórki karmy, która została ogłoszona i przeprowadzona w naszej szkole w Sikorzynie w miesiącu październiku.

Dzieci podczas zwiedzania miały możliwość zobaczenia w jakich warunkach żyją w schronisku bezdomne psy i koty. Pracownicy przytuliska oprowadzili nas po terenie obiektu. Opowiedzieli, w jaki sposób dostają się do nich te zwierzęta. Dzieci poznały smutne, ale prawdziwe historie życia tych zwierząt. Najważniejszą lekcją dla uczniów było to, aby zrozumieli, że zwierzęta to nie zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie okres pierwszej fascynacji. Dzieci muszą wiedzieć, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek troski o niewątpliwie słabszą istotę. Celem tego wyjazdu było również uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt oraz gotowość niesienie pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom. Na pożegnanie dostaliśmy pamiątkowy dyplom z podziękowaniem.

Po zwiedzaniu schroniska pojechaliśmy do Gostynia na pizzę do pizzerii Roma. Bez wątpienia był to dla dzieci jak i opiekunów dzień pełen wrażeń, ale i przemyśleń nad bezdusznością i brakiem odpowiedzialności ludzi za życie tych psów i kotów.

Anna Gano

Niezwykłe lekcje

„Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy to pierwsza lektura, z którą klasa 4 zmierzyła się w tym roku szkolnym. Uczniowie zapoznali się z historią Adama Niezgódki, Ambrożego Kleksa oraz Szpaka Mateusza i pozostałych uczniów. Na końcu przyszedł czas na podsumowanie w formie lekcji kleksografii i przędzenia liter. Uczniowie przez moment mogli się poczuć, jak w niezwykłej szkole pana Kleksa.

Jagoda Sarbinowska

Poznajemy Japonię i Chiny

Na lekcjach geografii klasa 8 poznaje kraje dalekiego wschodu. Mieliśmy okazję dowiedzieć się dużo ciekawostek o środowisku przyrodniczym, społeczeństwie i kulturze Japonii i Chin. Uczniowie przygotowali też dania kuchni azjatyckiej sushi, mochi, tofu i sajgonki.

Justyna Jakubowska

Światowy dzień spódnicy

30 października społeczność szkolna obchodziła dzień spódnicy. Jako ciekawostkę można dodać, że pierwsze ubrania przypominające ową część garderoby były znane już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były wykonywane głównie z trzciny lub ze słomy i nosili je również mężczyźni.
Z tej okazji uczennice, a także kilku uczniów ubrało spódnice czy sukienki. Ogromne brawa dla chłopaków, którzy odważyli się przełamać stereotypy.


Samorząd Uczniowski

Dzień dyni

31 października przedszkolaki obchodziły Dzień dyni. W tym dniu dzieci podczas zajęć poznawały różnorodność dyń, opisywały dynie, segregowaly dynie pod względem wielkości, koloru i kształtu. Wzbogacały swoją wiedzę na temat dyń. Dzieci wzięły udział w zabawach ruchowych”dyniowe kręgle”, „slalom dyniowy”. Na koniec zajęć dzieci wykonwały dynie a glowy dyń ozdobiły darami jesieni; jarzębiną, żołędziami, kasztanami, kolorowymi liśćmi. 

Paulina Nowak

Festyn Rodzinny  – relacja prasowa

Dzięki uprzejmości lokalnych mediów załączamy link do artykułu na temat naszego festynu rodzinnego.


https://gostynska.pl/kultura/przed-szkola-w-sikorzynie-posadzili-drzewo-odporne-na-wszystko-kolejny-projekt-moja-rodzina-jedyna-druzyna/tMawAoNj3VPFaA5AXruc

Święto Języków Europejskich

27 października odbyło się w naszej szkole Święto Języków Europejskich. Klasy wylosowały nazwę kraju, a następnie na godzinach wychowawczych obejrzały filmiki o nich i zrobiły plakaty lub gazetki. Uczniowie przyszli ubrani w kolory flagi danego państwa. Było wesoło i kolorowo :), co można zobaczyć na zdjęciach. Organizatorki nauczycielki języków obcych Anna Kaczmarek-Niewmierzycka oraz Patrycja Rajewska serdecznie dziękują całej społeczności za współpracę i miłą zabawę.

Patrycja Rajewska

Kolorowy tydzień

W dniach 23-27 października uczniowie Szkoły Podstawowej im. W.Modlibowskiej w Sikorzynie sprawili, że w szkole zrobiło się bardzo kolorowo, a wszystko to przez akcję Samorządu Uczniowskiego. Dzieci i młodzież każdego dnia tygodnia przychodzili ubrani w wyznaczone kolory – niebieski, żółty, biały i czerwony. Piątek natomiast był dniem poświęconym językom obcym i królowały kolory zgodne z flagą państwa, które wylosowała każda klasa. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i chęć włączenia się do zabawy.


Samorząd Uczniowski

Nauka angielskiego poprzez śpiew

Piosenki to dobry sposób na oswojenie dziecka z językiem angielskim poprzez zabawę. Dzieci uwielbiają śpiewać i sprawia im to prawdziwą radość. Dzięki angielskim piosenkom maluchy poznają nazwy kolorów zwierząt części twarzy ciała liczby itd.

Oto dwie piosenki zaśpiewane przez uczniów zerówki.

Tekst i film:

Anna Kaczmarek-Niewmierzycka

Kolorowe ławki

Dopadło Cię zmęczenie? Chcesz zjeść śniadanie? Oglądasz nowości na wirtualnej gazetce? Czekasz? Zapraszamy na nowe ławeczki na szkolnym korytarzu!

Społeczność szkolna dziękuje Radzie Rodziców za zasponsorowanie zakupu kolorowych ławek!

Szkolenie dotyczące pierwszej pomocy

24 października uczniowie klasy ósmej mieli okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym szkoleniu dotyczącym udzielania pierwszej pomocy. Zostały poruszone nie tylko kwestie związanie z technikami ratowania ludzi w różnych sytuacjach losowych, ale również poznali zasadę działania defibrylatora. Oprócz wykładu młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowych. Samodzielnie wykonywali resuscytację krążeniowo-oddechową zarówno u dorosłych, jak i dzieci i niemowląt wczuwając się w rolę ratownika medycznego. Otrzymali również od panów prowadzących szkolenie zestaw składający się z rękawiczek oraz maseczek jednorazowych, które ułatwią im działanie w obliczu konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Zajęcia te z pewnością przyczynią się do zwiększenia u uczniów pewności siebie w sytuacjach, kiedy zagrożone jest zdrowie i życie człowieka.

Marlena Ciemniak

Urodzinki w grupie Żabek.


W miesiącu październiku 4 osoby obchodziły urodzinki w grupie Żabek. Dzieci otrzymały album z obrazkami przygotowanymi przez kolegów i koleżanki z grupy, korony, medale oraz kolorowe bajeczki. Naszym solenizantom: Oldze, Marcelowi, Madzi i Dajanowi jeszcze raz składamy serdeczne życzenia, by uśmiech ciągle widniał na waszych twarzach.

Joanna Chuda

Jesienne „Czary-mary” w Żabkach

24.10 dzieci z grupy Żabki trochę eksperymentowały. Do naszych doświadczeń wykorzystaliśmy mleko i wcześniej zabarwione płatki kosmetyczne, które w połączeniu pozwoliły nam zobaczyć powstałe kolorowe barwy.

Joanna Chuda

Wizyta w WMB

20.10.2023 dzieci odwiedziły salę zabaw „Zaczarowany Świat” w Lesznie. Dwa oddziały przedszkolne świetnie bawiły się na wielkiej sali zabaw. Korzystały z wielu atrakcji, ale także brały udział w zajęciach organizowanych przez animatora dziecięcego. Na koniec zabawy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z wielkim pluszowym królikiem. Był to dzień pełen zabawy, uśmiechu i wrażeń.

Paulina Nowak, Joanna Chuda

Wizyta w GOK Hutnik

Klasy 6, 7, 8 miały okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. „Balladyna” na podstawie utworu Juliusza Słowackiego. Dla najstarszych uczniów była to doskonała okazja do przypomnienia sobie treści lektury przed czekającym ich egzaminem ósmoklasisty. Natomiast uczniowie z 6 i 7 klasy mogli zapoznać się z losami głównej bohaterki, co zdecydowanie ułatwi im czytanie dramatu w niedalekiej przyszłości.

Jagoda Sarbinowska

84 rocznica rozstrzelania na rynku gostyńskim 30 obywateli naszego miasta i okolic

W dniu 21 października obchodziliśmy 84 rocznicę rozstrzelania na rynku gostyńskim 30 obywateli naszego miasta i okolic. Podczas tej smutnej uroczystości nie zabrakło pocztu sztandarowego i delegacji z naszej szkoły. Po uroczystej mszy świętej oddaliśmy hołd pamięci pomordowanych i złożyliśmy wiązankę kwiatów przed pomnikiem poległych na rynku miejskim. Cześć ich pamięci.

Wyjazd na basen do Gostynia klasy pierwszej

W piątek 20 października 2023 r. klasa pierwsza wyjechała na basen do Gostynia. Dzieci pod okiem instruktora uczyły się pływać. Wielką atrakcją była dla nich zjeżdżalnia oraz zabawy w małym basenie. Zmęczone ale bardzo szczęśliwe wróciły do szkoły. Dzieci jednogłośnie orzekły, że był to bardzo udany wyjazd i już nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu na basen. Było super !

Anna Gano

Uczyli się jak prawidłowo dbać o zęby

16 października 2023r. zagościła u nas higienistka dentystyczna Pani Edyta Sarbinowska, która pracuje w gabinecie stomatologicznym Klimkowski w Gostyniu. Pani Edyta poprowadziła zajęcia o prawidłowym dbaniu o zęby, pokazała dzieciom jak prawidłowo je szczotkować. Dzieci otrzymały kolorowanki o tematyce stomatologicznej, kolorowe kredki i pisaki, lizaki oraz nici dentystyczne. Dziękujemy za miłe spotkanie z przedszkolakami.

Paulina Nowak

Zadbali o zęby

Uczniowie klasy 2 i 3 wiedzą już jak dbać o zęby. 16 października w klasie drugiej i trzeciej odbyło się spotkanie dzieci z panią Edytą Sarbinowską – higienistką stomatologiczną. Na spotkaniu dzieci mogły przypomnieć sobie, jak prawidłowo szczotkować zęby oraz nauczyć się nitkowania. Otrzymały zestawy do pielęgnacji jamy ustnej oraz krzyżówki i kolorowanki.

Kinga Walczak, Kamila Matyśkiewicz

Z wizytą w szkolnej bibliotece

18.10 dzieci z grupy Żabek odwiedziły szkolną bibliotekę. Dowiedziały się jak należy się w niej zachowywać oraz jak wygląda karta czytelnika. Pani Jagoda Sarbinowska pokazała dzieciom, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami i dała do obejrzenia kolorowe książki. Na koniec każda Żabka mogła wypożyczyć wybraną przez siebie książeczkę.

Joanna Chuda

Deszczowa piosenka

DESZCZYK

Pada deszczyk Kap, Kap, Kap
Ty kropelki szybko łap!

Kropi deszczyk Puk, Puk, Puk
I nóżkami teraz tup!

Pada ciągle, raz po raz,
Moczy nogi, ręce, twarz…
Chyba na parasol czas?! 

.

Poznajmy energię odnawialną

11.10.2023r. Dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w warsztatach dotyczących odnawialnych źródeł energii. Przedszkolaki dowiedziały się jakie rozróżniamy źródła energii oraz jakie są plusy jej wykorzystywania. Pod koniec warsztatów dzieci samodzielnie mogły przetestować panele słoneczne, uruchomić śmigło wiatraka czy samochodzik oraz wzięły udział w sesji fotograficznej.

Joanna Chuda, Paulina Nowak

Zajęcia kreatywne w klasie 2

Uczniowie klasy 2 postanowili wykorzystać przyniesione przez siebie warzywa do stworzenia wesołych słoni, które wyglądały pięknie.

Kinga Walczak

Obchody Dnia Nauczyciela

W dniu 13 października społeczność Szkoły Podstawowej im. W. Modlibowskiej w Sikorzynie obchodziła Dzień Edukacji Narodowej, zwany powszechnie Dniem Nauczyciela. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami oraz klasą 6 przygotował krótkie przedstawienie. Młodzież w żartobliwy sposób ukazała szkolną rzeczywistość.  

Nauczyciele, którzy w szczególny sposób angażowali się w działania na rzecz jakości pracy w szkole otrzymali Nagrodę Dyrektora. W tym roku byli to Państwo:
Stefania Wasiak -Szolek
Katarzyna Włoch
Anna Gano
Jagoda Sarbinowska
Marlena Ciemniak
Patrycja Rajewska
Krzysztof Michalak
Tomasz Woźniak
Arkadiusz Turla
Wszystkim Nauczycielom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Nagrody otrzymali także pracownicy obsługi i administracji.

W tym dniu swoje święto mieli również pierwszoklasiści, który podczas uroczystości złożyli ślubowanie i stali się pełnoprawnymi uczniami. Na koniec nauczyciele oraz pracownicy szkoły otrzymali drobny upominek od SU oraz Rady Rodziców.

