Archiwum

Rok szkolny 2022/2023
„SERWIS KAWOWY” NA SZKOLNYM DZIEDZIŃCU
Od czerwca na szkolnym dziedzińcu pojawiły się kolorowe filiżanki wykonane z opon. Zostały pięknie pomalowane i są oryginalną ozdobą terenu wokół budynku. W filiżankach zasadzono kwiatki podarowane przez Rodziców oraz pelargonie od Centrum Ogrodniczego Nowaccy „Rajskie Ogrody”.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w wykonaniu dekoracji, a szczególnie:
p. Jackowi Piotrowiakowi, p. Maciejowi Wojdowskiemu, p. Mariuszowi Maćkowiakowi- za podarowanie opon,
p. Konradowi Osińskiemu i p. Rafałowi Kordusowi – za wykonanie filiżanek,
p. Sławomirowi Kordusowi – za ziemię,
paniom: Stefanii Wasiak-Szolek, Joannie Szprucie, Sylwii Pasierackiej, Ewelinie Świerzewskiej – za malowanie,
p. Magdalenie Kordus i p. Marii Śmierzchale – za posadzenie kwiatków.
Informacja dla absolwentów szkoły!
Zaświadczenia o wynikach egzaminów można odebrać 6.07 w godzinach 8.00 – 9.00 i 7.07 w godzinach 8.30 – 12.00
Zapraszam!
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
Piątek, 23 czerwca to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie z utęsknieniem już od września. To bowiem ostatni dzień roku szkolnego 2022/2023. Świętowanie rozpoczęliśmy o godzinie 7.30 Mszą świętą, w czasie której ks. Proboszcz podkreślił, aby przeżyć wakacje z Bogiem, no i oczywiście bezpiecznie.
Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie rozpoczęły się dalsze uroczystości. Zaszczycili nas swoją obecnością zaproszeni goście oraz rodzice na czele z przedstawicielami Rady Rodziców. Rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Ostatni dzień roku to czas podsumowań, gratulacji i podziękowań. Tym razem nie było inaczej. Pani dyrektor Monika Talaga słowa podziękowań skierowała do nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców oraz uczniów. Następnie Pani dyrektor wręczyła świadectwa z biało- czerwonym paskiem.
Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali :
Kl. IV
Szymon Chudy
Lena Jankowiak
Aurelia Maćkowiak
Sebastian Nowak
Jakub Rybinski – Tokarski
Eliza Siekierkowska
Kl. V
Oliwia Karolczak
Aleksandra Kordus
Karolina Nowak
Nina Smektała
Alicja Pełechata
Nikola Żarnowska
Kl. VI
Paweł Chudy
Konrad Osiński
Kl. VIII
Antoni Pełechaty
Bartłomiej Rybczyński
Maja Stachowiak
Najlepsi sportowcy to :
Kl. IV
Mikołaj Goszczyński
Kl. V
Daniel Pawlaczyk
Kl. VI
Wojciech Kubiak
Kl. VII
Malwina Kordus
Kl. VIII
Michał Piętak
Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców – vouchery podarunkowe do zrealizowania w sklepie Martes (80 zł), piłki oraz plecak.
Dziękujemy !
Pani Dyrektor pogratulowała osiągnięć edukacyjnych i sportowych, ukończenia szkoły podstawowej, życzyła sukcesów oraz pięknych, bezpiecznych, zasłużonych wakacji. Pani Dyrektor podziękowała także Rodzicom uczniów klasy VIII za wieloletnią współpracę ze szkołą, pełne zaangażowanie w życie klasy i szkoły.
Pani dyrektor wręczyła listy gratulacyjne rodzicom uczniów kl. VIII, którzy otrzymali świadectwo z wyróżnieniem. Byli to :
Państwo Monika i Krzysztof Pełechaci
Państwo Anna i Artur Rybczyńscy
Państwo Dorota i Andrzej Stachowiak
Rodzice, którzy w sposób szczególny, angażowali się w życie szkoły otrzymali dyplom Przyjaciela Szkoły:
- p.Monika Pełechata
- p.Anna i Adam Dańczakowie
- p.Maria i Sławomir Kordusowie
Oficjalna część zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły i wyprowadzeniem sztandaru.
Następnie uczniowie klasy VIII przedstawili w sposób humorystyczny różne scenki z przebiegu poszczególnych lekcji. Parodiowali nauczycieli oraz siebie w różnych sytuacjach szkolnych.
Na zakończenie zaśpiewali wspólnie piosenkę, podziękowali wszystkim Nauczycielom oraz pracownikom szkoły za codzienną troskę, opiekę, życzliwość i wsparcie. U niejednej uczennicy pojawiły się łzy wzruszenia na pożegnanie szkoły, w której spędzili 8 lat.
GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZNIOM PROMOCJI DO NASTĘPNEJ KLASY, A ÓSMOKLASISTOM UKOŃCZENIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ!
autor: Stefania Wasiak – Szolek
WYCIECZKA DO RYDZYNY – ZATOKA PRZYGÓD
19 czerwca dzieci z klasy I oraz II oddziału przedszkolnego pojechały na wycieczkę do Centrum Kreatywnej Zabawy „Zatoka Przygód” w Rydzynie. Przez dwie godziny korzystały z atrakcji jakie oferuje sala zabaw: zjeżdżalni, trampolin, basenów z piłkami. Dzieci mogły również potańczyć przy muzyce i bańkach mydlanych. Mogły zjeść pyszne tosty, a także coś słodkiego. Na zakończenie brały udział w warsztatach kreatywnych, tworząc samodzielnie pachnące i kolorowe mydełka. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.
Autorki: Kinga Walczak, Joanna Szpruta.
PIESZA WYCIECZKA DO BUKOWNICY
Korzystając ze słonecznej pogody uczniowie klasy II i III wybrali się do Bukownicy. Celem wycieczki było zapoznanie z pracą rolnika. Obejrzeliśmy zwierzęta hodowlane i maszyny rolnicze. Mogliśmy podziwiać piękne kwiaty i warzywa w ogródku.
Państwo Chudzi przygotowali dla dzieci mnóstwo przepysznych atrakcji. Były: lody, ciasto drożdżowe, babeczki, truskawki, napoje. Wizyta wszystkim sprawiła wiele radości. Przy okazji w drodze powrotnej mogliśmy „spalić kalorie”.
Bardzo dziękujemy rodzicom Witka za zaproszenie i miłe spotkanie!
Autor: Kamila Matyśkiewicz
PIERWSZE PRAWO JAZDY
W piątek 16.06. uczniowie klasy IV przystąpili do egzaminu, aby zdobyć swoje pierwsze prawo jazdy – kartę rowerową. Pod okiem p.Arkadiusza Turli przygotowywali się do egzaminu teoretycznego z zasad ruchu drogowego oraz egzaminu praktycznego, podczas którego musieli pokonać niełatwy tor. Przepuszczali pieszych na przejściu, wjeżdżali na rondo, sygnalizowali zamiar skrętu, zatrzymywali się przed znakiem STOP, kreślili rowerowe ósemki, najtrudniejszy okazał się przejazd przez równoważnię. Wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do egzaminu, zdali.
Gratulujemy i życzymy szerokiej, ale bezpiecznej drogi!
WYCIECZKA „WIELOFUNKCYJNA”- KROBKULT, SIŁOWNIA, ŚCIANKA WSPINACZKOWA, LODY! POCZYTAĆ, POĆWICZYĆ, POJEŚĆ
7 czerwca 2023 r. uczniowie klas VI i VII wybrali się wraz z wychowawczyniami Panią Stefanią Wasiak – Szolek oraz Katarzyną Biernat na wycieczkę do Krobi. Uczniowie mieli okazję zatrzymać się i zwiedzić swoją małą Ojczyznę. Krobkult- Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krobia to miejsce, które musi odwiedzić każdy mieszkaniec naszego powiatu. Ogromny zbiór nowości czytelniczych, wiele tytułów ciekawych czasopism, miejsce relaksu dla osób kochających zapach książek, kącik zabaw dla dzieci jak i darmowy dostęp do komputera – to tylko kilka atutów tego miejsca. Cała powierzchnia obiektu ma 360 m 2 i robi niesamowite wrażenie. Uczniowie mogli założyć sobie tam kartę czytelnika oraz brali udział w specjalnie przygotowanym dla nich quizie. Następnie udaliśmy się do Gminnego Centrum Rekreacji na siłownię oraz ściankę wspinaczkową. Tutaj dziewczyny jak i chłopacy pokazali swój sportowy hart ducha oraz mogli wyciskać siódme poty…
Po intensywnym wysiłku fizycznym poszliśmy na jedzenie. Dzień minął nam w miłej atmosferze i pokazał, że małe rzeczy dają nam dużo radości.
W PARKU TRAMPOLIN JUMP SPACE W ŚREMIE
W dniu 12 czerwca 2023 r. uczniowie klas IV- VIII wraz z opiekunami p. Stefanią Wasiak- Szolek, p. Anną Kaczmarek- Niewmierzycką, p. Anną Gano i p. Kingą Walczak uczestniczyli w wyjeździe do PARKU TRAMPOLIN JUMP SPACE w Śremie. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszy do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami. Pobyt w Jump Space sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił uczniom, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również trening mięśni całego ciała. Następnie udaliśmy się na „małe co nie co” do McDonalda.
Zdj. S. Wasiak- Szolek
Tekst. A.Kaczmarek-Niewmierzycka
DZIEŃ DZIECKA
Dzień Dziecka świętowaliśmy także w naszej szkole. Tradycyjnie na sportowo. Zaczęliśmy od Biegu Patrona, który nie odbył się w maju z powodu wyjazdu do aeroklubu. Na starcie stanęli prawie wszyscy uczniowie, trasa jak zwykle wiodła z Sikorzyna do Czachorowa – miejsca urodzenia Patronki.
