Patron

Wanda Modlibowska
(1909 - 2001)

Wanda Modlibowska urodziła się 19 listopada 1909 r. w majątku swych rodziców w Czachorowie, w powiecie gostyńskim. Modlibowska edukację rozpoczęła w domu rodzinnym. Studia ukończyła w 1937 roku uzyskując tytuł magistra w zakresie chemii nieorganicznej. Równocześnie z rozpoczęciem studiów Modlibowska trafiła do poznańskiego Aeroklubu Akademickiego, którego członkiem została w roku 1930.

Ustanowiła rekordy w lotnictwie:

  • 1934r. – dwa pierwsze szybowcowe rekordy Polski, przeszła także przeszkolenie w lotach na holu za samolotem we Lwowie,
  • 13/14 maja 1937r. na szybowcu Komar bis kobiecy rekord świata w konkurencji długotrwałości lotem trwającym 24 godz. i 14 min. Był to pierwszy i jedyny przed wojną rekord świata w szybownictwie uzyskany przez Polaka, zarówno w kategorii kobiecej jak i męskiej,
  • w roku 1937 jako pierwsza Polka otrzymała 354. w świecie i 54. w Polsce Srebrną Odznakę Szybowcową FAI, została także dwukrotnie laureatem nagrody Ministra Komunikacji,  a w 1939 r. odznaczono ją Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1938r. ustanowiła rekord Polski w odległości przelotu 343 km, gorszy zaledwie o kilka kilometrów od aktualnego kobiecego rekordu świata Hanny Reitsch.

Reprezentowała Aeroklub Poznański w szeregu zawodów samolotowych.
W latach  1933 – 1937 trzykrotnie wybierana była do Zarządu Aeroklubu Poznańskiego. Posiadała uprawnienia instruktora szybowcowego, brała udział w pierwszym kursie akrobacji szybowcowej w Polsce. Pracowała jako instruktor w Fordonie, Bezmiechowej
i Ustianowej, prowadząc m.in. pierwszy kurs szybowcowy dla kobiet. Zajmowała wysokie 6. i 4. miejsca w klasyfikacjach premiowanych wyczynów szybowcowych w latach 1937
i 1938. W kampanii wrześniowej brała udział jako pilot łącznikowy. Po ewakuacji do Francji wróciła do kraju w 1940 r. gdzie pracowała w Delegaturze Rządu RP na kraj, początkowo jako kurier, następnie jako kierownik komórki szyfrów i kierownik sekretariatu Delegatury. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Aresztowana przez NKWD w 1945 r. trafiła          do Berezówki pod Uralem w ZSRR. Po zwolnieniu w roku 1946 powróciła do pracy w Aeroklubie Poznańskim, gdzie pełniła funkcję instruktora. W latach 1946 – 1948 pracowała jako pilot doświadczalny w Instytucie Szybownictwa będąc jednocześnie instruktorem
w Aeroklubie Bielsko-Bialskim. W 1948 r. uczestniczyła w pierwszych po wojnie VII Krajowych Zawodach Szybowcowych na Żarze. Negatywnie „zweryfikowana” pod koniec 1948 r. została usunięta z Aeroklubu. Do tego czasu wylatała na szybowcach 738 godzin, na samolotach 1123 godziny. Ustanowiła 9 rekordów Polski i jeden międzynarodowy. Modlibowska została aresztowana za domniemaną próbę nielegalnego przekroczenia granicy została skazana na 18 miesięcy więzienia. W roku 1956 została członkiem Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

W 1969 roku Zarząd Aeroklubu Polskiego nadał Modlibowskiej za wybitną działalność w polskim szybownictwie tytuł i odznakę Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego. Za działalność niepodległościową została odznaczona m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych Więzień NKWD i PRL.

Wanda Modlibowska zmarła 11 lipca 2001r. w Łężeczkach koło Pniew.

19 lipca 2003 roku na lotnisku Kobylnica odbyła się uroczystość nadania Aeroklubowi Poznańskiemu imienia Wandy Modlibowskiej.

Wanda Modlibowska została patronem naszej szkoły 14 maja 2013 r. w rocznicę pobicia rekordu w Bezmiechowej. „Inspiracją do tego, by patronką została właśnie Modlibowska było przekazanie szkole materiałów, opracowanych przez Aeroklub Poznański, na temat wielkiej polskiej patriotki, pilotki, wspaniałej osoby, która urodziła się na naszej ziemi” powiedziała p. Iwona Albert, dyrektor szkoły.

Szkoła przyjęła imię Wandy Modlibowskiej wraz z sztandarem w kształcie kwadratu, którego rewers jest biało – czerwony. Na tym tle umieszczono Godło Państwowe i napis „Nauka i wychowanie”  oraz rok nadania imienia – 2013 . Awers jest koloru niebieskiego, na tle chmurki widnieje srebrzysty szybowiec – symbol pasji naszej patronki. Wokół koliście umieszczono napis: „Szkoła Podstawowa im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie szczególnie są dumni z tego, że ich szkoła nosi imię tak wspaniałej postaci. W maju 2014 roku spotkali się z Seniorami Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy oraz byli na zielonej szkole – śladami patronki w Bieszczadach.