Jagoda Sarbinowska

Pasowanie i ślubowanie na ucznia klasy pierwszej

13 października w Szkole Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie odbyła się ceremonia pasowania i ślubowania na ucznia. Uroczystość ta to niezwykłe wydarzenie, które na stałe wpisało się do kalendarza naszych szkolnych uroczystości. Na tę szczególną okoliczność zostali zaproszeni rodzice, nauczyciele oraz cała społeczność szkolna. Impreza odbyła się w sali gimnastycznej. Dzieci z klasy pierwszej przygotowały akademię, w czasie której musiały zdać egzamin przed „szkolną komisją”. Uczniowie rozpoczęli swój występ pięknym polonezem. Dalej pierwszoklasiści zobowiązani byli do wykonania zadań wyznaczonych przez „grono specjalistów pedagogicznych”. Dzieci wykazały się swymi zdolnościami muzycznymi, tanecznymi oraz recytatorskimi. Oczywiście zdały egzamin wyróżniająco i zostały przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły. Kolejnym punktem apelu było złożenie przysięgi przed sztandarem naszej szkoły. Po ślubowaniu pani dyrektor wręczyła dzieciom dyplomy oraz pierwszy dowód tożsamości – legitymacje szkolne. Po części oficjalnej uczniowie udali się do swojej klasy na wspólny poczęstunek, zorganizowany przez rodziców dzieci.


Drodzy Pierwszoklasiści! Życzymy Wam powodzenia oraz wielu sukcesów w nauce!

Autorka: Anna Gano

Dzień Drzewa w przedszkolu

10 października dzieci z grupy Żabek obchodziły Dzień Drzewa. Poznały budowę drzew oraz etapy ich wzrastania. Następnie wykonały jesienne drzewa przy pomocy różnorodnych, kolorowych przypraw. Na koniec dnia wszyscy udaliśmy się na boisko i czerpaliśmy siłę, energię i dobry humor przytulając się do drzew.

Joanna Chuda

Wizyta niezwykłego gościa

23 września do naszego przedszkola przyszedł długo oczekiwany gość – w kolorach złota, brązu i czerwieni, w zwiewnej sukience, z koszem darów – pani Jesień. Przedszkolaki podczas zajęć poznały charakterystyczne cechy dla jesieni, jej oznaki, dary. Wykonywały prace plastyczne o tematyce jesiennej. Poznały piosennki jesienne: „Jesienne liście”, „Jesień i zwierzęta”, „Jesienne przygotowania”. Uczestniczyły w zabawach: „magiczna kapusta”, „króliki jedzą marchewkę”, „zdjęcie w ogrodzie”, „jakie to warzywo”.

Paulina Nowak

Zerówka na basenie

6 października odbyły się pierwsze zajęcia naszych zerówkowiczów na basenie. Pani Magda – nasza instruktorka pływania przygotowywała dzieci do nauki pływania. Dzieci były zachwycone możliwością zabawy w wodzie i bawiły się także w brodziku dla dzieci. Dziękujemy mamom za pomoc w przygotowaniu dzieci na zajęcia w basenie.

Paulina Nowak

Tydzień Zdrowia Psychicznego w naszej szkole

Zdrowie psychiczne definiowane jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako „pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka”. Warto zwrócić uwagę, że zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty, kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorsze samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych. Zaburzenia zdrowia psychicznego są coraz poważniejszym zagrożeniem na całym świecie.

Jak zadbać o utrzymanie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia każdego dnia? Jak dbać 
o swoją kondycję psychiczną? Oto kilka wskazówek jakie otrzymali nasi uczniowie:

  • Bądź aktywny – ruszaj się.
  • Odżywiaj się zdrowo.
  • Dbaj o sen – wysypiaj się.
  • Dbaj o relacje z innymi.
  • Myśl dobrze o sobie i bądź życzliwy dla innych.
  • Nie porównuj się z innymi.
  • Pozwól sobie na odpoczynek.
  • Rób to, co lubisz – dbaj o swoje pasje.
  • Stawiaj sobie wyzwania.
  • Ucz się nowych rzeczy.
  • Korzystaj z pomocy innych.
  • Korzystaj ze światła słonecznego – pamiętaj o witaminie D.

W ramach Tygodnia Zdrowia Psychicznego w naszej szkole w dniach 10 – 27 października 2023 r. zorganizowane zostaną  następujące działania promujące dobre samopoczucie oraz dobrostan psychiczny:

  • Przygotowanie gazetki informacyjnej na temat profilaktyki zdrowia psychicznego oraz wiadomości wraz z numerami telefonów zaufania, gdzie osoby potrzebujące wsparcia mogą szukać pomocy.
  • Przeprowadzenie akcji: „Słoik dobrych myśli” ćwiczenia z codziennymi afirmacjami dla klas 1-8.
  • Zorganizowana zostanie ogólnoszkolna akcja plakatowa z pozytywnymi myślami – na drzwiach do sal lekcyjnych oraz w różnych widocznych miejscach umieszczone zostaną  cytaty i myśli wspierające uczniów i nauczycieli.
  • Pedagog szkolna Pani Katarzyna Włoch organizuje także konkurs wraz z Samorządem Uczniowskim na najlepszy plakat promujący zdrowie psychiczne.

Mamy nadzieję, że wszelkie zorganizowane inicjatywy w zakresie zdrowia psychicznego spowodują, iż nasi uczniowie w sposób świadomy zadbają o swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie swoje oraz swoich kolegów i koleżanek.

Katarzyna Włoch 

Klasa III zwiedza ważne miejsca w Gostyniu

10 października klasa III wybrała się na wycieczkę do Gostynia. Odwiedziliśmy Bibliotekę Publiczną, Muzeum, Górę Zamkową, Rynek oraz miejsce pochówku naszej patronki Wandy Modlibowskiej. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie w Gostyniu znajdują się miejsca pamięci narodowej. Była to dla nas wszystkich ważna lekcja historii.

Autorka: Kamila Matyśkiewicz

Światowy dzień tabliczki mnożenia

Bezpieczeństwo pieszych na drodze – praktyka

Bezpieczeństwo pieszych na drodze to ważna sprawa. W minionym tygodniu przedszkolaki z grupy Żabek poznały znaki drogowe oraz zasady obowiązujące w drodze do i z przedszkola, a także zasady bezpieczeństwa podczas zabaw w sali. Podsumowaniem tygodnia był spacer w pobliżu przedszkola, podczas którego szukaliśmy i omawialiśmy znaki drogowe.

Joanna Chuda

PODZIĘKOWANIA

Społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im.Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie składa serdeczne podziękowania
Panu Markowi Andrzejewskiemu
za wykonanie gabloty na trofea sportowe oraz listwy do zawieszania tablo.

Dzięki Pańskiej bezinteresownej pomocy możemy eksponować nasze osiągnięcia!
Serdecznie dziękujemy!
Dyrektor, Nauczyciele i Uczniowie szkoły

Dzień Chłopca w grupie Żabek

29 września dzieci z grupy Żabek obchodziły Dzień Chłopca. Chłopcy otrzymali „Certyfikat super chłopaka”, słodkie latawce oraz breloki do swoich plecaków. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

autorka: Joanna Chuda

Dzień Chłopca w zerówce

Uroczysty Dzień Chłopaka obchodziliśmy 29 września 2023r. (piątek) Wszystkim chłopakom ślemy życzenia:

Twoja buzia uśmiechnięta
W dniu radosnym Twego święta.
Przyjmij proszę nasze życzenia,
Niech się spełnią Twe marzenia. Ważna dzisiaj data taka,
bo to przecież Dzień Chłopaka!!!


Wszystkim chłopcom, tym dużym i tym małym, życzymy samych słonecznych dni! 🌞

Paulina Nowak

Dzień Chłopca w naszej szkole

Przedstawicielki SU już od rana częstowały wszystkich kolegów słodkościami. Chłopcy wysłuchali wielu miłych życzeń oraz gromkiego „Sto lat”. W klasach odbyły się z tej okazji konkursy, zabawy tańce oraz smaczny poczęstunek. Nie zabrakło też wymyślnych prezentów, które sprawiły obdarowanym dużo radości.

Wszystkiego najlepszego!

autorka: Kamila Matyśkiewicz

Relacja z wizyty w kinie

25 września bieżącego roku dzieci ze Szkoły Podstawowej im.Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie uczestniczyły w wycieczce do „Multikina” w Lesznie. W wyjeździe brali udział uczniowie klas I – III oraz opiekunowie: p. A. Gano, p. P. Goszczyńska,
p. K. Matyśkiewicz, p. K. Walczak.

O godz. 8:00 zebraliśmy się przed szkołą, a o 8:10 wyruszyliśmy w kierunku Leszna. Trasę z Sikorzyna do Leszna pokonaliśmy w 50 min. Dokładnie o 9.00 byliśmy już w kinie. Dzieci odebrały zamówione zestawy przekąsek i zajęły miejsca w sali kinowej. Po chwili zgasły światła i na dużym ekranie pojawił się długo oczekiwany film. Film był produkcji polskiej pt. „O psie, który jeździł koleją”.

Podczas seansu filmu widownia żywo i wyjątkowo głośno reagowała na różne sceny akcji. Był śmiech, radość, ale też pojawiły się łzy wzruszenia. Większości dzieci film się bardzo podobał. Po zakończonej projekcji udaliśmy się do autobusu.

Dzieci zrobiły sobie na pamiątkę klasowe zdjęcia. To była udana wycieczka. Wszyscy cali i zdrowi, pełni energii i w dobrym humorze wróciliśmy do szkoły.

autorka: Anna Gano

Pasowania na zerówkowicza

Dziś w naszym przedszkolu odbył się uroczysty dzień pasowania na zerówkowicza. Po występie dzieci nasza Pani dyrektor pasowała przedszkolaków swoim „magicznym ołówkiem”. Dzieci otrzymaly dyplomy i słodkości. Po uroczystym pasowaniu przedszkolaki świętowali jedząc babeczki, rogaliki i galaretki przygotowane przez mamy. Cały dzień spędziliśmy bawiąc się. Graliśmy też w gry i tańczyliśmy przy muzyce. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu pasowania.

Paulina Nowak

Wycieczka do Biskupina

W dniu 19 września 2023 roku społeczność naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyła w Festynie Archeologicznym w Biskupinie. Wczasów naszego pobytu mogliśmy obejrzeć potyczki wojów słowiańskich, usłyszeć i obejrzeć ich stroje i ozdoby, poznać kuchnię oraz obrzędy religijne. Wielu z nas brało udział w konkursach oraz warsztatach tematycznych : garncarskich, wyrobu biżuterii i paciorków, małego archeologa. Zabawy i przeżyć było wiele.

Do zobaczenia Biskupin i za rok znów będziemy.

Tomasz Woźniak

Dzień fryzjera

18.09.2023 dzieci z grupy Żabek obchodziły dzień fryzjera. Gościliśmy Panią Julitę Jędryczkę, która zapoznała dzieci z pracą stylisty fryzur. Dzieci obejrzały sprzęt potrzebny do układania fryzur, farbowania włosów oraz obcinania. Przedszkolaki również miały możliwość oddać się w ręce fryzjera. Dziękujemy Pani Julicie Jędryczce za poświęcony nam czas.


Joanna Chuda

Dzień dobry Szkoło!

Za nami dwa miesiące cudownych, beztroskich wakacji. Minęły szybko i nadszedł czas powrotu do nauki. Wróciliśmy wypoczęci i pełni wspaniałych wspomnień. 4 września 2023 roku po mszy św. zgromadziliśmy się na dziedzińcu szkoły, by powitać nowy rok szkolny. Wszyscy byli odświętnie ubrani i uśmiechnięci. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły oraz odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły wysłuchali przemówienia Pani Dyrektor Moniki Talagi.

Pani dyrektor serdecznie powitała uczniów oraz przybyłych rodziców. Szczególnie ciepło zwróciła się do tegorocznych pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają wspaniałą przygodę z edukacją, a ósmoklasistom życzyła wspaniałych efektów ich pracy w ostatnim roku szkoły. Wszystkim życzyła samych sukcesów w nauce. Na zakończenie przedstawiła nauczycieli, którzy od tego roku rozpoczęli pracę w naszej szkole oraz wychowawców poszczególnych klas. Uroczystość zakończono hymnem szkoły, a uczniowie rozeszli się do klas na pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami.

Wakacje już za nami! Teraz czas nauki i wytężonej pracy. Życzymy wszystkim, aby nowy rok szkolny był udany i przyniósł wiele sukcesów i niezapomnianych wrażeń!

POWODZENIA!

84. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września delegacja uczniów Szkoły Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej wraz z p. dyrektor Moniką Talagą oraz Kamilą Matyśkiewicz uczestniczyła w obchodach 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w gostyńskiej farze. Po mszy delegacje władz, szkół i mieszkańcy Gostynia wysłuchali przemówienia burmistrza Gostynia Jerzego Kulaka. Uczestnicy uroczystości zaśpiewali hymn Polski oraz rotę. Pod pomnikiem Serca Jezusowego złożono wiązanki kwiatów.