Oto zwycięzcy:
kategoria dziewczyn
I miejsce – Samanta Rzepka z kl.VIII (drugi rok z rzędu)
II miejsce – Lena Sikora z kl.III
III miejsce – Malwina Kordus z kl.VII
kategoria chłopców
I miejsce – Michał Piętak z klasy VIII
II miejsce – Wojciech Kubiak z kl.VI
III miejsce – Witold Chudy z kl.II
Gratulujemy!
Dalej świętowaliśmy na boisku. Pogoda była ku temu idealna! Chłopcy z klas IV – VIII rozegrali mecze międzyklasowe. Najlepsi okazali się chłopacy z kl.VIII i kolejno z klasy V, IV oraz połączone siły z klas VI i VII.
Boisko zamieniło się w wielki, wspólny piknik, z ogniskiem, mnóstwem cukierków, malowaniem twarzy, a przede wszystkim z dobrą zabawą i humorem!
Na zakończenie pani dyrektor złożyła wszystkim dzieciom dużym i małym serdeczne życzenia oraz wręczyła medale dla zwycięzców Biegu Patrona. Piłkarze musieli zadowolić się uściskiem dłoni.
Organizatorem sportowych zmagań był p. Arkadiusz Turla.
autor: Monika Talaga
fotki: Weronika Jakuszek, Ewelina Świerzewska
FESTYN SZKOLNY 2023
W niedzielę 28 maja 2023 roku, w samo południe, w Szkole Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie rozpoczął się festyn szkolny, w którym uczestniczyli uczniowie, ich rodzice i najbliżsi, zaproszeni goście oraz mieszkańcy wsi z obwodu szkoły, a także dawni uczniowie i ich rodzice.
Uroczystość otworzyła pani dyrektor Monika Talaga, dziękując za przybycie i zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy.
Na początku imprezy, z okazji Dnia Matki oraz Dnia Ojca, złożono życzenia, a najmłodsi zaprezentowali przygotowane pod okiem swoich wychowawców tańce oraz piosenki. Na plenerowej scenie wystąpili też uczniowie szkoły, którzy dali prawdziwy aktorsko-taneczny popis, wystawiając m.in. przedstawienie teatralne pt. „Rzepka”. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność.
Tego dnia plac szkolny zmienił się nie do poznania, a to wszystko za sprawą przygotowanych przez Radę Rodziców, grono pedagogiczne i pracowników szkoły kolorowych dekoracji oraz kącików kawowych i grilla.
Podczas festynu organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. Były dmuchane zamki, sumo, malowanie twarz, tatuaże, bańki, a także różnorodne konkurencje sportowe oraz mecz dzieci kontra rodzice.
Zabawę uświetniła Ochotnicza Straż Pożarna z Goli, dzięki której dzieci mogły z bliska podziwiać wóz strażacki i jego wyposażenie oraz przymierzyć strój, wejść do wozu i poczuć się jak prawdziwi strażacy oraz schłodzić się w kurtynie wodnej.
Na koniec były pokazy taneczne grupy DANCE ART & YOGA pod okiem pani Ewy Janowskiej, w których ochoczo wzięli udział przybyli goście. Dzięki niesamowitej energii p.Ewy, przełamując pierwszy opór, na boiskowym parkiecie pojawili się uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz strażacy, których trzeba było trochę gonić! Wspólną zabawę zakończyliśmy „Belgijką”, która wszystkim wyjątkowo przypadła do gustu.
Cieszymy się, że tę słoneczną niedzielę mogliśmy spędzić razem! Po wspaniałej atmosferze i ogromnej serdeczności tej imprezy widać było, jak bardzo brakowało nam takich integracyjnych spotkań, wspólnej zabawy, rozmów i sportowych zmagań.
Wszystkim osobom, którzy przyczynili się do organizacji festynu – serdecznie dziękujemy!
DO ZOBACZENIA ZA ROK!
EGZAMINA ÓSMOKLASISTY – NA OSTATNIEJ PROSTEJ!
W dniach 23-25 maja przeprowadzone zostały w całej Polsce egzaminy ósmoklasistów. W trzech kolejnych dniach uczniowie zmagali się z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia. Egzaminu nie można nie zdać, jednak jego wynik ma wpływ na dalsze losy przyszłych absolwentów i może decydować o przyjęciu do wybranej szkoły.
Egzaminacyjne zmagania powodowały lekki stres, ale mamy nadzieję, że nasi ósmoklasiści świetnie sobie poradzili!
Wyniki poznamy 3 lipca.
Trzymamy kciuki!
WYCIECZKA NA POŻEGANIE SZKOŁY
W dniach 15 – 17 maja 2023 r. uczniowie z klas VIII oraz kilkoro z klasy VII i V wyjechali na wycieczkę do Krakowa, Oświęcimia i Wieliczki.
Pierwszego dnia odwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. To właśnie w tej kamienicy przyszedł na świat i mieszkał przez 18 lat Karol Wojtyła. Z pomocą audioprzewodnika ruszyli w podróż przez życie papieża podziwiając najcenniejsze pamiątki. Wśród nich znalazły się rodzinne fotografie, ubrania, książki, dyplomy, świadectwa szkolne, sutanny, a nawet oryginalny pistolet z zamachu na papieża z 1981 r. Po wizycie w muzeum udali się do kawiarni, aby spróbować słynnych papieskich kremówek.
Następnie wyruszyli do Oświęcimia, do miejsca pamięci Auschwitz – Birkenau. Pani przewodnik opowiedziała historię niemieckiego obozu koncentracyjnego, gdzie życie straciło ponad 1,1 mln ludzi. Wizyta w obozie zrobiła na młodzieży ogromne wrażenie, a przedmioty i fotografie z tamtych lat uświadomiły im, że była to „fabryka śmierci”.
Kolejnego dnia udali się w niezwykłą podróż do Katedry na Wawelu. Tam pan przewodnik z zamiłowaniem przedstawił historię królów polskich, pokazał krypty oraz kaplice. Po drewnianych schodach dotarli na wieżę, gdzie każdy mógł dotknąć serca Dzwonu Zygmunta. Następnie spacerowali urokliwymi uliczkami Krakowa w kierunku Rynku Głównego. W sercu miasta kupili pamiątki w Sukiennicach oraz posłuchali hejnału z Wieży Mariackiej.
Ostatniego dnia pokonali 380 stopni w dół, aby dotrzeć do Kopalni Soli w Wieliczce na głębokość 135 m. Tam podziwiali niespotykane krajobrazy, jak solankowe jeziora, podziemne komory, kaplice, dawne narzędzia i maszyny górnicze, stosowane do wydobycia i transportu soli.
Zadowoleni, pełni wrażeń oraz nowej wiedzy o niezwykłych miejscach, opowiadających ciekawą, a czasem okrutną historię Polski, ruszyli w drogę powrotną do domu. Wycieczkę zorganizowała p.Ilona Niedziela-Jańczak, a opiekunką była p.Katarzyna Biernat.
autor i foto: Ilona Niedziela-Jańczak, Katarzyna Biernat, Weronika Jakuszek
W KRAINIE PSZCZÓŁ
Światowy Dzień Pszczół jest to święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych, którego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół w pozyskiwaniu żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia cywilizacyjne dla tych owadów. Ważną rolę pszczół zauważył już Albert Einstein wypowiadając słowa: „Jeśli zabraknie pszczół, ludzkość przetrwa cztery lata.” Pszczoły zapylają aż 77% gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze pochodzenia roślinnego. Starajmy się pomagać zapylaczom, siejąc i sadząc odpowiednie rośliny, zakładając łąki kwietne czy budując domki dla tych owadów, ułatwiające im funkcjonowanie i przetrwanie. O tym i nie tylko opowiedziała nam pani Weronika Wasiak. Pani pszczelarka z niesamowitym zaangażowaniem przedstawiła nam cykl życia pszczół, ich zadania oraz ciekawostki nt. świata pszczół. Dzieci z zapartym tchem słuchały opowieści o królowej, trutniu oraz „wygryzaniu się” pszczół.
Dziękujemy Pani Weronice Wasiak za cudne zajęcia i podróż po krainie pszczół!
Autor: Katarzyna Biernat
Stefania Wasiak – Szolek
DZIEŃ PATRONA
Tegoroczny Dzień Patrona obchodziliśmy wyjątkowo 12 maja. W 10. rocznicę nadania szkole imienia wielkiej polskiej pilotki Wandy Modlibowskiej od rana uczniowie klas IV – VIII układali słowa do nowego hymnu szkoły na melodię Hymnu Lotników. Oglądaliśmy filmy o naszej Patronce, wykonywaliśmy też prace plastyczne, przybliżyliśmy sobie Jej dokonania, patriotyczną postawę i wartości, którymi się kierowała. O godzinie 9.00 wszyscy uczniowie wraz z opiekunami udali się dwoma autokarami do Aeroklubu Leszczyńskiego. Wspaniałym trafem udało nam się obejrzeć tam starty szybowców pierwszego dnia Mistrzostw Polski w Szybownictwie. Dzięki p.Mariuszowi Poźniakowi poznaliśmy podstawy awiacji i budowę szybowca. Wyjazd sprawił nam wiele radości, był też wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników. Na długo zapadanie nam w pamięć! Przy grobowcu rodziny Modlibowskich złożona została wiązanka kwiatów od całej społeczności szkolnej.
autor: Tomasz Woźniak
foto: Arkadiusz Turla
WIZYTA U STRAŻAKÓW
12 maja dzieci z grup przedszkolnych udały się z wizytą do Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu, gdzie zdobyły bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa. Dowiedziały się, jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i utrwaliły numery alarmowe do straży pożarnej. Podczas spotkania dzieci miały okazję zapoznać się też z wyposażeniem wozów strażackich, sprzętu, jaki używa strażak podczas akcji ratunkowych, a także zwiedziły stanowisko kierowania, w którym odbiera się zgłoszenia o pożarach i wypadkach.
autor: Joanna Szpruta i Joanna Chuda
FESTYN SZKOLNY!