Autor Kamila Matyśkiewicz

Rok szkolny 2022/2023

„SERWIS KAWOWY” NA SZKOLNYM DZIEDZIŃCU

Od czerwca na szkolnym dziedzińcu pojawiły się kolorowe filiżanki wykonane z opon. Zostały pięknie pomalowane i są oryginalną ozdobą terenu wokół budynku. W filiżankach zasadzono kwiatki podarowane przez Rodziców oraz pelargonie od Centrum Ogrodniczego Nowaccy „Rajskie Ogrody”.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w wykonaniu dekoracji, a szczególnie:

p. Jackowi Piotrowiakowi, p. Maciejowi Wojdowskiemu, p. Mariuszowi Maćkowiakowi- za podarowanie opon,
p. Konradowi Osińskiemu i p. Rafałowi Kordusowi – za wykonanie filiżanek,
p. Sławomirowi Kordusowi – za ziemię,
paniom: Stefanii Wasiak-Szolek, Joannie Szprucie, Sylwii Pasierackiej, Ewelinie Świerzewskiej – za malowanie,
p. Magdalenie Kordus i p. Marii Śmierzchale – za posadzenie kwiatków.

Informacja dla absolwentów szkoły!

Zaświadczenia o wynikach egzaminów można odebrać 6.07 w godzinach 8.00 – 9.00 i 7.07 w godzinach 8.30 – 12.00
Zapraszam!

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

Piątek, 23 czerwca to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie z utęsknieniem już od września. To bowiem ostatni dzień roku szkolnego 2022/2023. Świętowanie rozpoczęliśmy o godzinie 7.30 Mszą świętą, w czasie której  ks. Proboszcz podkreślił, aby przeżyć wakacje z Bogiem, no i oczywiście bezpiecznie.

Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie rozpoczęły się dalsze uroczystości. Zaszczycili nas swoją obecnością zaproszeni goście oraz rodzice na czele z przedstawicielami Rady Rodziców. Rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Ostatni dzień roku to czas podsumowań, gratulacji i podziękowań. Tym razem nie było inaczej. Pani dyrektor Monika Talaga słowa podziękowań skierowała do nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców oraz uczniów. Następnie Pani dyrektor wręczyła świadectwa  z biało- czerwonym paskiem.

Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali :

Kl. IV
Szymon Chudy
Lena Jankowiak
Aurelia Maćkowiak
Sebastian Nowak
Jakub Rybinski – Tokarski
Eliza Siekierkowska

Kl. V
Oliwia Karolczak
Aleksandra Kordus
Karolina Nowak
Nina Smektała
Alicja Pełechata
Nikola Żarnowska

Kl. VI
Paweł Chudy
Konrad Osiński

Kl. VIII
Antoni Pełechaty
Bartłomiej Rybczyński
Maja Stachowiak

Najlepsi sportowcy to :

Kl. IV
Mikołaj Goszczyński

Kl. V
Daniel Pawlaczyk

Kl. VI
Wojciech Kubiak

Kl. VII
Malwina Kordus

Kl. VIII
Michał Piętak

Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez  Radę Rodziców – vouchery podarunkowe  do zrealizowania w sklepie Martes (80 zł), piłki oraz plecak.

Dziękujemy !

Pani Dyrektor pogratulowała osiągnięć edukacyjnych i sportowych, ukończenia szkoły podstawowej,  życzyła sukcesów oraz pięknych, bezpiecznych, zasłużonych wakacji. Pani Dyrektor podziękowała także Rodzicom uczniów klasy VIII za wieloletnią współpracę ze szkołą, pełne zaangażowanie w życie klasy     i szkoły.

Pani dyrektor wręczyła listy gratulacyjne rodzicom uczniów kl. VIII, którzy otrzymali świadectwo z wyróżnieniem. Byli to :

Państwo Monika i Krzysztof Pełechaci
Państwo Anna i Artur Rybczyńscy
Państwo Dorota i Andrzej Stachowiak

Rodzice, którzy w sposób szczególny, angażowali się w życie szkoły otrzymali dyplom Przyjaciela Szkoły:

  1. p.Monika Pełechata
  2. p.Anna i Adam Dańczakowie
  3. p.Maria i Sławomir Kordusowie

Oficjalna część zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły i wyprowadzeniem sztandaru.

Następnie uczniowie klasy VIII przedstawili w sposób humorystyczny różne scenki z przebiegu poszczególnych lekcji. Parodiowali nauczycieli oraz siebie w różnych sytuacjach szkolnych.

Na zakończenie zaśpiewali wspólnie piosenkę, podziękowali wszystkim Nauczycielom oraz pracownikom szkoły za codzienną troskę, opiekę, życzliwość i wsparcie. U niejednej uczennicy pojawiły się łzy wzruszenia na pożegnanie szkoły, w której spędzili 8 lat.

GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZNIOM PROMOCJI DO NASTĘPNEJ KLASY, A ÓSMOKLASISTOM UKOŃCZENIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ!

autor: Stefania Wasiak – Szolek

WYCIECZKA DO RYDZYNY – ZATOKA PRZYGÓD

19 czerwca dzieci z  klasy I oraz II oddziału przedszkolnego pojechały na wycieczkę do Centrum Kreatywnej Zabawy „Zatoka Przygód” w Rydzynie. Przez dwie godziny korzystały z atrakcji jakie oferuje sala zabaw: zjeżdżalni, trampolin, basenów z piłkami. Dzieci mogły również potańczyć przy muzyce i bańkach mydlanych. Mogły zjeść pyszne tosty, a także coś słodkiego. Na zakończenie brały udział w warsztatach kreatywnych, tworząc samodzielnie pachnące i kolorowe mydełka. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. 

Autorki: Kinga Walczak, Joanna Szpruta. 

PIESZA WYCIECZKA DO BUKOWNICY

Korzystając ze słonecznej pogody uczniowie klasy II i III wybrali się do Bukownicy. Celem wycieczki było zapoznanie z pracą rolnika. Obejrzeliśmy zwierzęta hodowlane i maszyny rolnicze. Mogliśmy podziwiać piękne kwiaty i warzywa w ogródku.

Państwo Chudzi przygotowali dla dzieci mnóstwo przepysznych atrakcji. Były: lody, ciasto drożdżowe, babeczki, truskawki, napoje. Wizyta wszystkim sprawiła wiele radości. Przy okazji w drodze powrotnej mogliśmy „spalić kalorie”.

Bardzo dziękujemy rodzicom Witka za zaproszenie i miłe spotkanie!

Autor: Kamila Matyśkiewicz

PIERWSZE PRAWO JAZDY

W piątek 16.06. uczniowie klasy IV przystąpili do egzaminu, aby zdobyć swoje pierwsze prawo jazdy – kartę rowerową. Pod okiem p.Arkadiusza Turli przygotowywali się do egzaminu teoretycznego z zasad ruchu drogowego oraz egzaminu praktycznego, podczas którego musieli pokonać niełatwy tor. Przepuszczali pieszych na przejściu, wjeżdżali na rondo, sygnalizowali zamiar skrętu, zatrzymywali się przed znakiem STOP, kreślili rowerowe ósemki, najtrudniejszy okazał się przejazd przez równoważnię. Wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do egzaminu, zdali.

Gratulujemy i życzymy szerokiej, ale bezpiecznej drogi!

WYCIECZKA „WIELOFUNKCYJNA”- KROBKULT, SIŁOWNIA, ŚCIANKA WSPINACZKOWA, LODY! POCZYTAĆ, POĆWICZYĆ, POJEŚĆ

7 czerwca 2023 r. uczniowie klas VI i VII wybrali się wraz z wychowawczyniami Panią Stefanią Wasiak – Szolek oraz Katarzyną Biernat na wycieczkę do Krobi. Uczniowie mieli okazję zatrzymać się i zwiedzić swoją małą Ojczyznę. Krobkult- Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krobia to miejsce, które musi odwiedzić każdy mieszkaniec naszego powiatu. Ogromny zbiór nowości czytelniczych, wiele tytułów ciekawych czasopism, miejsce relaksu dla osób kochających zapach książek, kącik zabaw dla dzieci jak i darmowy dostęp do komputera – to tylko kilka atutów tego miejsca. Cała powierzchnia obiektu ma 360 m 2 i robi niesamowite wrażenie. Uczniowie mogli założyć sobie tam kartę czytelnika oraz brali udział w specjalnie przygotowanym dla nich quizie. Następnie udaliśmy się do Gminnego Centrum Rekreacji na siłownię oraz ściankę wspinaczkową. Tutaj dziewczyny jak i chłopacy pokazali swój sportowy hart ducha oraz mogli wyciskać siódme poty… 😊
Po intensywnym wysiłku fizycznym poszliśmy  na jedzenie. Dzień minął nam w miłej atmosferze i pokazał, że małe rzeczy dają nam dużo radości.

W PARKU TRAMPOLIN JUMP SPACE W ŚREMIE

W dniu 12 czerwca 2023 r. uczniowie klas IV- VIII wraz z opiekunami p. Stefanią Wasiak- Szolek, p. Anną Kaczmarek- Niewmierzycką, p. Anną Gano i p. Kingą Walczak uczestniczyli w wyjeździe do PARKU TRAMPOLIN JUMP SPACE w Śremie. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszy do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami. Pobyt w Jump Space sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił uczniom, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również trening mięśni całego ciała. Następnie udaliśmy się na „małe co nie co” do McDonalda.

Zdj. S. Wasiak- Szolek
Tekst. A.Kaczmarek-Niewmierzycka

DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka świętowaliśmy także w naszej szkole. Tradycyjnie na sportowo. Zaczęliśmy od Biegu Patrona, który nie odbył się w maju z powodu wyjazdu do aeroklubu. Na starcie stanęli prawie wszyscy uczniowie, trasa jak zwykle wiodła z Sikorzyna do Czachorowa – miejsca urodzenia Patronki.

Oto zwycięzcy:

kategoria dziewczyn

I miejsce – Samanta Rzepka z kl.VIII (drugi rok z rzędu)
II miejsce – Lena Sikora z kl.III
III miejsce – Malwina Kordus z kl.VII

kategoria chłopców

I miejsce – Michał Piętak z klasy VIII
II miejsce – Wojciech Kubiak z kl.VI
III miejsce – Witold Chudy z kl.II

Gratulujemy!

Dalej świętowaliśmy na boisku. Pogoda była ku temu idealna! Chłopcy z klas IV – VIII rozegrali mecze międzyklasowe. Najlepsi okazali się chłopacy z kl.VIII i kolejno z klasy V, IV oraz połączone siły z klas VI i VII.

Boisko zamieniło się w wielki, wspólny piknik, z ogniskiem, mnóstwem cukierków, malowaniem twarzy, a przede wszystkim z dobrą zabawą i humorem!

Na zakończenie pani dyrektor złożyła wszystkim dzieciom dużym i małym serdeczne życzenia oraz wręczyła medale dla zwycięzców Biegu Patrona. Piłkarze musieli zadowolić się uściskiem dłoni. 😄

Organizatorem sportowych zmagań był p. Arkadiusz Turla.

autor: Monika Talaga
fotki: Weronika Jakuszek, Ewelina Świerzewska

FESTYN SZKOLNY 2023

W niedzielę 28 maja 2023 roku,  w samo południe, w Szkole Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie rozpoczął się festyn szkolny, w którym uczestniczyli uczniowie, ich rodzice i najbliżsi, zaproszeni goście oraz mieszkańcy wsi z obwodu szkoły, a także dawni uczniowie i ich rodzice.

Uroczystość otworzyła pani dyrektor Monika Talaga, dziękując za przybycie i zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy.

Na początku imprezy, z okazji Dnia Matki oraz Dnia Ojca, złożono życzenia, a najmłodsi zaprezentowali przygotowane pod okiem swoich wychowawców tańce oraz piosenki. Na plenerowej scenie wystąpili też uczniowie szkoły, którzy dali prawdziwy aktorsko-taneczny popis, wystawiając m.in. przedstawienie teatralne pt. „Rzepka”. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność.

Tego dnia plac szkolny zmienił się nie do poznania, a to wszystko za sprawą przygotowanych przez Radę Rodziców, grono pedagogiczne i pracowników szkoły kolorowych dekoracji oraz kącików kawowych i grilla.

Podczas festynu organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. Były dmuchane zamki, sumo, malowanie twarz, tatuaże, bańki, a także różnorodne konkurencje sportowe oraz mecz dzieci kontra rodzice.

Zabawę uświetniła Ochotnicza Straż Pożarna z Goli, dzięki której dzieci mogły z bliska podziwiać wóz strażacki i jego wyposażenie oraz przymierzyć strój, wejść do wozu i poczuć się jak prawdziwi strażacy oraz schłodzić się w kurtynie wodnej.

Na koniec były pokazy taneczne grupy DANCE ART & YOGA pod okiem pani Ewy Janowskiej, w których ochoczo wzięli udział przybyli goście. Dzięki niesamowitej energii p.Ewy, przełamując pierwszy opór, na boiskowym parkiecie pojawili się uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz strażacy, których trzeba było trochę gonić! Wspólną zabawę zakończyliśmy „Belgijką”, która wszystkim wyjątkowo przypadła do gustu.

Cieszymy się, że tę słoneczną niedzielę mogliśmy spędzić razem! Po wspaniałej atmosferze i ogromnej serdeczności tej imprezy widać było, jak bardzo brakowało nam takich integracyjnych spotkań, wspólnej zabawy, rozmów i sportowych zmagań.

Wszystkim osobom, którzy przyczynili się do organizacji festynu – serdecznie dziękujemy!

DO ZOBACZENIA ZA ROK! 😘

EGZAMINA ÓSMOKLASISTY – NA OSTATNIEJ PROSTEJ!

W dniach 23-25 maja przeprowadzone zostały w całej Polsce egzaminy ósmoklasistów. W trzech kolejnych dniach uczniowie zmagali się z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.  Egzaminu nie można nie zdać, jednak jego wynik ma wpływ na dalsze losy przyszłych absolwentów i może decydować o przyjęciu do wybranej szkoły.
Egzaminacyjne zmagania powodowały lekki stres, ale mamy nadzieję, że nasi ósmoklasiści świetnie sobie poradzili!
Wyniki poznamy 3 lipca.

Trzymamy kciuki!

WYCIECZKA NA POŻEGANIE SZKOŁY

W dniach 15 – 17 maja 2023 r. uczniowie z klas VIII oraz kilkoro z klasy VII i V wyjechali na wycieczkę do Krakowa, Oświęcimia i Wieliczki.

Pierwszego dnia odwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. To właśnie w tej kamienicy przyszedł na świat i mieszkał przez 18 lat Karol Wojtyła. Z pomocą audioprzewodnika ruszyli w podróż przez życie papieża podziwiając najcenniejsze pamiątki. Wśród nich znalazły się rodzinne fotografie, ubrania, książki, dyplomy, świadectwa szkolne, sutanny, a nawet oryginalny pistolet z zamachu na papieża z 1981 r. Po wizycie w muzeum udali się do kawiarni, aby spróbować słynnych papieskich kremówek.

Następnie wyruszyli do Oświęcimia, do miejsca pamięci Auschwitz – Birkenau. Pani przewodnik opowiedziała historię niemieckiego obozu koncentracyjnego, gdzie życie straciło ponad 1,1 mln ludzi. Wizyta w obozie zrobiła na młodzieży ogromne wrażenie, a przedmioty i fotografie z tamtych lat uświadomiły im, że była to „fabryka śmierci”.

Kolejnego dnia udali się w niezwykłą podróż do Katedry na Wawelu. Tam pan przewodnik z zamiłowaniem przedstawił historię królów polskich, pokazał krypty oraz kaplice. Po drewnianych schodach dotarli na wieżę, gdzie każdy mógł dotknąć serca Dzwonu Zygmunta. Następnie spacerowali urokliwymi uliczkami Krakowa w kierunku Rynku Głównego. W sercu miasta kupili pamiątki w Sukiennicach oraz posłuchali hejnału z Wieży Mariackiej.

Ostatniego dnia pokonali 380 stopni w dół, aby dotrzeć do Kopalni Soli w Wieliczce na głębokość 135 m. Tam podziwiali niespotykane krajobrazy, jak solankowe jeziora, podziemne komory, kaplice, dawne narzędzia i maszyny górnicze, stosowane do wydobycia i transportu soli.

Zadowoleni, pełni wrażeń oraz nowej wiedzy o niezwykłych miejscach, opowiadających ciekawą, a czasem okrutną historię Polski, ruszyli w drogę powrotną do domu. Wycieczkę zorganizowała p.Ilona Niedziela-Jańczak, a opiekunką była p.Katarzyna Biernat.

autor i foto: Ilona Niedziela-Jańczak, Katarzyna Biernat, Weronika Jakuszek

W KRAINIE PSZCZÓŁ

Światowy Dzień Pszczół jest to święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych, którego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół w pozyskiwaniu żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia cywilizacyjne dla tych owadów. Ważną rolę pszczół zauważył już Albert Einstein wypowiadając słowa: „Jeśli zabraknie pszczół, ludzkość przetrwa cztery lata.” Pszczoły zapylają aż 77% gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze pochodzenia roślinnego. Starajmy się pomagać zapylaczom, siejąc i sadząc odpowiednie rośliny, zakładając łąki kwietne czy budując domki dla tych owadów, ułatwiające im funkcjonowanie i przetrwanie. O tym i nie tylko opowiedziała nam pani Weronika Wasiak. Pani pszczelarka z niesamowitym zaangażowaniem przedstawiła nam cykl życia pszczół, ich  zadania oraz ciekawostki nt. świata pszczół. Dzieci z zapartym tchem słuchały opowieści o królowej, trutniu oraz „wygryzaniu się” pszczół.
Dziękujemy Pani Weronice Wasiak za cudne zajęcia i podróż po krainie pszczół!

Autor: Katarzyna Biernat

Stefania Wasiak  – Szolek

DZIEŃ PATRONA

Tegoroczny Dzień Patrona obchodziliśmy wyjątkowo 12 maja. W 10. rocznicę nadania szkole imienia wielkiej polskiej pilotki Wandy Modlibowskiej od rana uczniowie klas IV – VIII układali słowa do nowego hymnu szkoły na melodię Hymnu Lotników. Oglądaliśmy filmy o naszej Patronce, wykonywaliśmy też prace plastyczne, przybliżyliśmy sobie Jej dokonania, patriotyczną postawę i wartości, którymi się kierowała. O godzinie 9.00 wszyscy uczniowie wraz z opiekunami udali się dwoma autokarami do Aeroklubu Leszczyńskiego. Wspaniałym trafem udało nam się obejrzeć tam starty szybowców pierwszego dnia Mistrzostw Polski w Szybownictwie. Dzięki p.Mariuszowi Poźniakowi poznaliśmy podstawy awiacji i budowę szybowca. Wyjazd sprawił nam wiele radości, był też wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników. Na długo zapadanie nam w pamięć! Przy grobowcu rodziny Modlibowskich złożona została wiązanka kwiatów od całej społeczności szkolnej.

autor: Tomasz Woźniak
foto: Arkadiusz Turla

WIZYTA U STRAŻAKÓW

12 maja dzieci z grup przedszkolnych udały się z wizytą do Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu, gdzie zdobyły bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa. Dowiedziały się, jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i utrwaliły numery alarmowe do straży pożarnej. Podczas spotkania dzieci miały okazję zapoznać się też z wyposażeniem wozów strażackich, sprzętu, jaki używa strażak podczas akcji ratunkowych, a także zwiedziły stanowisko kierowania, w którym odbiera się zgłoszenia o pożarach i wypadkach.

autor: Joanna Szpruta i Joanna Chuda

FESTYN SZKOLNY!

28 maja w niedzielę odbędzie się festyn szkolny na boisku!

Zapraszamy obecnych oraz przyszłych uczniów wraz z Rodzicami oraz Gości!

Startujemy o godzinie 12.00, pożegnamy się o 17.00. Zapewniamy wspaniałą zabawę, moc atrakcji, poczęstunek oraz świetny humor!

                Niech to będzie okazja do wspólnego spędzenia czasu, lepszego poznania się oraz aktywnego odpoczynku!


ZAPRASZAMY!

WITAJ 3 MAJA!

27 kwietnia odbyła się w naszej szkole akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość ta wyglądała inaczej niż w poprzednich latach. w pierwszej części uczniowie klas I – VIII przedstawili krótki program artystyczny, tańcząc poloneza do utworu z Pana Tadeusza oraz śpiewając Majową jutrzenkę. Dowiedzieliśmy się też, czym jest Święto Konstytucji.
W drugiej części odbył się konkurs recytatorski pod hasłem W drodze ku wolności … Krajobraz Polski wierszem malowany. W zmaganiach wzięło udział 12 uczestników z kl.IV, V i VIII. Jury z panią dyrektor na czele wytypowało 4 laureatów, a były nimi:

* Aurelia Maćkowiak z kl.IV
* Oliwia Karolczak z kl.V
* Alicja Pełechata z kl.V
* Weronika Jakuszek z kl.VIII

Laureatki otrzymały wspaniałe nagrody i dyplomy! Gratulujemy!

autor: Tomasz Woźniak
foto: Weronika Jakuszek, Anna Gano

WYCIECZKA DO GNIEZNA, WENECJI, BISKUPINA, LEDNICY

27 kwietnia w piękną słoneczną pogodę uczniowie klasy II, III i VI wyjechali na wycieczkę Szlakiem Piastowskim pod opieką pani Kamili Matyśkiewicz oraz Anny Gano. Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z powstaniem państwa polskiego, zainteresowanie i zaciekawienie uczniów historią Polski, zdobywanie wiedzy historycznej przez obserwację i doświadczenie. Pierwszym punktem zwiedzania było Gniezno i piękna Katedra Gnieźnieńska. To tu zostało koronowanych pięciu królów Polski z rodu Piastów, tu również znajdują się szczątki św. Wojciecha oraz słynne drzwi gnieźnieńskie. Dzieci z powagą i szacunkiem do miejsca, w którym przebywały, słuchały opowiadania pani przewodnik. Następnie pojechaliśmy do Wenecji, aby zwiedzić Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Dzieci mogły zobaczyć kolekcję parowozów, kolejek, drezyn i wagonów. Dalej zwiedzaliśmy rezerwat archeologiczny w Biskupinie. Obejrzeliśmy obozowisko łowców i zbieraczy z epoki kamienia oraz wioskę wczesnopiastowską. W zrekonstruowanych chatach czekali na nas rzemieślnicy, którzy prezentowali swoje wyroby. Dużą i niezapomnianą atrakcją dla dzieci był rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim. Około godziny 14.00 zjedliśmy posiłek w McDonaldzie. A ostatnim punktem była Lednica: rejs promem na wyspę i zwiedzanie ruin palatium. Dzieci zakupiły pamiątki, zrobiły mnóstwo zdjęć. Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń i pozostanie na długo w naszej pamięci. Cali i zdrowi, bezpiecznie i w wesołym nastroju wróciliśmy do Sikorzyna.

SPEKTAKL EDUKACYJNY „MAŁE ŚLEDZTWO W WIELKIEJ SPRAWIE”

26 kwietnia uczniowie klasy I i II skorzystali z zaproszenia Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego i udali się do GOK Hutnik na przedstawienie. Aktorzy zaprezentowali w humorystyczny i ciekawy sposób – jak segregować śmieci i odpady.

Po spektaklu uczniowie otrzymali broszurki o tematyce ekologicznej, które po przyjeździe do szkoły z ochotą wypełniali.

Dziękujemy Radzie Rodziców za zasponsorowanie autobusu.

Autor: Kamila Matyśkiewicz

GRUPA  „T”  Z TORUNIA

24 kwietnia wszyscy uczniowie szkoły doskonale bawili się oglądając przedstawienie profilaktyczne Grupy T. Aktorzy w humorystyczny sposób przekazali informacje o higienie jamy ustnej, dbaniu o siebie. Przy okazji uczniowie przypomnieli sobie bajki o „Czerwonym Kapturku”, „Królewnie Śnieżce”, ‘Kopciuszku” w trochę zmienionej wersji. Niektórzy z uczniów na kilka chwil zamienili się w aktorów. Było wesoło i pouczająco!

Autor: Kamila Matyśkiewicz i Stefania Wasiak – Szolek

DZIEŃ CZEKOLADY

13.04 dzieci z OP I obchodziły Dzień Czekolady. Obejrzeliśmy krótki filmik przedstawiający proces powstania czekolady i wykonaliśmy kolorowe, papierowe babeczki. Na koniec dzieci mogły posmakować kawałeczków jabłka zanurzonych w roztopionej, ciepłej czekoladzie.

autorka: Joanna Chuda

CHEMIA W PRZEDSZKOLU!

 

W marcu dzieci  z OP I i OP II brały udział w spotkaniu z p. Marleną Ciemniak- nauczycielką chemii. Przedszkolaki były świadkami wielu ciekawych, kolorowych i pobudzających wyobraźnię eksperymentów. Wiadomym  jest, iż doświadczenia chemiczne mają w sobie specjalnego rodzaju siłę przyciągania- szczególnie dla dzieci. Dziękujemy p. Marlenie Ciemniak za zaangażowanie i poświęcenie nam czasu. 

tekst i foto: Joanna Chuda

KIERMASZ WIELKANOCNY

W tym roku w naszej szkole został zorganizowany Kiermasz Wielkanocny. Jego celem było podtrzymanie tradycji i nastroju Świąt Wielkanocnych, poprzez wykonanie tradycyjnych ozdób oraz upieczenie pysznych babeczek. W akcję włączyli się nasi uczniowie oraz ich rodzice, którym pięknie dziękujemy za zaangażowanie. 

Autorka: Kinga Walczak 

Obchodziliśmy w szkole światowy dzień autyzmu

WESOŁYCH ŚWIĄT!

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami przygotował dla uczniów oraz przedszkolaków słodki upominek – czekoladowe słodkości. 