28 maja w niedzielę odbędzie się festyn szkolny na boisku!
Zapraszamy obecnych oraz przyszłych uczniów wraz z Rodzicami oraz Gości!
Startujemy o godzinie 12.00, pożegnamy się o 17.00. Zapewniamy wspaniałą zabawę, moc atrakcji, poczęstunek oraz świetny humor!
Niech to będzie okazja do wspólnego spędzenia czasu, lepszego poznania się oraz aktywnego odpoczynku!
ZAPRASZAMY!
WITAJ 3 MAJA!
27 kwietnia odbyła się w naszej szkole akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość ta wyglądała inaczej niż w poprzednich latach. w pierwszej części uczniowie klas I – VIII przedstawili krótki program artystyczny, tańcząc poloneza do utworu z Pana Tadeusza oraz śpiewając Majową jutrzenkę. Dowiedzieliśmy się też, czym jest Święto Konstytucji.
W drugiej części odbył się konkurs recytatorski pod hasłem W drodze ku wolności … Krajobraz Polski wierszem malowany. W zmaganiach wzięło udział 12 uczestników z kl.IV, V i VIII. Jury z panią dyrektor na czele wytypowało 4 laureatów, a były nimi:
* Aurelia Maćkowiak z kl.IV
* Oliwia Karolczak z kl.V
* Alicja Pełechata z kl.V
* Weronika Jakuszek z kl.VIII
Laureatki otrzymały wspaniałe nagrody i dyplomy! Gratulujemy!
autor: Tomasz Woźniak
foto: Weronika Jakuszek, Anna Gano
WYCIECZKA DO GNIEZNA, WENECJI, BISKUPINA, LEDNICY
27 kwietnia w piękną słoneczną pogodę uczniowie klasy II, III i VI wyjechali na wycieczkę Szlakiem Piastowskim pod opieką pani Kamili Matyśkiewicz oraz Anny Gano. Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z powstaniem państwa polskiego, zainteresowanie i zaciekawienie uczniów historią Polski, zdobywanie wiedzy historycznej przez obserwację i doświadczenie. Pierwszym punktem zwiedzania było Gniezno i piękna Katedra Gnieźnieńska. To tu zostało koronowanych pięciu królów Polski z rodu Piastów, tu również znajdują się szczątki św. Wojciecha oraz słynne drzwi gnieźnieńskie. Dzieci z powagą i szacunkiem do miejsca, w którym przebywały, słuchały opowiadania pani przewodnik. Następnie pojechaliśmy do Wenecji, aby zwiedzić Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Dzieci mogły zobaczyć kolekcję parowozów, kolejek, drezyn i wagonów. Dalej zwiedzaliśmy rezerwat archeologiczny w Biskupinie. Obejrzeliśmy obozowisko łowców i zbieraczy z epoki kamienia oraz wioskę wczesnopiastowską. W zrekonstruowanych chatach czekali na nas rzemieślnicy, którzy prezentowali swoje wyroby. Dużą i niezapomnianą atrakcją dla dzieci był rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim. Około godziny 14.00 zjedliśmy posiłek w McDonaldzie. A ostatnim punktem była Lednica: rejs promem na wyspę i zwiedzanie ruin palatium. Dzieci zakupiły pamiątki, zrobiły mnóstwo zdjęć. Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń i pozostanie na długo w naszej pamięci. Cali i zdrowi, bezpiecznie i w wesołym nastroju wróciliśmy do Sikorzyna.
SPEKTAKL EDUKACYJNY „MAŁE ŚLEDZTWO W WIELKIEJ SPRAWIE”
26 kwietnia uczniowie klasy I i II skorzystali z zaproszenia Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego i udali się do GOK Hutnik na przedstawienie. Aktorzy zaprezentowali w humorystyczny i ciekawy sposób – jak segregować śmieci i odpady.
Po spektaklu uczniowie otrzymali broszurki o tematyce ekologicznej, które po przyjeździe do szkoły z ochotą wypełniali.
Dziękujemy Radzie Rodziców za zasponsorowanie autobusu.
Autor: Kamila Matyśkiewicz
GRUPA „T” Z TORUNIA
24 kwietnia wszyscy uczniowie szkoły doskonale bawili się oglądając przedstawienie profilaktyczne Grupy T. Aktorzy w humorystyczny sposób przekazali informacje o higienie jamy ustnej, dbaniu o siebie. Przy okazji uczniowie przypomnieli sobie bajki o „Czerwonym Kapturku”, „Królewnie Śnieżce”, ‘Kopciuszku” w trochę zmienionej wersji. Niektórzy z uczniów na kilka chwil zamienili się w aktorów. Było wesoło i pouczająco!
Autor: Kamila Matyśkiewicz i Stefania Wasiak – Szolek
DZIEŃ CZEKOLADY
13.04 dzieci z OP I obchodziły Dzień Czekolady. Obejrzeliśmy krótki filmik przedstawiający proces powstania czekolady i wykonaliśmy kolorowe, papierowe babeczki. Na koniec dzieci mogły posmakować kawałeczków jabłka zanurzonych w roztopionej, ciepłej czekoladzie.
autorka: Joanna Chuda
CHEMIA W PRZEDSZKOLU!
W marcu dzieci z OP I i OP II brały udział w spotkaniu z p. Marleną Ciemniak- nauczycielką chemii. Przedszkolaki były świadkami wielu ciekawych, kolorowych i pobudzających wyobraźnię eksperymentów. Wiadomym jest, iż doświadczenia chemiczne mają w sobie specjalnego rodzaju siłę przyciągania- szczególnie dla dzieci. Dziękujemy p. Marlenie Ciemniak za zaangażowanie i poświęcenie nam czasu.
tekst i foto: Joanna Chuda
KIERMASZ WIELKANOCNY
W tym roku w naszej szkole został zorganizowany Kiermasz Wielkanocny. Jego celem było podtrzymanie tradycji i nastroju Świąt Wielkanocnych, poprzez wykonanie tradycyjnych ozdób oraz upieczenie pysznych babeczek. W akcję włączyli się nasi uczniowie oraz ich rodzice, którym pięknie dziękujemy za zaangażowanie.
Autorka: Kinga Walczak
Obchodziliśmy w szkole światowy dzień autyzmu
WESOŁYCH ŚWIĄT!
WESOŁYCH ŚWIĄT!
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami przygotował dla uczniów oraz przedszkolaków słodki upominek – czekoladowe słodkości.
Raz jeszcze pragniemy złożyć całej społeczności szkolnej, aby miłość Zmartwychwstałego Chrystusa stała się źródłem siły i nadziei na każdą chwilę życia. Cudownych Świąt Wielkanocnych życzą:
Opiekunowie SU wraz z Samorządem Uczniowskim.
WARSZTATY EDUKACYJNE NA BAZIE WYDARZEŃ ZWIĄZANYCH Z ODRĄ
Pierwszy Dzień Wiosny okazał się być dla uczniów klasy 7 i 8 nie tylko dobrą zabawą, ale również cenną lekcją biologii, fizyki i chemii. Wszystko to za sprawą wizyty w naszej szkole Pana dr inż. Łukasza Webera, który poświęcił swój czas na realizację zajęć edukacyjnych. Podczas warsztatów uczniowie poznali pojęcia inżynierii i ochrony środowiska, a także dowiedzieli się, na jakiej uczelni można ukończyć ten ciekawy kierunek studiów. Ponadto poznali prawdopodobną przyczynę katastrofy ekologicznej, która miała miejsce na Odrze i spowodowała ogromną ilość śniętych ryb. By lepiej zrozumieć kwestie związane z zasoleniem i zmianą parametrów fizykochemicznych wody, spowodowanymi przez intensywny zakwit glonów, uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonać serię pomiarów i eksperymentów. Między innymi zbadali zwartość tlenu w wodzie, jak i w powietrzu za pomocą specjalistycznego sprzętu. Ponadto obserwowali wpływ zawartości tlenku węgla(IV) na odczyn wody. Dodatkowo młodzież za pomocą miernika zbadała poziom tlenku węgla(IV) w klasie i za oknem, dzięki czemu odpowiedziała sobie na pytanie, dlaczego tak ważne jest, by pomieszczenia, w których przebywa były tak często wietrzone. Pod koniec zajęć młodzież zbadała za pomocą miernika intensywność światła w klasie oraz twardość wody wodociągowej. Uczniowie przekonali się, że obecność wapnia i magnezu korzystnie wpływa na ich organizm, dlatego warto pić wodę kranową zamiast butelkowanej. Wiążę się to m.in. ze śladem węglowym, jaki pozostawiamy po sobie, kupując każdego dnia litrową butelkę wody. Z pewnością można stwierdzić, że były to bardzo ciekawe i wartościowe zajęcia, które na długo zapadną w pamięci naszych uczniów. Nie tylko umożliwiły poznanie nowych zagadnień, ale również utrwaliły te, które uczniowie już wcześniej realizowali na lekcjach chemii, fizyki i biologii.
Bardzo serdecznie dziękujemy Panu dr inż. Łukaszowi Weberowi za poświęcony czas.
Marlena Ciemniak
DZIEŃ WIOSNY
We wtorek 21 marca dzieci w Szkole Podstawowej im. W.Modlibowskiej w Sikorzynie pożegnały zimę i przywitały wiosnę. Jak tradycja nakazuje, dzień był wypełniony atrakcjami dla dzieci, a co się z tym wiąże – obchodziliśmy go w sposób niecodzienny.