Raz jeszcze pragniemy złożyć całej  społeczności szkolnej, aby miłość Zmartwychwstałego Chrystusa stała się źródłem siły i nadziei na każdą chwilę życia. Cudownych Świąt Wielkanocnych życzą:

Opiekunowie SU wraz z Samorządem Uczniowskim. 

WARSZTATY EDUKACYJNE NA BAZIE WYDARZEŃ ZWIĄZANYCH Z ODRĄ

Pierwszy Dzień Wiosny okazał się być dla uczniów klasy 7 i 8 nie tylko dobrą zabawą, ale również cenną lekcją biologii, fizyki i chemii. Wszystko to za sprawą wizyty w naszej szkole Pana dr inż. Łukasza Webera, który poświęcił swój czas na realizację zajęć edukacyjnych. Podczas warsztatów uczniowie poznali pojęcia inżynierii i ochrony środowiska, a także dowiedzieli się, na jakiej uczelni można ukończyć ten ciekawy kierunek studiów. Ponadto poznali prawdopodobną przyczynę katastrofy ekologicznej, która miała miejsce na Odrze i spowodowała ogromną ilość śniętych ryb. By lepiej zrozumieć kwestie związane z zasoleniem i zmianą parametrów fizykochemicznych wody, spowodowanymi przez intensywny zakwit glonów, uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonać serię pomiarów i eksperymentów. Między innymi zbadali zwartość tlenu w wodzie, jak i w powietrzu za pomocą specjalistycznego sprzętu. Ponadto obserwowali wpływ zawartości tlenku węgla(IV) na odczyn wody. Dodatkowo młodzież za pomocą miernika zbadała poziom tlenku węgla(IV) w klasie i za oknem, dzięki czemu odpowiedziała sobie na pytanie, dlaczego tak ważne jest, by pomieszczenia, w których przebywa były tak często wietrzone. Pod koniec zajęć młodzież zbadała za pomocą miernika intensywność światła w klasie oraz twardość wody wodociągowej. Uczniowie przekonali się, że obecność wapnia i magnezu korzystnie wpływa na ich organizm, dlatego warto pić wodę kranową zamiast butelkowanej. Wiążę się to m.in. ze śladem węglowym, jaki pozostawiamy po sobie, kupując każdego dnia litrową butelkę wody. Z pewnością można stwierdzić, że były to bardzo ciekawe i wartościowe zajęcia, które na długo zapadną w pamięci naszych uczniów. Nie tylko umożliwiły poznanie nowych zagadnień, ale również utrwaliły te, które uczniowie już wcześniej realizowali na lekcjach chemii, fizyki i biologii.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu dr inż. Łukaszowi Weberowi za poświęcony czas.

Marlena Ciemniak

DZIEŃ WIOSNY

We wtorek 21 marca dzieci w Szkole Podstawowej im. W.Modlibowskiej w Sikorzynie pożegnały zimę i przywitały wiosnę. Jak tradycja nakazuje, dzień był wypełniony atrakcjami dla dzieci, a co się z tym wiąże – obchodziliśmy go w sposób niecodzienny.

Na sali gimnastycznej została zorganizowana mała akademia z udziałem dzieci z klasy piątej, trzeciej i drugiej. Dzieci zatańczyły taniec Zumba Kids oraz przygotowały przedstawienie teatralno – muzyczne do wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Uczniowie, którzy wzięli udział w inscenizacji wykazali się ogromną pomysłowością w wykonaniu strojów i w samym przygotowaniu się do przedstawienia. Nasi młodzi artyści zademonstrowali swoje zdolności taneczno-muzyczno-aktorskie. Podczas uroczystości widownia została zaangażowana do występów i na prośbę naszych młodych aktorów naśladowała taneczne elementy piosenek „Kaczuchy” oraz „Ja jestem żabka”. Sala była pięknie udekorowana i przygotowana do akademii. A Samorząd Uczniowski na osłodę tego dnia zafundował wszystkim dzieciom słodkie jajeczka.

W tym dniu w naszej szkole obchodzono również Światowy Dzień Zespołu Downa. Dzieci wykonały przepiękną piosenkę „Ty jesteś powodem”, gdzie nie tylko zaśpiewały utwór, ale też pokazały każde słowo piosenki językiem makatonu. Publiczność za występ nagrodziła wielkimi brawami naszych szkolnych aktorów. Uczniowie pokolorowali i powycinali kolorowe skarpetki, które stały się elementem wystroju szkoły.

Cała szkoła solidaryzowała się z osobami z zespołem Downa, zakładając kolorowe skarpetki, nie do pary. Pani pedagog Katarzyna Biernat przekazała uczniom najważniejsze informacje odnośnie tego schorzenia. Uświadomiła, iż zespół Downa to nie choroba, dlatego, że nie ma na nią lekarstwa. Na zespół Downa nie można zachorować w dzieciństwie czy też będąc osobą dorosłą. Z zespołu Downa nie da się wyleczyć. Nazwa tego schorzenia pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Laugdona Downa, który w 1866r. jako pierwszy opisał cechy charakterystyczne tego schorzenia. Zaś w 1958r. francuski lekarz Jérôme Lejeune dokonał odkrycia, że u podstaw tego schorzenia leży trisomia chromosomu 21. Niestety często pokutuje mit, stereotyp, że ludzie z zespołem Downa są tzw. „wiecznymi dziećmi”. To jest bardzo krzywdzące dla tych osób.

Pedagog przedstawiła cechy charakterystyczne dla zespołu downa:

1) POWIĘKSZONY JĘZYK

2) MIGDAŁOWATY KSZTAŁT OCZU

3) FAŁDA NAD POWIEKĄ

4) SZEROKIE I KRÓTKIE STOPY I DŁONIE

5) NISKO OSADZONE MAŁŻOWINY USZNE

Osoby z zespołem Downa mogą mieć problemy zdrowotne, wynikające z nadmiaru materiału genetycznego. Takim przykładem jest wada serca, padaczka, problemy z układem pokarmowym oraz niska odporność.

Osoby z zespołem Downa mogą być wysoko lub nisko funkcjonujące. Osoby, które są nisko funkcjonujące potrzebują opieki, ponieważ sami nie są w stanie wykonywać podstawowych czynności. Osoby wysoko funkcjonujące samodzielnie mogą wykonywać podstawowe czynności, a nawet chodzić do pracy. Przykładem takich osób jest:

MADELAN STUAN – modelka występująca na wybiegach całego świata

KRIS NIKITS – jako pierwszy ukończył ultramaraton

MICHAŁ MILKA – główny bohater serialu Down The Road, pracuje w urzędzie miasta w Gdańsku.

Na koniec prelekcji zostały odtworzone słowa Pana Michała Milki, osoby dotkniętej zespołem Downa, który powiedział, że : „(…) chcę, aby ludzie trzymali się razem, szanowali się. Chcę ludzi jednoczyć, aby ludzie pełnosprawni nie wyśmiewali tych z różnymi zaburzeniami”.

Po przedstawieniu i prelekcji dzieci zostały zaproszone na boisko szkolne. Piękna pogoda zachęcała do aktywności na świeżym powietrzu.          W związku z tym jak co roku zostało zorganizowane ognisko. Dzieci miały okazję do pieczenia kiełbasek oraz wspólnych rozmów. Zakupem kiełbasek oraz organizacją ogniska zajęła się Rada Rodziców. Po posiłku chłopcy z klas 4-8 rozegrali mecz piłki nożnej pod okiem pana Arkadiusza Turli. Na drugim placu młodsze dzieci zagrały w dwa ognie, gdzie sędziowała pani Anna Gano. Na sam koniec imprezy do ogniska została wrzucona słomiana kukła marzanny, która symbolizuje koniec zimy. Tradycji stało się zadość. Mamy wiosnę i czekamy na ciepłe, słoneczne dni. A oto fotorelacja z naszej szkolnej imprezy.

Autor: Anna Gano

WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY. REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE  13-15.03.2023

W dniach 13-15 marca br. uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w rekolekcjach szkolnych, których hasłem były słowa „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Każdego dnia uczniowie spotykali się z prowadzącym ks. Adamem Pieckenhagenem, który w swoich konferencjach przybliżył postać św. Piotra Apostoła oraz to w jaki sposób uczniowie Chrystusa w XXI wieku budują Kościół. Wspólnie zastanawialiśmy się jak młodzi ludzie mogą angażować się w Kościele. Podczas zajęć w grupach przygotowaliśmy plakaty przedstawiające stacje Drogi Krzyżowej. W poniedziałek obejrzeliśmy film „Gulielmo del Toro: Pinokio”. We wtorek modliliśmy się na szkolnym korytarzu rozważając drogę, którą przeszedł Jezus idąc z krzyżem na Golgotę. Ostatniego dnia, podczas Mszy św. w sikorzyńskiej kaplicy, modliliśmy się za uczniów, nauczycieli naszej Szkoły oraz za nasze rodziny. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam dobrze przeżyć czas rekolekcji.
Autor: ks. Adam Pieckenhagen
Foto: Stefania Wasiak – Szolek

DZIEŃ KOBIET W SIKORZYNIE

8 marca –Międzynarodowy Dzień Kobiet na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. W czasach Polski Ludowej obchodzono ten dzień z wielką pompą na zakładowych uroczystościach. Panowie ustawiali się w kolejkach by dla swoich pań zakupić czerwony goździk i rajstopy.

Dziś w porównaniu z minionym okresem znacznie spadła jego ważność i ranga. Ostatnio jednak to święto wychodzi z mroków zapomnienia i choć nie posiada już tak uroczystego charakteru co w poprzedniej epoce to nasi szkolni panowie stanęli na wysokości zadania i pięknie uczcili ten dzień nie zapominając o swoich szkolnych koleżankach. W tym dniu w każdej klasie na godzinie wychowawczej nasze dziewczynki usłyszały od szkolnych dżentelmenów wspaniałe życzenia oraz tradycyjne sto lat. Chłopcy wręczyli upominki w postaci kwiatków, czekoladek, a nawet był tort czy pizza dla całej klasy.
Czas upłynął w miłej atmosferze, a nasze dziewczęta miały okazję tego dnia poczuć się naprawdę docenione i wyjątkowo. Wszystkim paniom tym małym i tym dużym składamy najlepsze życzenia. A oto nasze szkolne gwiazdy oraz kilka zdjęć z przebiegu klasowych imprez.


Autor: Anna Gano

BAL PRZEBIERAŃCÓW

21 lutego uczniowie klas I-III spędzili w bardzo dobrych humorach. Wychowawczynie przygotowały dla nich zabawne konkursy oraz tańce. Każde z dzieci było pomysłowo i kolorowo przebrane. Wszyscy zgodnie bawili się w rytmach znanych i lubianych  przebojów.

autor Kamila Matyśkiewicz

WALENTYNKI

Wtorek 14 lutego upłynął w szkole w Sikorzynie w kolorach czerwieni oraz w atmosferze sympatii i przyjaźni, a wszystko to za sprawą Świętego Walentego. W tym dniu została zorganizowana poczta walentynkowa. Uczniowie przygotowali serduszka i kartki walentynkowe wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie uczniowie z Samorządu Szkolnego odpowiednio posegregowali pocztę i rozdali wszystkim adresatom od przedszkola po klasę VIII. Dodatkową atrakcją w tym dniu dla wszystkich dzieci była fotobudka przyjaźni. Dzieci na wybranych przerwach miały możliwość zrobić sobie z kolegą lub koleżanką i grupką przyjaciół “uśmiechnięte zdjęcie”. Przy okazji dobrej zabawy i wspaniałej pamiątki fotobudka promowała takie wartości jak: życzliwość, szacunek i przyjaźń. “Życzliwe zdjęcia” cieszyły się bardzo dużą popularnością.

autor: Anna Gano

DZIEŃ OTWARTY W PRZEDSZKOLU

7 lutego 2023r. w Oddziale Przedszkolnym w Szkole Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie odbył się dzień otwarty. Odwiedziły nas dzieci, które od września br. rozpoczną swoją przygodę z przedszkolem. Dzieci z rodzicami miały okazję obejrzeć szkołę, poznać panie, a przede wszystkim zobaczyć salę przedszkola i spędzić w niej trochę czasu.

Mamy nadzieję, że zarówno dla dzieci i rodziców był to mile spędzony czas.

autorki: Joanna Chuda, Joanna Szpruta

WALENTYNKI, WALENTYNKI … DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI

14.02.2023r. dzieci z OPI obchodziły Dzień Zakochanych. Z tej okazji dzieci przyszły ubrane na czerwono. W ciągu dnia dzieci starały się odpowiedzieć na pytania: Co to jest miłość? oraz Co to znaczy być zakochanym ?