Na sali gimnastycznej została zorganizowana mała akademia z udziałem dzieci z klasy piątej, trzeciej i drugiej. Dzieci zatańczyły taniec Zumba Kids oraz przygotowały przedstawienie teatralno – muzyczne do wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Uczniowie, którzy wzięli udział w inscenizacji wykazali się ogromną pomysłowością w wykonaniu strojów i w samym przygotowaniu się do przedstawienia. Nasi młodzi artyści zademonstrowali swoje zdolności taneczno-muzyczno-aktorskie. Podczas uroczystości widownia została zaangażowana do występów i na prośbę naszych młodych aktorów naśladowała taneczne elementy piosenek „Kaczuchy” oraz „Ja jestem żabka”. Sala była pięknie udekorowana i przygotowana do akademii. A Samorząd Uczniowski na osłodę tego dnia zafundował wszystkim dzieciom słodkie jajeczka.
W tym dniu w naszej szkole obchodzono również Światowy Dzień Zespołu Downa. Dzieci wykonały przepiękną piosenkę „Ty jesteś powodem”, gdzie nie tylko zaśpiewały utwór, ale też pokazały każde słowo piosenki językiem makatonu. Publiczność za występ nagrodziła wielkimi brawami naszych szkolnych aktorów. Uczniowie pokolorowali i powycinali kolorowe skarpetki, które stały się elementem wystroju szkoły.
Cała szkoła solidaryzowała się z osobami z zespołem Downa, zakładając kolorowe skarpetki, nie do pary. Pani pedagog Katarzyna Biernat przekazała uczniom najważniejsze informacje odnośnie tego schorzenia. Uświadomiła, iż zespół Downa to nie choroba, dlatego, że nie ma na nią lekarstwa. Na zespół Downa nie można zachorować w dzieciństwie czy też będąc osobą dorosłą. Z zespołu Downa nie da się wyleczyć. Nazwa tego schorzenia pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Laugdona Downa, który w 1866r. jako pierwszy opisał cechy charakterystyczne tego schorzenia. Zaś w 1958r. francuski lekarz Jérôme Lejeune dokonał odkrycia, że u podstaw tego schorzenia leży trisomia chromosomu 21. Niestety często pokutuje mit, stereotyp, że ludzie z zespołem Downa są tzw. „wiecznymi dziećmi”. To jest bardzo krzywdzące dla tych osób.
Pedagog przedstawiła cechy charakterystyczne dla zespołu downa:
1) POWIĘKSZONY JĘZYK
2) MIGDAŁOWATY KSZTAŁT OCZU
3) FAŁDA NAD POWIEKĄ
4) SZEROKIE I KRÓTKIE STOPY I DŁONIE
5) NISKO OSADZONE MAŁŻOWINY USZNE
Osoby z zespołem Downa mogą mieć problemy zdrowotne, wynikające z nadmiaru materiału genetycznego. Takim przykładem jest wada serca, padaczka, problemy z układem pokarmowym oraz niska odporność.
Osoby z zespołem Downa mogą być wysoko lub nisko funkcjonujące. Osoby, które są nisko funkcjonujące potrzebują opieki, ponieważ sami nie są w stanie wykonywać podstawowych czynności. Osoby wysoko funkcjonujące samodzielnie mogą wykonywać podstawowe czynności, a nawet chodzić do pracy. Przykładem takich osób jest:
MADELAN STUAN – modelka występująca na wybiegach całego świata
KRIS NIKITS – jako pierwszy ukończył ultramaraton
MICHAŁ MILKA – główny bohater serialu Down The Road, pracuje w urzędzie miasta w Gdańsku.
Na koniec prelekcji zostały odtworzone słowa Pana Michała Milki, osoby dotkniętej zespołem Downa, który powiedział, że : „(…) chcę, aby ludzie trzymali się razem, szanowali się. Chcę ludzi jednoczyć, aby ludzie pełnosprawni nie wyśmiewali tych z różnymi zaburzeniami”.
Po przedstawieniu i prelekcji dzieci zostały zaproszone na boisko szkolne. Piękna pogoda zachęcała do aktywności na świeżym powietrzu. W związku z tym jak co roku zostało zorganizowane ognisko. Dzieci miały okazję do pieczenia kiełbasek oraz wspólnych rozmów. Zakupem kiełbasek oraz organizacją ogniska zajęła się Rada Rodziców. Po posiłku chłopcy z klas 4-8 rozegrali mecz piłki nożnej pod okiem pana Arkadiusza Turli. Na drugim placu młodsze dzieci zagrały w dwa ognie, gdzie sędziowała pani Anna Gano. Na sam koniec imprezy do ogniska została wrzucona słomiana kukła marzanny, która symbolizuje koniec zimy. Tradycji stało się zadość. Mamy wiosnę i czekamy na ciepłe, słoneczne dni. A oto fotorelacja z naszej szkolnej imprezy.
Autor: Anna Gano
WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY. REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 13-15.03.2023
W dniach 13-15 marca br. uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w rekolekcjach szkolnych, których hasłem były słowa „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Każdego dnia uczniowie spotykali się z prowadzącym ks. Adamem Pieckenhagenem, który w swoich konferencjach przybliżył postać św. Piotra Apostoła oraz to w jaki sposób uczniowie Chrystusa w XXI wieku budują Kościół. Wspólnie zastanawialiśmy się jak młodzi ludzie mogą angażować się w Kościele. Podczas zajęć w grupach przygotowaliśmy plakaty przedstawiające stacje Drogi Krzyżowej. W poniedziałek obejrzeliśmy film „Gulielmo del Toro: Pinokio”. We wtorek modliliśmy się na szkolnym korytarzu rozważając drogę, którą przeszedł Jezus idąc z krzyżem na Golgotę. Ostatniego dnia, podczas Mszy św. w sikorzyńskiej kaplicy, modliliśmy się za uczniów, nauczycieli naszej Szkoły oraz za nasze rodziny. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam dobrze przeżyć czas rekolekcji.
Autor: ks. Adam Pieckenhagen
Foto: Stefania Wasiak – Szolek
DZIEŃ KOBIET W SIKORZYNIE
8 marca –Międzynarodowy Dzień Kobiet na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. W czasach Polski Ludowej obchodzono ten dzień z wielką pompą na zakładowych uroczystościach. Panowie ustawiali się w kolejkach by dla swoich pań zakupić czerwony goździk i rajstopy.
Dziś w porównaniu z minionym okresem znacznie spadła jego ważność i ranga. Ostatnio jednak to święto wychodzi z mroków zapomnienia i choć nie posiada już tak uroczystego charakteru co w poprzedniej epoce to nasi szkolni panowie stanęli na wysokości zadania i pięknie uczcili ten dzień nie zapominając o swoich szkolnych koleżankach. W tym dniu w każdej klasie na godzinie wychowawczej nasze dziewczynki usłyszały od szkolnych dżentelmenów wspaniałe życzenia oraz tradycyjne sto lat. Chłopcy wręczyli upominki w postaci kwiatków, czekoladek, a nawet był tort czy pizza dla całej klasy.
Czas upłynął w miłej atmosferze, a nasze dziewczęta miały okazję tego dnia poczuć się naprawdę docenione i wyjątkowo. Wszystkim paniom tym małym i tym dużym składamy najlepsze życzenia. A oto nasze szkolne gwiazdy oraz kilka zdjęć z przebiegu klasowych imprez.
Autor: Anna Gano
BAL PRZEBIERAŃCÓW
21 lutego uczniowie klas I-III spędzili w bardzo dobrych humorach. Wychowawczynie przygotowały dla nich zabawne konkursy oraz tańce. Każde z dzieci było pomysłowo i kolorowo przebrane. Wszyscy zgodnie bawili się w rytmach znanych i lubianych przebojów.
autor Kamila Matyśkiewicz
WALENTYNKI
Wtorek 14 lutego upłynął w szkole w Sikorzynie w kolorach czerwieni oraz w atmosferze sympatii i przyjaźni, a wszystko to za sprawą Świętego Walentego. W tym dniu została zorganizowana poczta walentynkowa. Uczniowie przygotowali serduszka i kartki walentynkowe wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie uczniowie z Samorządu Szkolnego odpowiednio posegregowali pocztę i rozdali wszystkim adresatom od przedszkola po klasę VIII. Dodatkową atrakcją w tym dniu dla wszystkich dzieci była fotobudka przyjaźni. Dzieci na wybranych przerwach miały możliwość zrobić sobie z kolegą lub koleżanką i grupką przyjaciół “uśmiechnięte zdjęcie”. Przy okazji dobrej zabawy i wspaniałej pamiątki fotobudka promowała takie wartości jak: życzliwość, szacunek i przyjaźń. “Życzliwe zdjęcia” cieszyły się bardzo dużą popularnością.
autor: Anna Gano
DZIEŃ OTWARTY W PRZEDSZKOLU
7 lutego 2023r. w Oddziale Przedszkolnym w Szkole Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie odbył się dzień otwarty. Odwiedziły nas dzieci, które od września br. rozpoczną swoją przygodę z przedszkolem. Dzieci z rodzicami miały okazję obejrzeć szkołę, poznać panie, a przede wszystkim zobaczyć salę przedszkola i spędzić w niej trochę czasu.
Mamy nadzieję, że zarówno dla dzieci i rodziców był to mile spędzony czas.
autorki: Joanna Chuda, Joanna Szpruta
WALENTYNKI, WALENTYNKI … DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI
14.02.2023r. dzieci z OPI obchodziły Dzień Zakochanych. Z tej okazji dzieci przyszły ubrane na czerwono. W ciągu dnia dzieci starały się odpowiedzieć na pytania: Co to jest miłość? oraz Co to znaczy być zakochanym ?
Okazało się, że większość z naszych najmłodszych uczniów ma już swoje „wybranki” i „wybranków” serc .
autor: Joanna Chuda
KARNAWAŁ W PRZEDSZKOLU
13.02.2023r. w oddziałach przedszkolnych odbył się bal karnawałowy. Już od samego rana w naszej sali pojawiły się dzieci przebrane za kolorowych bohaterów ze swoich ulubionych bajek. Przedszkolaki zamieniły się m.in. w piratów, policjantów, księżniczki, motylki i biedronki. Przez cały dzień towarzyszyła nam muzyka, zabawy, tańce oraz konkursy. Nie zabrakło także pysznego poczęstunku.
autorki: Joanna Chuda, Joanna Szpruta
31 FINAŁ WOŚP ZA NAMI
Już po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do zbiórki pieniędzy na rzecz WOŚP. Hasło tegorocznego finału (31) brzmiało: „Żyj zdrowo w zdrowym świecie!”, a zebrane środki finansowe przeznaczane zostały na zakup specjalistycznego sprzętu do diagnostyki bakterii powodującej sepsę. Licytacja przygotowanych na tę okazję przedmiotów oraz sprzedaż słodyczy pozwoliła nam zebrać rekordową sumę 7200 złotych i 11,07 euro.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom zaangażowanym w przeprowadzenie WOŚP!
Za pyszny tort WOŚP dziękujemy p. Andrzejowi Józiakowi!
Sie ma!
autor: Szkolny koordynator WOŚP Tomasz Woźniak
„TO DLA WAS ZAWSZE MIŁOŚĆ W SERCU MAM. BABCI I DZIADKOWI SERCE SWOJE DAM”
W życiu i serduszku każdego dziecka dziadkowie zajmują szczególne miejsce, dlatego 26.01 dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprosiły swoich dziadków, by wspólnie podziękować im za opiekę, troskę i oddanie. Dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały specjalny program artystyczny podczas którego śpiewały, recytowały wiersze i tańczyły. Następnie wręczyły swoim dziadkom własnoręcznie wykonane upominki.
Wszystkim Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy dużo zdrowia, uśmiechu i samych pięknych dni.
autorki: Joanna Chuda, Joanna Szpruta
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SIKORZYNIE
26-27 stycznia w Szkole Podstawowej w Sikorzynie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na tą okazję do szkoły zostali zaproszeni dziadkowie dzieci z klas 1-3. Dzieci pod kierunkiem nauczycielek: Kingi Walczak, Kamili Matyśkiewicz, Anny Gano przygotowały program artystyczny.
Mali artyści z wielkim zaangażowaniem śpiewali piosenki, recytowali wierszyki, tańczyli układy taneczne. Wszystkie dzieci były pięknie przebrane do przedstawienia. Każda sala udekorowana była kolorowymi balonami, girlandami, pracami dzieci. W uroczystościach brała udział również nasza Pani Dyrektor Monika Talaga, która życzyła wszystkim zaproszonym gościom zdrowia, pomyślności, pociechy z wnuków i jeszcze wiele, długich i szczęśliwych lat. Dziadkowie otrzymali od swoich wnucząt drobne upominki, laurki, moc uścisków, buziaków i życzeń. Po występach dziadkowie i wnuczęta zjedli słodki poczęstunek, a spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.
Takie spotkania uczą dzieci wrażliwości i empatii. W ten sposób wnukowie mogą podziękować dziadkom za ich obecność i pomoc w ich wychowaniu. A oto fotorelacja z naszych uroczystości.
Autor : Anna Gano
SPOTKANIE Z POLICJALNTEM
18. stycznia uczniowie młodszych klas mieli okazję spotkać się z p.Szafraniakiem. Policjant przypomniał uczniom jak należy spędzać ferie, aby były one bezpieczne. Pogadanka dotyczyła również agresji i przemocy wśród uczniów.
autor: Kamila Matyśkiewicz

ŚWIATOWY DZIEŃ PIZZY
17.01 w OP I obchodzony był Światowy Dzień Pizzy. Tego dnia nasza sala zamieniła się we włoską pizzerię. Dzieci samodzielnie wsypywały składniki i wyrabiały ciasto. Następnie pokroiły szynkę i starły ser. Przygotowana pizza powędrowała do piekarnika, a dzieci nie mogły się doczekać, aż w końcu będą mogły jej skosztować. Podczas drugiego śniadania mali kucharze doczekali się efektów swojej pracy i z wielkim apetytem zajadali się przygotowanym daniem.
autor: Joanna Chuda
DZIEŃ ŚNIEGU
16.01 dzieci z OP I obchodziły Dzień Śniegu. Wspólnie obejrzeliśmy film o tym, jak powstaje śnieg i czy jest czysty. Pogoda za oknem nie dopisała, dlatego zrobiliśmy sztuczny śnieg. Tego dnia przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie, rozmawialiśmy o sportach zimowych. Na koniec dzieci pozowały do zdjęć w przygotowanej scenerii zimowej.
autor: Joanna Chuda
KRÓTKA BAJKA BEZ HAPPY ENDU
Krótka bajka bez happy endu – to hasło kolejnego konkursowego spotu filmowego kręconego w naszej szkole. Przedmiotem konkursu było nakręcenie filmu przestrzegającego rówieśników przed sięganiem po narkotyki i dopalacze. Twórcami, scenarzystami oraz reżyserami filmu byli Pani Katarzyna Biernat oraz Pan Krzysztof Michalak.
autor: Katarzyna Biernat
WYCIECZKA DO PARKU TRAMPOLIN W ŚREMIE
12 stycznia 2023r. klasy: I, VI, VII wybrały się na wycieczkę do Parku Trampolin w Śremie pod opieką Anny Gano oraz Joanny Szpruty. Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji oraz integracji zespołów klasowych. Na terenie parku znajduje się wiele atrakcji takich jak: ścieżki akrobatyczne, kosze do gry w koszykówkę, trampoliny sportowe, baseny wypełnione gąbkami, zjeżdżalnie. Przed wejściem na trampoliny dzieci miały obowiązkową rozgrzewkę pod okiem instruktora. To ważne, aby uniknąć w czasie dalszej zabawy jakichkolwiek kontuzji. Po rozgrzewce dzieci korzystały z każdej atrakcji obiektu. Pobyt w Parku trampolin okazał się dla uczniów świetną zabawą. To niezwykła lekcja WF i doskonałe ćwiczenie na mięśnie nóg. Po wyczerpujących ćwiczeniach cała wygłodniała ekipa dzieci udała się uzupełnić braki energii do MacDonalda. Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechami na twarzach.
autor: Anna Gano
WYCIECZKA DO WIELKOPOLSKIEGO PARKU NARODOWEGO
10 stycznia 2023 r. odbyła się wycieczka dzieci z klasy III i V do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Opiekunami wycieczki były Anna Gano i Anna Kaczmarek-Niewmierzycka. Zajęcia zaczęły się od zwiedzania parku. Za pomocą licznych gier i pomocy dydaktycznych uczestnicy wycieczki poznawali elementy przyrodnicze parku. Dzieci zgadywały tropy zwierząt, zapoznały się ze znaczeniem martwego drzewa w lesie oraz poznały historię Wyspy Zamkowej na Jeziorze Góreckim. W Muzeum Przyrodniczym dzieci poszerzyły wiedzę na temat różnych gatunków zwierząt i roślin występujących w WPN. Wycieczka zakończyła się obiadem w restauracji Hubertus w Puszczykowie.
autor: Anna Gano
KIERMASZ KSIĄŻEK ZAKOŃCZONY
W pierwszym tygodniu grudnia zakończył się kiermasz książek. Z wielką radością pragniemy poinformować, że sprzedały się prawie wszystkie książki, co świadczy o wielkim zaangażowaniu i szczodrości zarówno uczniów jak i rodziców. Wszystkim, którzy wzięli udział w kiermaszu bardzo serdecznie dziękujemy. Łącznie zebrano 224 zł. Pieniądze te w całości zostały przeznaczone na nagrody w konkursach Bożonarodzeniowych, organizowanych dla uczniów szkoły.
autor: Katarzyna Biernat

MIKOŁAJKOWA LIGA ROBOTYKI „GOSTYŃ PRZYSZŁOŚCI”
4 grudnia w Szkole podstawowej nr 1 w Gostyniu odbyła się Mikołajkowa Liga Robotyki „Gostyń przyszłości”. Uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować swoje dotychczasowe konstrukcje, a także opowiedzieć o możliwościach pozyskiwania energii.
W marcu odbędzie się wielki finał zespołów z całego województwa. Wtedy to przedstawiciele naszej szkoły będą mogli pokazać swoje budowle, pomysły i rozwiązania dotyczące odnawialnych źródeł energii (pozyskiwanie, przechowywanie, dystrybucja i wykorzystywanie energii).
Wszystkie te konstrukcje powstają z kloców LEGO.
Nasi konstruktorzy z klasy drugiej to:
Szymon Jankowiak
Weronika Jędryczka
Tomasz Maćkowiak
Natalia Szymczak
Kacper Wysocki
Rafał Zając
autor: S. Wasiak – Szolek
STROIKI ŚWIĄTECZNE – WARSZTATY Z RODZICAMI
Okres Świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas spotkań w rodzinnym gronie i wspólnego spędzania wolnych chwil. Tę niepowtarzalną atmosferę można było poczuć 14 grudnia w oddziale przedszkolnym, gdzie odbyły się zajęcia otwarte. Dzieci wraz z rodzicami wykonały piękne stroiki, które będą prawdziwą ozdobą na świątecznym stole. Udział w tym niecodziennym przedsięwzięciu był ciekawym doświadczeniem zarówno dla dorosłych jak i ich pociech.