Okazało się, że większość z naszych najmłodszych uczniów ma już swoje „wybranki” i „wybranków” serc .

autor: Joanna Chuda

KARNAWAŁ W PRZEDSZKOLU

13.02.2023r. w oddziałach przedszkolnych odbył się bal karnawałowy. Już od samego rana w naszej sali pojawiły się dzieci przebrane za kolorowych bohaterów ze swoich ulubionych bajek. Przedszkolaki zamieniły się m.in. w piratów, policjantów, księżniczki, motylki i biedronki. Przez cały dzień towarzyszyła nam muzyka, zabawy, tańce oraz konkursy. Nie zabrakło także pysznego poczęstunku.

autorki: Joanna Chuda, Joanna Szpruta

31 FINAŁ WOŚP ZA NAMI

Już po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do zbiórki pieniędzy na rzecz WOŚP. Hasło tegorocznego finału (31) brzmiało: „Żyj zdrowo w zdrowym świecie!”, a zebrane środki finansowe przeznaczane zostały na zakup specjalistycznego sprzętu do diagnostyki bakterii powodującej sepsę. Licytacja przygotowanych na tę okazję przedmiotów oraz sprzedaż słodyczy pozwoliła nam zebrać rekordową sumę 7200 złotych i 11,07 euro.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom zaangażowanym w przeprowadzenie WOŚP!

Za pyszny tort WOŚP dziękujemy p. Andrzejowi Józiakowi!

Sie ma!

autor: Szkolny koordynator WOŚP Tomasz Woźniak

„TO DLA WAS ZAWSZE MIŁOŚĆ W SERCU MAM. BABCI I DZIADKOWI SERCE SWOJE DAM”

W życiu i serduszku każdego dziecka dziadkowie zajmują szczególne miejsce, dlatego 26.01 dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprosiły swoich dziadków, by wspólnie podziękować im za opiekę, troskę i oddanie. Dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały specjalny program artystyczny podczas którego śpiewały, recytowały wiersze i tańczyły. Następnie wręczyły swoim dziadkom własnoręcznie wykonane upominki.

Wszystkim Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy dużo zdrowia, uśmiechu i samych pięknych dni.

autorki: Joanna Chuda, Joanna Szpruta

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SIKORZYNIE

26-27 stycznia w Szkole Podstawowej w Sikorzynie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na tą okazję do szkoły zostali zaproszeni dziadkowie dzieci z klas 1-3. Dzieci pod kierunkiem nauczycielek: Kingi Walczak, Kamili Matyśkiewicz, Anny Gano przygotowały program artystyczny.

Mali artyści z wielkim zaangażowaniem śpiewali piosenki, recytowali wierszyki, tańczyli układy taneczne. Wszystkie dzieci były pięknie przebrane do przedstawienia. Każda sala udekorowana była kolorowymi balonami, girlandami, pracami dzieci. W uroczystościach brała udział również nasza Pani Dyrektor Monika Talaga, która życzyła wszystkim zaproszonym gościom zdrowia, pomyślności, pociechy z wnuków i jeszcze wiele, długich     i szczęśliwych lat. Dziadkowie otrzymali od swoich wnucząt drobne upominki, laurki, moc uścisków, buziaków i życzeń. Po występach dziadkowie   i wnuczęta zjedli słodki poczęstunek, a spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.

Takie spotkania uczą dzieci wrażliwości i empatii. W ten sposób wnukowie mogą podziękować dziadkom za ich obecność i pomoc w ich wychowaniu. A oto fotorelacja z naszych uroczystości.

Autor : Anna Gano

SPOTKANIE Z POLICJALNTEM

18. stycznia uczniowie młodszych klas mieli okazję spotkać się z p.Szafraniakiem. Policjant przypomniał uczniom jak należy spędzać ferie, aby były one bezpieczne. Pogadanka dotyczyła również agresji i przemocy wśród uczniów.

autor: Kamila Matyśkiewicz

ŚWIATOWY DZIEŃ PIZZY

17.01 w OP I obchodzony był Światowy Dzień Pizzy. Tego dnia nasza sala zamieniła się we włoską pizzerię. Dzieci samodzielnie wsypywały składniki i wyrabiały ciasto. Następnie pokroiły szynkę i starły ser. Przygotowana pizza powędrowała do piekarnika, a dzieci nie mogły się doczekać, aż w końcu będą mogły jej skosztować. Podczas drugiego śniadania mali kucharze doczekali się efektów swojej pracy i z wielkim apetytem zajadali się przygotowanym daniem.

autor: Joanna Chuda

DZIEŃ ŚNIEGU

16.01 dzieci z OP I obchodziły Dzień Śniegu. Wspólnie obejrzeliśmy film o tym, jak powstaje śnieg i czy jest czysty. Pogoda za oknem nie dopisała, dlatego zrobiliśmy sztuczny śnieg. Tego dnia przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie, rozmawialiśmy o sportach zimowych. Na koniec dzieci pozowały do zdjęć w przygotowanej scenerii zimowej.

autor: Joanna Chuda

KRÓTKA BAJKA BEZ HAPPY ENDU

Krótka bajka bez happy endu – to hasło kolejnego konkursowego spotu filmowego kręconego w naszej szkole. Przedmiotem konkursu było nakręcenie filmu przestrzegającego rówieśników przed sięganiem po narkotyki i dopalacze. Twórcami, scenarzystami oraz reżyserami filmu byli Pani Katarzyna Biernat oraz Pan Krzysztof Michalak.

autor: Katarzyna Biernat

WYCIECZKA DO PARKU TRAMPOLIN W ŚREMIE

12 stycznia 2023r. klasy: I, VI, VII wybrały się na wycieczkę do Parku Trampolin w Śremie pod opieką Anny Gano oraz Joanny Szpruty. Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji oraz integracji zespołów klasowych. Na terenie parku znajduje się wiele atrakcji takich jak: ścieżki akrobatyczne, kosze do gry w koszykówkę, trampoliny sportowe, baseny wypełnione gąbkami, zjeżdżalnie. Przed wejściem na trampoliny dzieci miały obowiązkową rozgrzewkę pod okiem instruktora. To ważne, aby uniknąć w czasie dalszej zabawy jakichkolwiek kontuzji. Po rozgrzewce dzieci korzystały z każdej atrakcji obiektu. Pobyt w Parku trampolin okazał się dla uczniów świetną zabawą. To niezwykła lekcja WF i doskonałe ćwiczenie na mięśnie nóg. Po wyczerpujących ćwiczeniach cała wygłodniała ekipa dzieci udała się uzupełnić braki energii do MacDonalda. Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechami na twarzach.

autor: Anna Gano

WYCIECZKA DO WIELKOPOLSKIEGO PARKU NARODOWEGO

10 stycznia 2023 r. odbyła się wycieczka dzieci z klasy III i V do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Opiekunami wycieczki były Anna Gano i Anna Kaczmarek-Niewmierzycka. Zajęcia zaczęły się od zwiedzania parku. Za pomocą licznych gier i pomocy dydaktycznych uczestnicy wycieczki poznawali elementy przyrodnicze parku. Dzieci zgadywały tropy zwierząt, zapoznały się ze znaczeniem martwego drzewa w lesie oraz poznały historię Wyspy Zamkowej na Jeziorze Góreckim. W Muzeum Przyrodniczym dzieci poszerzyły wiedzę na temat różnych gatunków zwierząt i roślin występujących w WPN. Wycieczka zakończyła się obiadem w restauracji Hubertus w Puszczykowie.

autor: Anna Gano

KIERMASZ KSIĄŻEK ZAKOŃCZONY

W pierwszym tygodniu grudnia zakończył się kiermasz książek. Z wielką radością pragniemy poinformować, że sprzedały się prawie wszystkie książki, co świadczy o wielkim zaangażowaniu i szczodrości zarówno uczniów jak i rodziców. Wszystkim, którzy wzięli udział w kiermaszu bardzo serdecznie dziękujemy. Łącznie zebrano 224 zł. Pieniądze te w całości zostały przeznaczone na nagrody w konkursach Bożonarodzeniowych, organizowanych dla uczniów szkoły.

autor: Katarzyna Biernat

MIKOŁAJKOWA LIGA ROBOTYKI „GOSTYŃ PRZYSZŁOŚCI”

4 grudnia w Szkole podstawowej nr 1 w Gostyniu odbyła się Mikołajkowa Liga Robotyki „Gostyń przyszłości”. Uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować swoje dotychczasowe konstrukcje, a także opowiedzieć o możliwościach pozyskiwania energii.

W marcu odbędzie się wielki finał zespołów z całego województwa. Wtedy to przedstawiciele naszej szkoły będą mogli pokazać swoje budowle, pomysły i rozwiązania dotyczące odnawialnych źródeł energii (pozyskiwanie, przechowywanie, dystrybucja i wykorzystywanie energii).

Wszystkie te konstrukcje powstają z kloców LEGO.

Nasi konstruktorzy z klasy drugiej to:

Szymon Jankowiak

Weronika Jędryczka

Tomasz Maćkowiak

Natalia Szymczak

Kacper Wysocki

Rafał Zając

autor: S. Wasiak – Szolek

STROIKI ŚWIĄTECZNE  – WARSZTATY Z RODZICAMI

Okres Świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas spotkań w rodzinnym gronie i wspólnego spędzania wolnych chwil. Tę niepowtarzalną atmosferę można było poczuć 14 grudnia w oddziale przedszkolnym, gdzie odbyły się zajęcia otwarte. Dzieci wraz z rodzicami wykonały piękne stroiki, które będą prawdziwą ozdobą na świątecznym stole.  Udział w tym niecodziennym przedsięwzięciu był ciekawym doświadczeniem zarówno dla dorosłych jak i ich pociech.  

Autor: Joanna Szpruta 

ŚWIĄTECZNE DEKORACJE

WYCIECZKA DO WIELKOPOLSKIEGO PARKU NARODOWEGO

W mroźny poranek 8 grudnia uczniowie klasy II wyruszyli w podróż do Wielkopolskiego Parku Narodowego. W Muzeum Przyrodniczym odbyły się warsztaty. Uczniowie poznali różne gatunki roślin i zwierząt charakterystycznych dla WPN. Następnie udali się na zajęcia terenowe: rozpoznawali tropy zwierząt, oglądali różne gatunki drzew. Podziwiali wyspę na Jeziorze Góreckim ze specjalnej platformy.

autor: Kamila Matyśkiewicz

KOLEJNE PREZENTY OD ŚW. MIKOŁAJA

Mikołaj i w tym roku nie zapomniał przygotować upominków dla każdego Ucznia. Wszystkie słodkości przekazał Paniom z Samorządu Szkolnego, które wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego wręczyły słodkie rarytasy każdej klasie.

Autor: Katarzyna Biernat

ODWIEDZINY ŚW. MIKOŁAJA

Było tak jak się wszyscy spodziewaliśmy – Mikołaj  dotarł również do naszej szkoły. Mimo niesprzyjającej pogody przyjechał do nas z workami pełnymi czekoladek. W rozdzielaniu prezentów pomogła mu przewodnicząca Rady Rodziców p. Magdalena Kordus oraz elfy. Uczniowie świetnie wywiązali się z zadań, które Mikołaj przygotował  dla nich w specjalnych kopertach.  Dziękujemy naszemu gościowi za przybycie. Liczymy, że odwiedzi nas również w przyszłym roku.

Autor: Kamila Matyśkiewicz

WYCIECZKA DO POZNANIA

1 grudnia br. uczniowie klasy 4 mieli okazję uczestniczyć w jednodniowej wycieczce do Poznania. Jednym z punktów programu było zwiedzanie Bramy Poznania z audio przewodnikiem, dzięki któremu dzieci miały okazję poznać historię wyjątkowego miejsca, jakim jest sąsiadująca z budynkiem Bramy Poznania wyspa katedralna. Wystawa prowadziła przez cztery sale: Gród, Wodę, Złoto i Witraż. Każda z nich była wyjątkowo zaskakująca, ponieważ można było zobaczyć szereg animacji, filmów, aplikacji multimedialnych oraz gier zarówno multimedialnych, jak i manualnych. Drugim punktem programu były zajęcia warsztatowe w ogrodzie botanicznym pt.: „Ptasia stołówka”.

Rozpoczęły się one od spaceru, na którym dzieci dowiedziały się od pani przewodnik, czym żywią się ptaki, a także w jaki sposób dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić. Ponadto uczniowie mieli okazję zaobserwować przy użyciu lornetki różne gatunki ptaków, które można spotkać zimą w naszym ogrodzie. Na koniec dzieci własnoręcznie wykonali niewielkie karmniki w towarzystwie eksperta z ogrodu botanicznego, które ostatecznie zabrali do swoich domów.

autor: Marlena Ciemniak

GENERATOR ZDJĘĆ DO  mLEGITYMACJI

Skorzystaj z bezpłatnego generatora zdjęć do mLegitymacji i legitymacji szkolnej.

Każdy uczeń powinien posiadać legitymację szkolną, a do każdej legitymacji jest potrzebne zdjęcie. Uczniowie szkół, mogą obecnie skorzystać z bezpłatnego narzędzia dostępnego w Internecie w celu przygotowania odpowiedniego zdjęcia do mLegitymacji lub legitymacji szkolnej.