Autor: Joanna Szpruta
WYCIECZKA DO WIELKOPOLSKIEGO PARKU NARODOWEGO
W mroźny poranek 8 grudnia uczniowie klasy II wyruszyli w podróż do Wielkopolskiego Parku Narodowego. W Muzeum Przyrodniczym odbyły się warsztaty. Uczniowie poznali różne gatunki roślin i zwierząt charakterystycznych dla WPN. Następnie udali się na zajęcia terenowe: rozpoznawali tropy zwierząt, oglądali różne gatunki drzew. Podziwiali wyspę na Jeziorze Góreckim ze specjalnej platformy.
autor: Kamila Matyśkiewicz
KOLEJNE PREZENTY OD ŚW. MIKOŁAJA
Mikołaj i w tym roku nie zapomniał przygotować upominków dla każdego Ucznia. Wszystkie słodkości przekazał Paniom z Samorządu Szkolnego, które wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego wręczyły słodkie rarytasy każdej klasie.
Autor: Katarzyna Biernat
ODWIEDZINY ŚW. MIKOŁAJA
Było tak jak się wszyscy spodziewaliśmy – Mikołaj dotarł również do naszej szkoły. Mimo niesprzyjającej pogody przyjechał do nas z workami pełnymi czekoladek. W rozdzielaniu prezentów pomogła mu przewodnicząca Rady Rodziców p. Magdalena Kordus oraz elfy. Uczniowie świetnie wywiązali się z zadań, które Mikołaj przygotował dla nich w specjalnych kopertach. Dziękujemy naszemu gościowi za przybycie. Liczymy, że odwiedzi nas również w przyszłym roku.
Autor: Kamila Matyśkiewicz
WYCIECZKA DO POZNANIA
1 grudnia br. uczniowie klasy 4 mieli okazję uczestniczyć w jednodniowej wycieczce do Poznania. Jednym z punktów programu było zwiedzanie Bramy Poznania z audio przewodnikiem, dzięki któremu dzieci miały okazję poznać historię wyjątkowego miejsca, jakim jest sąsiadująca z budynkiem Bramy Poznania wyspa katedralna. Wystawa prowadziła przez cztery sale: Gród, Wodę, Złoto i Witraż. Każda z nich była wyjątkowo zaskakująca, ponieważ można było zobaczyć szereg animacji, filmów, aplikacji multimedialnych oraz gier zarówno multimedialnych, jak i manualnych. Drugim punktem programu były zajęcia warsztatowe w ogrodzie botanicznym pt.: „Ptasia stołówka”.
Rozpoczęły się one od spaceru, na którym dzieci dowiedziały się od pani przewodnik, czym żywią się ptaki, a także w jaki sposób dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić. Ponadto uczniowie mieli okazję zaobserwować przy użyciu lornetki różne gatunki ptaków, które można spotkać zimą w naszym ogrodzie. Na koniec dzieci własnoręcznie wykonali niewielkie karmniki w towarzystwie eksperta z ogrodu botanicznego, które ostatecznie zabrali do swoich domów.
autor: Marlena Ciemniak
GENERATOR ZDJĘĆ DO mLEGITYMACJI
Skorzystaj z bezpłatnego generatora zdjęć do mLegitymacji i legitymacji szkolnej.
Każdy uczeń powinien posiadać legitymację szkolną, a do każdej legitymacji jest potrzebne zdjęcie. Uczniowie szkół, mogą obecnie skorzystać z bezpłatnego narzędzia dostępnego w Internecie w celu przygotowania odpowiedniego zdjęcia do mLegitymacji lub legitymacji szkolnej.
Bezpłatny Kreator Zdjęć pozwoli uzyskać taką fotografię, która spełni wszystkie kryteria zdjęć do mLegitymacji lub legitymacji szkolnej. Fotografię można samodzielnie wykonać w domu. Jedyne, czego potrzebujesz to smartfon. Załaduj zdjęcie ze swojej galerii lub wykonaj nowe, a Bezpłatny Generator Zdjęć zadba o to, by fotografia była dobrze wykadrowana i przycięta. Nie musisz martwić się o tło ‒ narzędzie automatycznie je usunie. Trzeba pamiętać, by przed wykonaniem zdjęcia zdjąć czapkę lub inne nakrycie głowy.
Fotografia do legitymacji musi spełniać kilka podstawowych kryteriów:
- osoba widoczna na zdjęciu powinna patrzeć w kierunku obiektywu,
- twarz osoby pozującej do zdjęcia ma być ustawiona prosto,
- oczy osoby powinny być otwarte, a usta zamknięte,
- oświetlenie twarzy powinno być równomierne.
Obsługa Bezpłatnego Kreatora do zdjęć jest bardzo prosta i na pewno każdy sobie z nią poradzi. Jak skorzystać z Bezpłatnego Generatora do zdjęć?
- Wejdź w przeglądarkę internetową w swoim telefonie, a następnie skorzystaj z linku https://photoaid.com/pl/zdjecie-mlegitymacja-szkolna.
- Wciśnij przycisk “Zrób zdjęcie” lub wybierz fotografię zapisaną na Twoim smartfonie.
- Wciśnij przycisk z napisem “Pobierz”.
- Zapisz zdjęcie na urządzeniu, z którego korzystasz.
Tak przygotowaną fotografię można wykorzystać do mLegitymacji lub tradycyjnej legitymacji szkolnej, którą będziesz się identyfikował. Cały proces przygotowania zdjęcia jest niezwykle łatwy i zajmuje nie więcej niż minutę!
Bezpłatny Kreator Zdjęć do mLegitymacji można znaleźć pod adresem:
https://photoaid.com/pl/zdjecie-mlegitymacja-szkolna
Bezpłatny Kreator Zdjęć do tradycyjnej legitymacji szkolnej dostępny jest pod adresem:
ANDRZEJKI
W środę 30 listopada uczniowie klasy pierwszej zamienili się w czarownice i czarodziei, aby przenieść się w tajemniczy świat andrzejkowych wróżb i sprawdzić co ich czeka w przyszłości. Również drugoklasiści i trzecioklasiści w swoim gronie zorganizowali tradycyjne wróżby, zabawy i konkursy.
Autorka: Kinga Walczak
Foto: Kinga Walczak, Kamila Matyśkiewicz, Anna Gano.
KOLOROWE KREDKI W PUDEŁECZKU NOSZĘ…
Tym razem nie w pudełeczku, lecz na ścianie! Na parterze i I piętrze pojawiły się gigantyczne kredki z pianki, które pięknie dekorują korytarze. Nowe, kolorowe ozdoby wprowadzają radosny nastrój, a przy okazji mogą pomóc najmłodszym w nazywaniu barw. Kredki wykonała pani S.Wasiak – Szolek przy współudziale uczniów klas starszych. Oby dekoracje cieszyły nas jak najdłużej!
AKADEMIA PIŁKARSKA REISSA
W czwartek 1 grudnia naszą szkołę odwiedził trener z Akademii Piłkarskiej Reissa, by przeprowadzić zajęcia pokazowe w klasach 0-3. Podczas pokazu dzieci uczyły się podstawowych elementów gry w piłkę nożną, wyśmienicie się przy tym bawiąc. Po reakcji uczniów, sądzę, że już wkrótce przynajmniej kilkoro z nich dołączy na zajęcia prowadzone w ramach Akademii Piłkarskiej Reissa.
autor: Joanna Szpruta, Joanna Chuda, Arkadiusz Turla.
ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU
We wtorek 29 listopada nasze przedszkolaki przeniosły się w świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci ubrane w stylu lat 20. i 30. odwiedziła wróżka, która opowiedziała im o tradycjach andrzejkowych. Tajemnicze listy przyniesione przez nietoperze pozwoliły na sprawdzenie m.in. jaki zawód będą wykonywać w przyszłości, które z nich jako pierwsze ożeni się/ wyjdzie za mąż oraz co miłego spotka ich w najbliższych dniach. Wróżby przeplatane były tańcem i śpiewem.
autor: Joanna Chuda, Joanna Szpruta
DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA W SIKORZYNIE
24 listopada 2022 r. w czwartek w naszej szkole w Sikorzynie odbyła się długo oczekiwana dyskoteka andrzejkowa dla uczniów z klas IV-VIII. Imprezę zorganizowano na sali gimnastycznej udekorowanej na tę okazję przez dzieci z klasy V: balonami, girlandami, serpentynami. Nie zabrakło również kolorowego oświetlenia dyskotekowych reflektorów. Zabawę zorganizowali opiekunowie z Samorządu Uczniowskiego: Katarzyna Biernat, Anna Gano, Marlena Ciemniak.
Całą oprawą muzyczną zajęli się nasi niezawodni chłopcy z klasy VIII, którzy podłączyli sprzęt oraz przygotowali muzykę. Dyskotekę poprowadził nasz szkolny DJ Michał Piętak. Na początku imprezy dzieci skorzystały ze specjalnie przygotowanej andrzejkowej foto-budki. Kolorowe zdjęcia będą wspaniałą pamiątką dla wszystkich uczestników zabawy. W czasie dyskoteki wszyscy uczestnicy wzięli udział w poszczególnych konkurencjach. Jedną z nich były serca andrzejkowe. Dzieci z zamkniętymi oczami za pomocą pinezki trafiały imiona swoich przyszłych wybranków. Kolejną było limbo, czyli przejście pod poprzeczką w taki sposób, aby jej nie dotknąć.
Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy ulubionej muzyce. Dużą popularnością cieszyła się kilkukrotnie zatańczona belgijka. Zebrani szybko nauczyli się kroków, a pomogła im w tym przewodnicząca samorządu uczniowskiego Weronika Jakuszek z klasy VIII. Ostatnią atrakcją naszej imprezy była zabawa krzesełkowa, która bez wątpienia sprawiła najwięcej radości zarówno tym młodszym jak i tym starszym dzieciom. Zabawę krzesełkową wygrał Bogumił Dańczak z klasy VIII.
Mimo zmęczenia tańcami i zabawami uczniowie zakończyli dyskotekę w doskonałych humorach. Wszyscy wychodzili zadowoleni, z nadzieją, że to nie ostatnia taka dyskoteka. Z niecierpliwością czekamy na kolejną dyskotekę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Autor: Anna Gano
WYCIECZKA KLAS I-III DO SALI ZABAW WMB W LESZNIE
25 listopada uczniowie klas I-III świetnie bawili się w sali zabaw WMB w Lesznie, korzystając z różnorodnych atrakcji sprawnościowych, zjeżdżalni, karuzeli, trampolin oraz gier. Każdy znalazł coś dla siebie i wszyscy wrócili zadowoleni.
autor: Kinga Walczak
ZATAŃCZ ZE MNĄ
Środowy poranek 23. listopada uczniowie klas I-III spędzili bardzo aktywnie. Zadbał o to nasz gość, pani Marta Kluczyk, która jest instruktorką tańca. Przybyła do nas, aby przeprowadzić warsztaty taneczne. Z ochotą wykonywaliśmy wszystkie elementy zumby. Taneczne spotkanie bardzo nam się podobało. Nasz gość obiecał, że na pewno jeszcze nas odwiedzi.
Dziękujemy!
Kamila Matyśkiewicz
OBCHODY 11 LISTOPADA NA GOSTYŃSKIM RYNKU
11 listopada delegacja naszej szkoły wzięła udział w obchodach 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godzinie 11.00 byliśmy na uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny, następnie przemaszerowaliśmy na gostyński rynek, aby złożyć wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Serca Jezusowego. W poczcie sztandarowym byli reprezentanci naszej szkoły: Oliwia Karolczak, Karolina Nowak oraz Konrad Osiński. Kwiaty złożyli Wiktoria Wojta oraz Antoni Pełechaty.
Musimy pamiętać, iż Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Polska wykreślona z mapy Europy – istniała w sercach Polaków.
Domy i rodziny były szczególnymi stróżami polskości. Dbano, by dzieci mówiły po polsku, by znały polskie obyczaje. Wychowywano je w duchu patriotyzmu i szacunku dla przeszłości. To dlatego po upadku potęg zaborczych i dzięki własnym działaniom nasza Ojczyzna po 123 latach odzyskała suwerenność.
autor: Katarzyna Biernat
Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie.
10 listopada w Szkole Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości. Uroczystość poprowadził pan mgr Tomasz Woźniak.
Kolejna 104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią wzniosłe świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisało się w kalendarz naszych szkolnych uroczystości. W odświętnym apelu, który rozpoczął się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego, wzięli udział uczniowie naszej szkoły, pani dyrektor mgr Monika Talaga, nauczyciele, pracownicy szkoły.
Kolejnym ważnym punktem akademii był program artystyczny uczniów z klasy IV i V. Przypomnieli oni o 123 latach niewoli narodu polskiego i jego dążeniu do odzyskania niepodległości.
W trakcie uroczystości dzieci recytowały wiersze o tematyce patriotycznej oraz zatańczyły mazura – polski taniec narodowy. Publiczność widowisko nagrodziła wielkimi brawami. Wyjątkowego uroku temu występowi dodały barwne stroje naszych dziewczynek, a dodatki takie jak czerwone korale oraz wysoko upięte fryzury tylko podkreślały urodę oraz talenty taneczne naszych młodych artystek.
W programie artystycznym usłyszeliśmy również prezentacje wojskowych pieśni takich jak „Rozkwitały pąki białych róż” oraz „Przybyli ułani pod okienko”.
Dzieci na tę okazję przygotowały kotyliony w barwach flagi narodowej.
Podczas występów kotyliony pięknie się prezentowały na białych koszulach naszych artystów.
Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić naszym uczniom takie wartości jak niepodległość, wolność, suwerenność i patriotyzm. Obchody Święta Niepodległości dają nam wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w naszej wolnej Polsce.
„Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości”- J. Piłsudski
autor: Anna Gano
„INNY – NIE ZNACZY GORSZY” – DZIEŃ SZACUNKU I TOLERANCJI
W listopadzie odbył się w naszej szkole Dzień Szacunku i Tolerancji: „INNY – NIE ZNACZY GORSZY”. Inicjatorem powyższego dnia był Urząd Miejski w Gostyniu.
Tego dnia uświadomiliśmy sobie, jak bardzo ważna jest akceptacja odmienności innych ludzi. Jak bardzo zachwyca nas różnorodność w przyrodzie (podziwiamy wielość gatunków roślin i zwierząt, ich kolorystykę, niezwykłe kształty czy upodobania). Jednak nie zawsze z tym samym zachwytem patrzymy na różnorodność gatunku ludzkiego.
Prowadzący imprezę Weronika Jakuszek oraz Bartłomiej Rybczyński zaczęli spotkanie od słów Stefana Wyszyńskiego: „Największą mądrością jest umieć jednoczyć, nie rozbijać”. Zadali pytanie: „Skąd w nas, ludziach, taka nieufność do inności? Być może wynika ona ze strachu przed tym, co nowe, nieznane? Możliwe, iż nabywamy uprzedzeń w dzieciństwie obserwując i naśladując postawy swoich bliskich? Może być też tak, iż niezaspokojona potrzeba bycia akceptowanym wzbudza w nas niechęć do inności? Jak by nie było, rodzimy się ufni i ciekawi świata, bez bagażu uprzedzeń, a już po kilku, kilkunastu latach życia musimy się uczyć tolerancji.
Co jakiś czas warto uświadomić sobie, jak bardzo jesteśmy różnorodni.
Dlatego hasło przewodnie spotkania brzmiało:
„CAŁY ŚWIAT JEST JAK PUDEŁKO KREDEK: KAŻDY Z NAS JEST INNY, ALE RAZEM MOŻEMY STWORZYĆ DZIEŁO SZTUKI!”.
Utworzony został także ogromny plakat – kolaż, który prezentował ogrom ludzkiej różnorodności: o rożnym kolorze skóry, różnym pochodzeniu, osoby niepełnosprawne, chore, starsze. Na plakacie nie mogło zabraknąć także uczniów naszej szkoły.
Pani pedagog Katarzyna Biernat wraz z uczniami przekazywała, iż odmienność nie musi być powodem do obaw, co więcej – jest wartością, gdyż właśnie dzięki różnorodności świat nie jest nudny. „Nie wszyscy lubimy jednakowe rzeczy, są różne gusta. Co w tych stwierdzeniach zaskakującego ? Przecież o tym wszyscy wiemy, czy jednak na pewno? Czy mało jest ludzi, którzy uważają siebie za lepszych od innych? Twierdzą, że wyznają jedyne słuszne poglądy, ostro krytykując każdą odmienność od systemu, w jakim zostali wychowani. To zawsze prowadzi do jednego – do wojny, a na wojnie wszyscy są tak samo nieszczęśliwi… Warto więc być czujnym i wrażliwym na inne osoby, na różnorodność, która czyni świat pięknym, interesującym i barwnym miejscem”.
Pedagog uświadamiała szczególnie to, iż tolerancja bywa często mylona z akceptacją wszystkich zachowań, nawet tych złych. A przecież tolerancja nie jest zgodą na każde zachowanie. Nawet będąc tolerancyjnym, nie możemy zgadzać się na złe zachowania. Pytanie o tolerancję nabiera sensu w sytuacjach, gdy pomiędzy moim poglądem czy wartościami, a wartościami innych dochodzi do rozbieżności. Trzeba uznać wtedy, iż każdy ma prawo do swoich poglądów, choć ja osobiście nie muszę ich podzielać. Mogę nawet uznawać je za absolutnie nieakceptowalne! I pytanie jak się zachowam w tej sytuacji – czy pomimo powyższego – będę w stanie z szacunkiem rozmawiać z drugą osobą. Przykładem może być uczeń agresywny, którego szanuję jako osobę, ale nie toleruję jego postaw, idąc dalej nie toleruję na przykład jego zachowań przemocowych.
Aby tak było, musimy umieć rozpoznawać zachowania ryzykowne. Jednym z nich jest agresja. Nasza szkoła wzięła także udział w konkursie organizowanym przez Urząd Miejski w Gostyniu. Przygotowując trzy filmy w formie SPOTÓW filmowych, które mówią o tym, jak rozpoznać zachowania agresywne, jak sobie z nimi radzić oraz gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia agresją.
Na apelu zostały zaprezentowane powyższe filmy oraz przedstawienia m.in to, które dzień wcześniej nasi uczniowie zaprezentowali w MOK Hutnik w Gostyniu w ramach przeglądu spektakli profilaktycznych. Nasza szkoła otrzymała za swój występ wyróżnienie i nagrodę pieniężną. Scenarzystą, reżyserem i opiekunem grupy był Krzysztof Michalak, nauczyciel uczący języka polskiego w klasie szóstej i siódmej, które zagrały w naszej „TikTokowej Opowieści Wigilijnej”.
KIERMASZ KSIĄŻEK TRWA NADAL
Pod koniec października Samorząd Uczniowski ogłosił zbiórkę książek. Kwota uzbierana w kiermaszu zasili budżet samorządu i umożliwi ufundowanie ciekawych nagród rzeczowych w różnych konkursach. Do tej pory uzbierano 149 zł. Wielka ofiarność naszych uczniów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Łącznie uczniowie przynieśli około 40 książek. Do akcji włączyli się także nauczyciele.
W ofercie znalazła się literatura dla dzieci, młodzieży, były też poradniki oraz książki z autografami od sportowców.
Kiermasz potrwa do 6 grudnia. W dalszym ciągu można przynosić książki.