Bezpłatny Kreator Zdjęć pozwoli uzyskać taką fotografię, która spełni wszystkie kryteria zdjęć do mLegitymacji lub legitymacji szkolnej. Fotografię można samodzielnie wykonać w domu. Jedyne, czego potrzebujesz to smartfon. Załaduj zdjęcie ze swojej galerii lub wykonaj nowe, a Bezpłatny Generator Zdjęć zadba o to, by fotografia była dobrze wykadrowana i przycięta. Nie musisz martwić się o tło ‒ narzędzie automatycznie je usunie. Trzeba pamiętać, by przed wykonaniem zdjęcia zdjąć czapkę lub inne nakrycie głowy.

Fotografia do legitymacji musi spełniać kilka podstawowych kryteriów:

  • osoba widoczna na zdjęciu powinna patrzeć w kierunku obiektywu,
  • twarz osoby pozującej do zdjęcia ma być ustawiona prosto,
  • oczy osoby powinny być otwarte, a usta zamknięte,
  • oświetlenie twarzy powinno być równomierne.

Obsługa Bezpłatnego Kreatora do zdjęć jest bardzo prosta i na pewno każdy sobie z nią poradzi. Jak skorzystać z Bezpłatnego Generatora do zdjęć?

  1. Wejdź w przeglądarkę internetową w swoim telefonie, a następnie skorzystaj z linku https://photoaid.com/pl/zdjecie-mlegitymacja-szkolna.
  2. Wciśnij przycisk “Zrób zdjęcie” lub wybierz fotografię zapisaną na Twoim smartfonie.
  3. Wciśnij przycisk z napisem “Pobierz”.
  4. Zapisz zdjęcie na urządzeniu, z którego korzystasz.

Tak przygotowaną fotografię można wykorzystać do mLegitymacji lub tradycyjnej legitymacji szkolnej, którą będziesz się identyfikował. Cały proces przygotowania zdjęcia jest niezwykle łatwy i zajmuje nie więcej niż minutę!

Bezpłatny Kreator Zdjęć do mLegitymacji można znaleźć pod adresem:

https://photoaid.com/pl/zdjecie-mlegitymacja-szkolna

Bezpłatny Kreator Zdjęć do tradycyjnej legitymacji szkolnej dostępny jest pod adresem:

https://photoaid.com/pl/zdjecie-do-legitymacji-szkolnej

ANDRZEJKI

W środę 30 listopada uczniowie klasy pierwszej zamienili się w czarownice i czarodziei, aby przenieść się w tajemniczy świat andrzejkowych wróżb i sprawdzić co ich czeka w przyszłości. Również drugoklasiści i trzecioklasiści w swoim gronie zorganizowali tradycyjne wróżby, zabawy i konkursy. 

 

Autorka: Kinga Walczak
Foto: Kinga Walczak, Kamila Matyśkiewicz, Anna Gano.

KOLOROWE KREDKI W PUDEŁECZKU NOSZĘ…

Tym razem nie w pudełeczku, lecz na ścianie! Na parterze i I piętrze pojawiły się gigantyczne kredki z pianki, które pięknie dekorują korytarze. Nowe, kolorowe ozdoby wprowadzają radosny nastrój, a przy okazji mogą pomóc najmłodszym w nazywaniu barw. Kredki wykonała pani S.Wasiak – Szolek przy współudziale uczniów klas starszych. Oby dekoracje cieszyły nas jak najdłużej!

AKADEMIA PIŁKARSKA REISSA

W czwartek 1 grudnia naszą szkołę odwiedził trener z Akademii Piłkarskiej Reissa, by przeprowadzić zajęcia pokazowe w klasach 0-3. Podczas pokazu dzieci uczyły się podstawowych elementów gry w piłkę nożną, wyśmienicie się przy tym bawiąc. Po reakcji uczniów, sądzę, że już wkrótce przynajmniej kilkoro z nich dołączy na zajęcia prowadzone w ramach Akademii Piłkarskiej Reissa.

autor: Joanna Szpruta, Joanna Chuda, Arkadiusz Turla.

ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

We wtorek 29 listopada nasze przedszkolaki przeniosły się w świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci ubrane w stylu lat 20. i 30. odwiedziła wróżka, która opowiedziała im o tradycjach andrzejkowych. Tajemnicze listy przyniesione przez nietoperze pozwoliły na sprawdzenie m.in. jaki zawód będą wykonywać w przyszłości, które z nich jako pierwsze ożeni się/ wyjdzie za mąż oraz co miłego spotka ich w najbliższych dniach. Wróżby przeplatane były tańcem i śpiewem. 

autor: Joanna Chuda, Joanna Szpruta

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA W SIKORZYNIE

24 listopada 2022 r. w czwartek w naszej szkole w Sikorzynie odbyła się długo oczekiwana dyskoteka andrzejkowa dla uczniów z klas IV-VIII. Imprezę zorganizowano na sali gimnastycznej udekorowanej na tę okazję przez dzieci z klasy V: balonami, girlandami, serpentynami. Nie zabrakło również kolorowego oświetlenia dyskotekowych reflektorów. Zabawę zorganizowali opiekunowie z Samorządu Uczniowskiego: Katarzyna Biernat, Anna Gano, Marlena Ciemniak.

Całą oprawą muzyczną zajęli się nasi niezawodni chłopcy z klasy VIII, którzy podłączyli sprzęt oraz przygotowali muzykę. Dyskotekę poprowadził nasz szkolny DJ Michał Piętak. Na początku imprezy dzieci skorzystały ze specjalnie przygotowanej andrzejkowej foto-budki. Kolorowe zdjęcia będą wspaniałą pamiątką dla wszystkich uczestników zabawy. W czasie dyskoteki wszyscy uczestnicy wzięli udział w poszczególnych konkurencjach. Jedną z nich były serca andrzejkowe. Dzieci z zamkniętymi oczami za pomocą pinezki trafiały imiona swoich przyszłych wybranków. Kolejną było limbo, czyli przejście pod poprzeczką w taki sposób, aby jej nie dotknąć.

Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy ulubionej muzyce. Dużą popularnością cieszyła się kilkukrotnie zatańczona belgijka. Zebrani szybko nauczyli się kroków, a pomogła im w tym przewodnicząca samorządu uczniowskiego Weronika Jakuszek z klasy VIII.  Ostatnią atrakcją naszej imprezy była zabawa krzesełkowa, która bez wątpienia sprawiła najwięcej radości zarówno tym młodszym jak i tym starszym dzieciom. Zabawę krzesełkową wygrał Bogumił Dańczak z klasy VIII.

Mimo zmęczenia tańcami i zabawami uczniowie zakończyli dyskotekę w doskonałych humorach. Wszyscy wychodzili zadowoleni, z nadzieją, że to nie ostatnia taka dyskoteka. Z niecierpliwością czekamy na kolejną dyskotekę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.  

Autor: Anna Gano

WYCIECZKA KLAS I-III DO SALI ZABAW WMB W LESZNIE

25 listopada uczniowie klas I-III świetnie bawili się w sali zabaw WMB w Lesznie, korzystając z różnorodnych atrakcji sprawnościowych, zjeżdżalni, karuzeli, trampolin oraz gier. Każdy znalazł coś dla siebie i wszyscy wrócili zadowoleni. 

autor: Kinga Walczak

ZATAŃCZ ZE MNĄ

Środowy poranek  23. listopada uczniowie  klas I-III spędzili bardzo aktywnie. Zadbał o to nasz gość, pani Marta Kluczyk, która jest instruktorką tańca. Przybyła do nas, aby przeprowadzić warsztaty taneczne. Z ochotą wykonywaliśmy wszystkie elementy zumby. Taneczne spotkanie bardzo nam się podobało. Nasz gość obiecał, że na pewno jeszcze nas odwiedzi.

Dziękujemy!

Kamila Matyśkiewicz

OBCHODY 11 LISTOPADA NA GOSTYŃSKIM RYNKU

11 listopada delegacja naszej szkoły wzięła udział w obchodach 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godzinie 11.00 byliśmy na uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny, następnie przemaszerowaliśmy na gostyński rynek, aby złożyć wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Serca Jezusowego. W poczcie sztandarowym byli reprezentanci naszej szkoły: Oliwia Karolczak, Karolina Nowak oraz Konrad Osiński. Kwiaty złożyli Wiktoria Wojta oraz Antoni Pełechaty.

Musimy pamiętać, iż Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793  i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Polska wykreślona z mapy Europy – istniała w sercach Polaków.

Domy i rodziny były szczególnymi stróżami polskości. Dbano, by dzieci mówiły po polsku, by znały polskie obyczaje. Wychowywano je w duchu patriotyzmu i szacunku dla przeszłości. To dlatego po upadku potęg zaborczych i dzięki własnym działaniom nasza Ojczyzna po 123 latach  odzyskała suwerenność. 

autor: Katarzyna Biernat

Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie.

10 listopada w Szkole Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości. Uroczystość poprowadził pan mgr Tomasz Woźniak.

Kolejna 104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią wzniosłe świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisało się w kalendarz naszych szkolnych uroczystości. W odświętnym  apelu, który rozpoczął się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego, wzięli udział uczniowie naszej szkoły, pani dyrektor mgr Monika Talaga,  nauczyciele, pracownicy szkoły.

Kolejnym ważnym punktem akademii był program artystyczny uczniów z klasy IV i V. Przypomnieli oni o 123 latach niewoli narodu polskiego i jego dążeniu do odzyskania niepodległości.

W trakcie uroczystości dzieci recytowały wiersze o tematyce patriotycznej oraz zatańczyły mazura – polski taniec narodowy. Publiczność widowisko nagrodziła wielkimi brawami. Wyjątkowego uroku temu występowi dodały barwne stroje naszych dziewczynek, a dodatki takie jak czerwone korale oraz wysoko upięte fryzury tylko podkreślały urodę oraz talenty taneczne naszych młodych artystek.
W programie artystycznym usłyszeliśmy również prezentacje wojskowych pieśni takich jak „Rozkwitały pąki białych róż” oraz „Przybyli ułani pod okienko”.

Dzieci na tę okazję przygotowały kotyliony w barwach flagi narodowej.

Podczas występów kotyliony pięknie się prezentowały na białych koszulach naszych artystów.

Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić naszym uczniom takie wartości jak niepodległość, wolność, suwerenność i patriotyzm. Obchody Święta Niepodległości dają nam wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w naszej wolnej Polsce.

„Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości”- J. Piłsudski

autor: Anna Gano

„INNY – NIE ZNACZY GORSZY” – DZIEŃ SZACUNKU I TOLERANCJI

W listopadzie odbył się w naszej szkole Dzień Szacunku i Tolerancji: „INNY – NIE ZNACZY GORSZY”. Inicjatorem powyższego dnia był Urząd Miejski w Gostyniu.

Tego dnia uświadomiliśmy sobie, jak bardzo ważna jest akceptacja odmienności innych ludzi. Jak bardzo zachwyca nas różnorodność w przyrodzie (podziwiamy wielość gatunków roślin i zwierząt, ich kolorystykę, niezwykłe kształty czy upodobania). Jednak nie zawsze z tym samym zachwytem patrzymy na różnorodność gatunku ludzkiego.

Prowadzący imprezę Weronika Jakuszek oraz Bartłomiej Rybczyński zaczęli spotkanie od słów Stefana Wyszyńskiego: „Największą mądrością jest umieć jednoczyć, nie rozbijać”. Zadali pytanie: „Skąd w nas, ludziach, taka nieufność do inności? Być może wynika ona ze strachu przed tym, co nowe, nieznane? Możliwe, iż nabywamy uprzedzeń w dzieciństwie obserwując i naśladując postawy swoich bliskich? Może być też tak, iż niezaspokojona potrzeba bycia akceptowanym wzbudza w nas niechęć do inności? Jak by nie było, rodzimy się ufni i ciekawi świata, bez bagażu uprzedzeń, a już po kilku, kilkunastu latach życia musimy się uczyć tolerancji.

Co jakiś czas warto uświadomić sobie, jak bardzo jesteśmy różnorodni.

Dlatego hasło przewodnie spotkania brzmiało:

„CAŁY ŚWIAT JEST JAK PUDEŁKO KREDEK: KAŻDY Z NAS JEST INNY, ALE RAZEM MOŻEMY STWORZYĆ DZIEŁO SZTUKI!”.

Utworzony został także ogromny plakat – kolaż, który prezentował ogrom ludzkiej różnorodności: o rożnym kolorze skóry, różnym pochodzeniu, osoby niepełnosprawne, chore, starsze. Na plakacie nie mogło zabraknąć także uczniów naszej szkoły.

Pani pedagog Katarzyna Biernat wraz z uczniami przekazywała, iż odmienność nie musi być powodem do obaw, co więcej – jest wartością, gdyż właśnie dzięki różnorodności świat nie jest nudny. „Nie wszyscy lubimy jednakowe rzeczy, są różne gusta. Co w tych stwierdzeniach zaskakującego ? Przecież o tym wszyscy wiemy, czy jednak na pewno? Czy mało jest ludzi, którzy uważają siebie za lepszych od innych? Twierdzą, że wyznają jedyne słuszne poglądy, ostro krytykując każdą odmienność od systemu, w jakim zostali wychowani. To zawsze prowadzi do jednego – do wojny, a na wojnie wszyscy są tak samo nieszczęśliwi… Warto więc być czujnym i wrażliwym na inne osoby, na różnorodność, która czyni świat pięknym, interesującym i barwnym miejscem”.