Cieszymy się, że poziom świadomości naszych uczniów jak i rodziców z roku na rok wzrasta i uświadamiają sobie oni, jak istotne w prawidłowym rozwoju dzieci jest czytanie.
autor i foto: Katarzyna Biernat
„ŚNIADANIE DAJE MOC”
Na początku listopada młodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji promującej zdrowy styl życia „Śniadanie daje moc”. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem, samodzielnie wykonali smaczne, kolorowe kanapki.
autor: Kamila Matyśkiewicz
PUDEŁKA LEKTUROWE KLASA 4
Klasa 4 w ostatnim czasie omawiała książkę „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy. Na zakończenie przygody z niezwykłą szkołą Ambrożego Kleksa uczniowie przygotowali pudełka lekturowe. Należało do nich włożyć kilka przedmiotów, które kojarzyły się z poznaną historią. Najczęściej pojawiającymi się rzeczami był guzik, okulary, pompka oraz senne lusterko. Poniżej kilka zdjęć wykonanych prac.
autor: Jagoda Sarbinowska
PUDEŁKA LEKTUROWE KLASA 5
Klasa 5 w ostatnim czasie omawiała książkę „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Na zakończenie przygody ze Stasiem i Nel uczniowie przygotowali pudełka lekturowe. Należało do nich włożyć kilka przedmiotów, które kojarzyły się z poznaną historią. Najczęściej pojawiającymi się rzeczami był piasek, chinina, mucha tse-tse oraz pies Saba i słoń King. Poniżej kilka zdjęć wykonanych prac.
autor: Jagoda Sarbinowska
EKO MONDI – ROZPOCZNIJ GRĘ!
Projekt EKO–MONDI 2022 – ROZPOCZNIJ GRĘ ma na celu promocję aktywności ekologicznej.
W ramach tej akcji zrealizowaliśmy pomysł Rabatka cztery pory roku. Posadziliśmy rośliny, które kwitną w czterech porach roku: krzewy, byliny, rośliny cebulowe. Będą więc zdobić otoczenie szkoły przez cały rok.
Uczniowie, nauczyciele oraz przedstawicielki firmy Mondi – wszyscy chwyciliśmy za łopaty i grabie i wspólnie sadziliśmy tulipany, żonkile, barwinek, krzewuszki, ogniki, berberysy, budleje i lawendy oraz efektowne trawy pampasowe.
W doborze roślin nieocenioną pomoc otrzymaliśmy od firmy Centrum Ogrodnicze „Julita” z Gostynia. Zakup sfinansowała firma Mondi.
Mamy nadzieję, że to działanie było nie tylko doskonałą zabawą dla uczniów,
ale przede wszystkim „budzikiem” ekologicznej świadomości i odpowiedzialności za stan naszej zielonej planety.
Na koniec nasi goście – przedstawicielki firmy Mondi wręczyły nam praktyczne upominki: tekturowe pojemniki do segregacji śmieci oraz zbiórki nakrętek.
Dziękujemy, Mondi!


autor: Monika Talaga
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
W dniu 21 października delegacja uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w 83 rocznicy tragicznego wydarzenia w naszym regionie, jakim było rozstrzelanie na rynku gostyńskim 30 wybitnych obywateli naszego miasta i okolic przez hitlerowców. Cześć ich pamięci!
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca „Dzień Edukacji Narodowej”. Uczniowie dziękowali nauczycielom za trud, jaki wkładają w ich edukację, wychowanie oraz opiekę.
Dzieci z klasy V przygotowały małe przedstawienie pt. „Rada pedagogiczna z przymrużeniem oka”. Uczniowie zaprezentowali swoje zdolności artystyczne : taneczne, aktorskie i muzyczne.
Rada Rodziców oraz Samorząd Szkolny z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczył wszystkim nauczycielom piękne kwiaty oraz małe, słodkie upominki.
Pani Dyrektor Monika Talaga życzyła wszystkim nauczycielom wielu sukcesów i satysfakcji, pomyślności w życiu osobistym oraz realizacji swoich planów i zamierzeń zawodowych. Tradycją również jest to iż w tym dniu, z okazji Dnia Nauczyciela przyznawane są nagrody dyrektora. Otrzymują je nauczyciele wybitni, którzy w ostatnim roku szkolnym szczególnie na nie zasłużyli. Pośród tegorocznych laureatów są nauczyciele, którzy przede wszystkim rozwijali uzdolnienia uczniów, organizowali konkursy, przygotowywali wycieczki, wspierali i poświęcali czas w szczególności uczniom z trudnościami w nauce.
Nagrodzonymi zostali: mgr Katarzyna Biernat, mgr Kamila Matyśkiewicz, mgr Kinga Walczak, mgr Stefania Wasiak – Szolek, mgr Lucjan Pawlaczyk, mgr Krzysztof Michalak, mgr Arkadiusz Turla.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
autor: Anna Gano
UCZYĆ SIĘ, BY ŚWIAT POZNAWAĆ ŚLUBUJEMY DZIŚ!
Uroczyste wejście pierwszoklasistów w życie szkolne nastąpiło dnia 14 października. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia. Podczas uroczystości pierwszaki pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Głośno i z przekonaniem ślubowali być dobrymi i pilnymi uczniami. Życzymy im wielu sukcesów na nowej drodze edukacyjnej.
autorka: Kinga Walczak
SZKOŁA ROKU W WIELKIM PLEBISCYCIE EDUKACYJNYM
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców do nagrody Szkoła Roku w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie wielkopolskim jest prowadzony przez „Głos Wielkopolski”.
Ponadto nominację do tytułu Nauczyciel Roku otrzymali pracujący w naszej szkole nauczyciele: Bogumiła Wolniak, Kinga Walczak.
DZIEŃ CHŁOPAKA
Już od samego rana w klasach rozbrzmiewało głośne „sto lat”. Nasi chłopcy obchodzili swoje święto. Były prezenty, muzyka, tańce, konkursy, które wszystkim dostarczyły wiele radości. W przerwie zajadaliśmy się pysznościami, które upiekły mamy uczniów. Serdecznie im dziękujemy za przygotowanie poczęstunku.
autorki: Kamila Matyśkiewicz, Anna Gano


UCZ SIĘ NA SCHODACH!
Od września możemy uczyć się dzięki naklejkom edukacyjnym, który pojawiły się na schodach. Części mowy, części zdania, nazwy przypadków, najważniejsze daty historyczne, wzory matematyczne i tabliczka mnożenia będą nam towarzyszyć podczas każdego spaceru po korytarzu. Na pewno część tych wiadomości zostanie w pamięci na długo! Naklejki poprawiły też estetykę i wprowadziły radosną kolorystykę.
Ponadto w łazience dziewcząt na I piętrze pojawiła się różowa skrzynka, w której dziewczyny znajdą potrzebne im podpaski w „awaryjnej” sytuacji, oczywiście bezpłatnie. Różowa skrzynka to także sposób na wykluczenie menstruacyjne.
WYCIECZKA KLAS I-III DO „KRAINY ORŁA BIAŁEGO”
26 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Starego Gostynia. Chętnie korzystaliśmy ze wszystkich przygotowanych dla nas atrakcji. Wysłuchaliśmy ciekawych legend, obejrzeliśmy rzeźby przedstawiające historyczne postacie. Mogliśmy pobiegać w labiryntach w kukurydzy i podziemnych tunelach. Wielką atrakcją były znajdujące się tu zwierzęta. Wesoło spędziliśmy czas na dmuchańcach. Dopisała nam pogoda i humory. Na pewno tu jeszcze wrócimy.
autor: Kamila Matyśkiewicz
RAZ, DWA, TRZY – TERAZ MY! SZKOŁO, SZKOŁO – OTWÓRZ DRZWI !
W nowym roku szkolnym miło nam powitać uczniów klasy pierwszej, którzy rozpoczynają swoją wędrówkę edukacyjną. Ania, Weronika, Julka, Antosia, Maja, Zosia, Igor, Michał, Szymon, Kacper i Dawid to gromadka Pani Kingi Walczak. Cieszymy się, że jesteście z nami.
83. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
1 września, to tragiczna data w historii Polski. 83 lata temu hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę i zaczęła się II wojna światowa. O godz. 17.00 delegacja z naszej szkoły uczestniczyła we Mszy świętej w gostyńskiej farze, a następnie na rynku. Wygłoszone zostały przemówienia, które nawiązywały do tamtych czasów oraz do dzisiejszej sytuacji, jaka ma miejsce za naszą wschodnią granicą w Ukrainie. Spotkaliśmy się, aby oddać hołd tym, którzy we wrześniu 1939 roku oddali życie, broniąc Polski.
„Nigdy więcej wojny…
Wojny, która zawsze niesie ze sobą ból, cierpienie, smutek i osamotnienie…”
autor: Stefania Wasiak – Szolek
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
Tegoroczny rok szkolny rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kaplicy w Sikorzynie. Pewnie wielu uczniów z żalem żegnało wakacje, bo jak zawsze trwały za krótko, ale mamy nadzieję, znalazła się przynajmniej garstka takich, którzy do szkoły powrócili z radością choćby dlatego, aby zobaczyć koleżanki i kolegów.
Po mszy świętej wszyscy spotkaliśmy się na apelu przed szkołą. Pogoda dopisała. Uroczystość poprowadził Pan Lucjan Pawlaczyk. Na plac wprowadzono sztandar szkoły podstawowej, a społeczność szkolna odśpiewała ceremonialnie Mazurka Dąbrowskiego oraz Hymn Szkoły.
Rada Rodziców oraz nauczycieli powitała pięknymi kwiatami nową Panią Dyrektor Monikę Talagę.
Pani Dyrektor zabrała głos serdecznie dziękując i witając wszystkich uczniów, przedszkolaków, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. W swoim przemówieniu podkreśliła jak ważna jest wiara we własne możliwości, uczciwość, rzetelna praca, która przynosi sukces edukacyjny i dumę nie tylko dla samego ucznia, ale także dla rodzica i nauczyciela.
Pani Dyrektor przedstawiła nowe grono pedagogiczne oraz nowych wychowawców klas życząc im wytrwałości, cierpliwości, zaangażowania oraz radości i sukcesów nawet z najmniejszych osiągnięć swoich wychowanków. Potem uczniowie rozeszli się do sal na spotkania z wychowawcami.
W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w szkole podstawowej w Sikorzynie.
autor Anna Gano