Pedagog uświadamiała szczególnie to, iż tolerancja bywa często mylona z akceptacją wszystkich zachowań, nawet tych złych. A przecież tolerancja nie jest zgodą na każde zachowanie. Nawet będąc tolerancyjnym, nie możemy zgadzać się na złe zachowania. Pytanie o tolerancję nabiera sensu w sytuacjach, gdy pomiędzy moim poglądem czy wartościami, a wartościami innych dochodzi do rozbieżności. Trzeba uznać wtedy, iż każdy ma prawo do swoich poglądów, choć ja osobiście nie muszę ich podzielać. Mogę nawet uznawać je za absolutnie nieakceptowalne! I pytanie jak się zachowam w tej sytuacji – czy pomimo powyższego – będę w stanie z szacunkiem rozmawiać z drugą osobą. Przykładem może być uczeń agresywny, którego szanuję jako osobę, ale nie toleruję jego postaw, idąc dalej nie toleruję na przykład jego zachowań przemocowych.

Aby tak było, musimy umieć rozpoznawać zachowania ryzykowne. Jednym z nich jest agresja. Nasza szkoła wzięła także udział w konkursie organizowanym przez Urząd Miejski w Gostyniu. Przygotowując trzy filmy w formie SPOTÓW filmowych, które mówią o tym, jak rozpoznać zachowania agresywne, jak sobie z nimi radzić oraz gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia agresją.

Na apelu zostały zaprezentowane powyższe filmy oraz przedstawienia m.in to, które dzień wcześniej nasi uczniowie zaprezentowali w MOK Hutnik w Gostyniu w ramach przeglądu spektakli profilaktycznych. Nasza szkoła otrzymała za swój występ wyróżnienie i nagrodę pieniężną. Scenarzystą, reżyserem i opiekunem grupy był Krzysztof Michalak, nauczyciel uczący języka polskiego w klasie szóstej i siódmej, które zagrały w naszej „TikTokowej Opowieści Wigilijnej”.

 

KIERMASZ KSIĄŻEK TRWA NADAL

Pod koniec października Samorząd Uczniowski ogłosił zbiórkę książek. Kwota uzbierana w kiermaszu zasili budżet samorządu i umożliwi ufundowanie ciekawych nagród rzeczowych w różnych konkursach. Do tej pory uzbierano 149 zł. Wielka ofiarność naszych uczniów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Łącznie uczniowie przynieśli około 40 książek. Do akcji włączyli się także nauczyciele.

W ofercie znalazła się literatura dla dzieci, młodzieży, były też poradniki oraz książki z autografami od sportowców.

Kiermasz potrwa do 6 grudnia. W dalszym ciągu można przynosić książki.

Cieszymy się, że poziom świadomości naszych uczniów jak i rodziców z roku na rok wzrasta i uświadamiają sobie oni, jak istotne w prawidłowym rozwoju dzieci jest czytanie.

autor i foto: Katarzyna Biernat

„ŚNIADANIE DAJE MOC”

Na początku listopada młodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji promującej zdrowy styl życia „Śniadanie daje moc”. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem, samodzielnie wykonali smaczne, kolorowe kanapki.

autor: Kamila Matyśkiewicz

PUDEŁKA LEKTUROWE KLASA 4

Klasa 4 w ostatnim czasie omawiała książkę „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy. Na zakończenie przygody z niezwykłą szkołą Ambrożego Kleksa uczniowie przygotowali pudełka lekturowe. Należało do nich włożyć kilka przedmiotów, które kojarzyły się z poznaną historią. Najczęściej pojawiającymi się rzeczami był guzik, okulary, pompka oraz senne lusterko. Poniżej kilka zdjęć wykonanych prac.

autor: Jagoda Sarbinowska

PUDEŁKA LEKTUROWE KLASA 5

Klasa 5 w ostatnim czasie omawiała książkę „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Na zakończenie przygody ze Stasiem i Nel uczniowie przygotowali pudełka lekturowe. Należało do nich włożyć kilka przedmiotów, które kojarzyły się z poznaną historią. Najczęściej pojawiającymi się rzeczami był piasek, chinina, mucha tse-tse oraz pies Saba i słoń King. Poniżej kilka zdjęć wykonanych prac.

autor: Jagoda Sarbinowska

EKO MONDI – ROZPOCZNIJ GRĘ!

Projekt EKOMONDI 2022 – ROZPOCZNIJ GRĘ ma na celu promocję aktywności ekologicznej.

W ramach tej akcji zrealizowaliśmy pomysł Rabatka cztery pory roku. Posadziliśmy rośliny, które kwitną w czterech porach roku: krzewy, byliny, rośliny cebulowe. Będą więc zdobić otoczenie szkoły przez cały rok.

Uczniowie, nauczyciele oraz przedstawicielki firmy Mondi – wszyscy chwyciliśmy za łopaty i grabie i wspólnie sadziliśmy tulipany, żonkile, barwinek, krzewuszki, ogniki, berberysy, budleje i lawendy oraz efektowne trawy pampasowe.
W doborze roślin nieocenioną pomoc otrzymaliśmy od firmy Centrum Ogrodnicze „Julita” z Gostynia. Zakup sfinansowała firma Mondi.

Mamy nadzieję, że to działanie było nie tylko doskonałą zabawą dla uczniów,
ale przede wszystkim „budzikiem” ekologicznej świadomości i odpowiedzialności za stan naszej zielonej planety.

Na koniec nasi goście – przedstawicielki firmy Mondi wręczyły nam praktyczne upominki: tekturowe pojemniki do segregacji śmieci oraz zbiórki nakrętek.

Dziękujemy, Mondi!



autor: Monika Talaga

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

W dniu 21 października delegacja uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w 83 rocznicy tragicznego wydarzenia w naszym regionie, jakim było rozstrzelanie na rynku gostyńskim 30 wybitnych obywateli naszego miasta i okolic przez hitlerowców. Cześć ich pamięci!

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca „Dzień Edukacji Narodowej”. Uczniowie dziękowali nauczycielom za trud, jaki wkładają w ich edukację, wychowanie oraz opiekę.

Dzieci z klasy V przygotowały małe przedstawienie pt. „Rada pedagogiczna z przymrużeniem oka”. Uczniowie zaprezentowali swoje zdolności artystyczne : taneczne, aktorskie i muzyczne.

Rada Rodziców oraz Samorząd Szkolny z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczył wszystkim nauczycielom piękne kwiaty oraz małe, słodkie upominki.

Pani Dyrektor Monika Talaga życzyła wszystkim nauczycielom wielu sukcesów i satysfakcji, pomyślności w życiu osobistym oraz realizacji swoich planów i zamierzeń zawodowych. Tradycją również jest to iż w tym dniu, z okazji Dnia Nauczyciela przyznawane są nagrody dyrektora. Otrzymują je nauczyciele wybitni, którzy w ostatnim roku szkolnym szczególnie na nie zasłużyli. Pośród tegorocznych laureatów są nauczyciele, którzy przede wszystkim rozwijali uzdolnienia uczniów, organizowali konkursy, przygotowywali wycieczki, wspierali i poświęcali czas w szczególności uczniom z trudnościami w nauce.

Nagrodzonymi zostali: mgr Katarzyna Biernat, mgr Kamila Matyśkiewicz, mgr Kinga Walczak, mgr Stefania Wasiak – Szolek, mgr Lucjan Pawlaczyk, mgr Krzysztof Michalak,  mgr Arkadiusz Turla.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

autor: Anna Gano

UCZYĆ SIĘ, BY ŚWIAT POZNAWAĆ ŚLUBUJEMY DZIŚ!

Uroczyste wejście pierwszoklasistów w życie szkolne nastąpiło dnia 14 października. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia. Podczas uroczystości pierwszaki pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Głośno i z przekonaniem ślubowali być dobrymi i pilnymi uczniami. Życzymy im wielu sukcesów na nowej drodze edukacyjnej.

autorka: Kinga Walczak  

SZKOŁA ROKU W WIELKIM PLEBISCYCIE EDUKACYJNYM

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców do nagrody Szkoła Roku w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie wielkopolskim jest prowadzony przez „Głos Wielkopolski”.
Ponadto nominację do tytułu Nauczyciel Roku otrzymali pracujący w naszej szkole nauczyciele: Bogumiła Wolniak, Kinga Walczak.

DZIEŃ CHŁOPAKA

Już od samego rana w klasach rozbrzmiewało głośne „sto lat”. Nasi chłopcy obchodzili swoje święto. Były prezenty, muzyka, tańce, konkursy, które wszystkim dostarczyły wiele radości. W przerwie zajadaliśmy się pysznościami, które upiekły mamy uczniów. Serdecznie im dziękujemy za przygotowanie poczęstunku.

autorki: Kamila Matyśkiewicz, Anna Gano

UCZ SIĘ NA SCHODACH!

Od września możemy uczyć się dzięki naklejkom edukacyjnym, który pojawiły się na schodach. Części mowy, części zdania, nazwy przypadków, najważniejsze daty historyczne, wzory matematyczne i tabliczka mnożenia będą nam towarzyszyć podczas każdego spaceru po korytarzu. Na pewno część tych wiadomości zostanie w pamięci na długo! Naklejki poprawiły też estetykę i wprowadziły radosną kolorystykę.

Ponadto w łazience dziewcząt na I piętrze pojawiła się różowa skrzynka, w której dziewczyny znajdą potrzebne im podpaski w „awaryjnej” sytuacji, oczywiście bezpłatnie. Różowa skrzynka to także sposób na wykluczenie menstruacyjne.

WYCIECZKA KLAS I-III DO „KRAINY ORŁA BIAŁEGO”

26 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Starego Gostynia.  Chętnie korzystaliśmy ze wszystkich przygotowanych dla nas atrakcji. Wysłuchaliśmy ciekawych legend, obejrzeliśmy rzeźby przedstawiające historyczne postacie. Mogliśmy pobiegać w labiryntach w kukurydzy i podziemnych tunelach. Wielką atrakcją były znajdujące się tu zwierzęta. Wesoło spędziliśmy czas na dmuchańcach. Dopisała nam pogoda i humory. Na pewno tu jeszcze wrócimy.

autor: Kamila Matyśkiewicz

RAZ, DWA, TRZY – TERAZ MY! SZKOŁO, SZKOŁO – OTWÓRZ DRZWI !

W nowym roku szkolnym miło nam powitać uczniów klasy pierwszej, którzy rozpoczynają swoją wędrówkę edukacyjną. Ania, Weronika, Julka, Antosia, Maja, Zosia, Igor, Michał, Szymon, Kacper i Dawid to gromadka Pani Kingi Walczak. Cieszymy się, że jesteście z nami. 

83. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

1 września, to tragiczna data w historii Polski. 83 lata temu hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę i zaczęła się II wojna światowa. O godz. 17.00 delegacja z naszej szkoły uczestniczyła we Mszy świętej w gostyńskiej farze, a następnie na rynku. Wygłoszone zostały przemówienia, które nawiązywały do tamtych czasów oraz do dzisiejszej sytuacji, jaka ma miejsce za naszą wschodnią granicą w Ukrainie. Spotkaliśmy się, aby oddać hołd tym, którzy we wrześniu 1939 roku oddali życie, broniąc Polski.

„Nigdy więcej wojny…

Wojny, która zawsze niesie ze sobą ból, cierpienie, smutek i osamotnienie…”

autor: Stefania Wasiak – Szolek

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

 

Tegoroczny rok szkolny rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kaplicy w Sikorzynie. Pewnie wielu uczniów z żalem żegnało wakacje, bo jak zawsze trwały za krótko, ale mamy nadzieję, znalazła się przynajmniej garstka takich, którzy do szkoły powrócili z radością choćby dlatego, aby zobaczyć koleżanki i kolegów.

Po mszy świętej wszyscy spotkaliśmy się na apelu przed szkołą. Pogoda dopisała. Uroczystość poprowadził Pan Lucjan Pawlaczyk. Na plac wprowadzono sztandar szkoły podstawowej, a społeczność szkolna odśpiewała ceremonialnie Mazurka Dąbrowskiego oraz Hymn Szkoły.

Rada Rodziców oraz nauczycieli powitała pięknymi kwiatami nową Panią Dyrektor Monikę Talagę.

Pani Dyrektor zabrała głos serdecznie dziękując i witając wszystkich uczniów, przedszkolaków, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. W swoim przemówieniu podkreśliła jak ważna jest wiara we własne możliwości, uczciwość, rzetelna praca, która przynosi sukces edukacyjny i dumę nie tylko dla samego ucznia, ale także dla rodzica i nauczyciela.

Pani Dyrektor przedstawiła nowe grono pedagogiczne oraz nowych wychowawców klas życząc im wytrwałości, cierpliwości, zaangażowania oraz radości i sukcesów nawet z najmniejszych  osiągnięć swoich wychowanków. Potem uczniowie rozeszli się do sal na spotkania z wychowawcami.

W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w szkole podstawowej w Sikorzynie.

autor Anna Gano